За організації Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та за підтримки Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної ради України у форматі відео-конференції відбувся Круглий стіл «Деякі аспекти формування тарифної політики в розподілі природного газу» в рамках проекту «Формування тарифної політики в газопостачанні задля інформаційно-соціальної безпеки» (2021.01/0409).
Про актуальність обраної теми свідчить високе та компетентне представництво учасників, серед яких – депутати Верховної ради України, керівники, представники, консультанти й радники з Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВРУ, Міністерства енергетики України, Центру Разумкова, Асоціації газовидобувних компаній України, DiXi Group, Громадської спілки «Асоціація газового ринку України», адміністрація, викладачі, науковці, аспіранти ІФНТУНГ, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, виконавці проекту.
Модератором Круглого столу стала учасниця проекту, завідувачка кафедри підприємництва та маркетингу, проф. Ірина ПЕРЕВОЗОВА. Привітали присутніх ректор ІФНТУНГ Ігор ЧУДИК, який наголосив на важливості проекту для енергетичної безпеки держави, та член Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВРУ Андрій ЖУПАНІН, який пояснив широку суспільну значимість теми та проблеми зі сприйняттям тарифів на розподіл газу, що створює соціальну напругу, особливо під час війни.
Долучився до Круглого столу заступник Міністра енергетики України Микола КОЛІСНИК. Він підкреслив освітній та науковий потенціал ІФНТУНГ, який не лише готує профільних фахівців, але й веде науково-дослідну та проектну діяльність щодо відповідної регуляторної й тарифної політики, правильного тлумачення норм тощо, а також важливість співпраці міністерства з профільним ЗВО.
На думку ключового доповідача Круглого столу – проф. кафедри фінансів, обліку та оподаткування Інституту економіки та менеджменту ІФНТУНГ, доктора економічних наук та керівниці проекту «Формування тарифної політики в газопостачанні задля інформаційно-соціальної безпеки» Ліліани ГОРАЛЬ, «формування тарифної політики в газопостачанні має безпосереднє відношення до енергетичної безпеки держави, котра, в свою чергу, в умовах сьогодення набула неабиякої значимості. Тарифна політика в газопостачанні впливає на розвиток економіки країни, соціальну сферу, інфраструктуру та інше».
У своїй доповіді на тему «Формування нової парадигми сталого розвитку газових мереж крізь призму концепції тарифоутворення на розподіл природного газу» професорка зупинилась на напрямах розвитку тарифоутворення в газопостачанні, таких як: підвищення ефективності газових інфраструктур та їх управління; співпраця з міжнародними партнерами, що дозволить знизити залежність від імпорту газу та забезпечити стабільність цінової політики; стимулювання розвитку газових відносин та відповідної нормативної бази, підтримка автономних рішень газових компаній щодо розвитку інфраструктури та зниження витрат; посилення конкуренції в галузі та формування ринкового середовища.
Науковиця наголосила, що вся команда проекту провела величезну роботу у дослідженні й аналізі тарифоутворення в газопостачанні, яка поділилась на кілька частин: технічну, економічну, медійну. В основі напрацювань – визнання тарифоутворення ключовим виміром: «газопостачання, який є необхідним для забезпечення стабільності ринку газу та якості газопостачання; вирішення регуляторних питань, пов'язане з підвищенням ефективності газової галузі; врахування соціальних аспектів та створення конкурентного середовища».
Після доповіді відбулось предметне обговорення пропозицій та висновків, викладених у звіті проекту. Народний депутат України Юрій КАМЕЛЬЧУК, член правління ТОВ «Газорозподільні мережі України» Сергій МІНІН й інші виступаючі підкреслили глибину, актуальність та вагомість напрацювань, високо оцінюючи науково-дослідний проект команди ІФНТУНГ.
Підсумовуючи роботу круглого столу, ректор університету Ігор ЧУДИК ще раз підкреслив потужність науково-педагогічних кадрів ІФНТУНГ та подякував команді проекту та його керівниці Ліліані ГОРАЛЬ за відмінно виконану роботу, що дозволить галузі бути на вістрі тарифної політики в розподілі природного газу, а університету мати змогу долучитися до вирішення соціально-економічних та техніко-технологічних галузевих та територіальних проблем.
Довідково. Успішною реалізацією проект «Формування тарифної політики в газопостачанні задля інформаційно-соціальної безпеки» (2021.01/0409) завдячує компетентній команді науковців й фахівців високої кваліфікації, що володіють знаннями і навичками, необхідними для ефективного досягнення цілей проекту, серед яких – Ліліана ГОРАЛЬ (керівниця проекту), Ірина ПЕРЕВОЗОВА, Василь ШЕКЕТА, Ірина МЕТОШОП, Олександр ІВАНОВ, Віра ШИЙКО, Ольга СТЕПАНЮК, Володимир ПІХ, Оксана ЧЕРНОВА, Світлана КОРОЛЬ.