Моніторинг стану вод і план управління ризиками затоплень: в ІФНТУНГ відбулось засідання Басейнової ради Дністра

Управління ризиками затоплень  району річкового басейну Дністра та моніторинг стану річкових вод - у фокусі порядку денного чергового онлайн-засідання консультативно-дорадчого органу в межах басейну Дністра - Басейнової Ради, яке відбулось сьогодні, 10 червня, на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. На актуальності цих питань наголосив голова Басейнової ради Дністра, перший проректор ІФНТУНГ та модератор засідання, професор Олег Мандрик, вітаючи учасників засідання. Наш регіон, на території якого формуються басейни річок Дністер і Прут, постійно знаходиться в зоні підвищеного ризику виникнення водних стихій, а також їх шкідливих проявів, які спричиняють різні за масштабами затоплення, підтоплення територій, ураження інженерних інфраструктур тощо. Тому питання створення плану управління ризиками затоплень та забезпечення якісного моніторингу стану вод є зараз основними складовими ефективного водного менеджменту.

1Так, за словами голови Басейнової ради Олега Мандрика, відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом визначено основні зобов’язання України щодо впровадження Паводкової директиви. Зокрема, для її впровадження необхідно виконати чотири основні етапи: приведення у відповідність національного законодавства; проведення попередньої оцінки ризиків затоплення; розроблення карт загроз і карт ризиків затоплення; розроблення Планів управління ризиками затоплення.

Наразі уже підготовлений проєкт Плану управління ризиками затоплення району річкового басейну Дністра. Його основні розділи, можливі сценарії затоплень, карти загроз і ризиків затоплення в басейні Дністра презентував завідувач лабораторії оцінки та управління ризиками затоплень відділу системних гідрометеорологічних досліджень Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, експерт проєкту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН Костянтин Данько. Експерт розповів, що оцінка ризику затоплень здійснюється кожні шість років. За попередніми даними виділено 103 території в басейні, що перебувають у зону ризику затоплення, з них – 37 мають дуже високий рівень затоплення. В Івано-Франківській області розроблені карти загроз і ризиків затоплення лише для Бистриці Солотвинської та Надвірнянської. До кожної з них йде детальний опис затоплення при різних сценаріях. Також розроблено карти сценаріїв затоплення Івано-Франківська внаслідок прориву дамби.

Важливим питанням порядку денного стало інформування учасників про результати апробації та перспективи використання геоінформаційної системи моніторингу стану річкових вод (ГІС-Дністер), яка є першою на Прикарпатті. Презентував її завідувач кафедри інфомаційно-телекомунікаційних технологій і систем ІФНТУНГ, академік Української нафтогазової академії, керівник Прикарпатського відділення Української технологічної академії, професор Леонід Заміховський. За словами Леоніда Михайловича, моніторинг за станом водних об’єктів має велике народногосподарське значення як для розвитку гідроенергетичного комплексу, господарсько-побутового постачання тощо, так і прогнозування розвитку рівня розвитку повеней і селевих потоків.  Недостатня і несвоєчасна прогнозованість про рівень розвитку повеней призводять до щорічних збитків у аграрному, промисловому та соціальному секторах економіки, а також людських жертв. Причиною цьому є відсутність оперативної і достовірної інформації про стан водних об’єктів і, як наслідок, неможливість правильного прогнозу ситуації в цілому. Попри існуючі системи контролю і прогнозування рівня паводкових вод, вони не знайшли широкого практичного застосування через низьку ефективність, значну вартість та не врахування водно-фізичних властивостей ґрунтів. У зв’язку з цим актуальною залишається задача розробки систем моніторингу та прогнозування рівня паводкових вод з метою попередження або зменшення можливих збитків у різних секторах економіки.  

Створена фахівцями ІФНТУНГ «ГІС-Дністер» призначена для здійснення віддаленого моніторингу основних  метеорологічних параметрів річкових вод і навколишнього середовища в контрольованих точках і передачі вимірювальних та візуальних даних для їх подальшої обробки, візуалізації, документування і тривалого зберігання. Розроблена «ГІС-Дністер» змонтована на опорі старого моста через ріку Дністер в м. Галичі (Івано-Франківська область). Система дозволяє організовувати локальні та центральні диспетчерські пункти і функціонує в режимі реального часу.

Відзначимо, що геоінформаційна система моніторингу вод Дністра – перша практична розробка Центру прогнозування та попередження техногенно-гідроекологічної небезпеки Прикарпаття (координує роботу центру голова Басейнової ради Дністра, перший проректор, професор Олег Мандрик), який створили цьогоріч на базі ІФНТУНГ після нищівних повеней в області 2020 року. Наш університет для створення такої структури обрано невипадково, він  має чималі напрацювання в цьому напрямі. Так, йдеться про створення екологічних паспортів для кожної місцевості, екологічного плану для Івано-Франківська, Прогнозної карти затоплення Дністровського каньйону, яка була розроблена ще в 2012 році, і за якою, до слова, було прогнозовано, що саме в 2020 році буде наступна повінь. Також ще у 2012 ІФНТУНГ виграв і реалізував проєкт з розвитку місцевого самоврядування, створивши на березі Дністра (с. Маріямпіль Галицького району) Дністровський протипаводковий полігон тощо.

Загалом, під час засідання були розглянуті й інші робочі питання:

  • Агрегація масивів поверхневих вод РБР Дністра для оптимізації моніторингу (експерт-гідролог, компанія Екологічний консалтинг Blue Rivers Катерина Мудра).
  • Заходи щодо підготовки Плану управління річковим басейном Дністра тощо (заступник голови Басейнової ради Роман Михайлюк).

Участь у засіданні взяли члени Басейнової ради Дністра, науковці, представники громадських організацій та органів влади і місцевого самоврядування, експерти, фахівці водогосподарсько-екологічного напрямку та інші.

  • 1
  • 1
  • 1