Як нам пережити зиму й перемогти

Уже сьогодні експерти говорять про надскладний цьогорічний опалювальний сезон, який буде найважчим за всі роки незалежності. Цю актуальну тему коментує у Репортері проректор з науково-педагогічної роботи, проф. Максим Карпаш

Приводом став черговий шантаж російського монополіста «Газпром», який повідомив про зупинку прокачування газу трубопроводом Північний потік-1. Причиною назвав технічне обслуговування. При цьому жодним іншим маршрутом постачання газу в ЄС не скористався – як робив це раніше. Навіть при заброньованих понад 100 млн кубів на добу в українській газотранспортній системі залишив рівень 40 млн кубометрів.

Європейські лідери все зрозуміли. Виглядає, що й наше керівництво – і національне, і регіональне – починає розуміти, що наступний опалювальний сезон буде дуже складним. На думку науковця, він буде найскладнішим за всю нашу історію незалежності:

"Нам слід готуватись до того, що було на початку 1990-х у сусідніх країнах, Румунії, Польщі, пострадянських республіках. Там тоді дійшли до погодинного увімкнення електрики, «буржуйок» на балконах, готування їжі у дворах на багатті, спання в одязі тощо.

Серед нагальних заходів подолання газової кризи – визначення громад з найбільш ймовірним дефіцитом палива, створення аварійних планів, передбачення масових пунктів обігріву (бомбосховища та укриття доволі зручні для цього), пояснення керівництву громад та жителям порядок дій у випадку зникнення енергії тощо. Загалом – виконати ті елементарні заходи зі зниження енергоспоживання, які ще можна зробити без значних додаткових інвестицій у короткі терміни. У цьому сенсі ми вже частина Євросоюзу – там також готуються до непростої зими.

Нас також чекає повторення акції «прикрути», тобто режим максимальної економії. Принаймні ходити по квартирі будемо тепло вдягненими.

Комплекс заходів у виконанні європейців та українців дозволить і суттєво зменшити фінансування московії. Минулорічна торгівля трубопровідним газом принесла їм майже 42 млрд євро. Спільними зусиллями можемо зменшити цю суму принаймні вдвічі. А це вже гроші, співмірні з бюджетом рф на фінансування армії.

Для України та ЄС це означає ще й економічні випробування – ціни на газ на фоні загострення конфлікту між Україною, ЄС та рф певний час зростатимуть. Отже, слід буде зробити все, щоб ті ціни якщо й зросли, то не катастрофічно.

Той шлях, яким ми пройдемо цю енергетичну кризу, визначить майбутнє наступних поколінь. Зрештою, саме за їхнє гідне майбутнє ми й боремось".

Більше про енергетичну безпеку України та виклики, з якими можуть зіштовхнутися українці в опалювальному сезоні 2022/2023, в інтерв'ю проректора: