Вартісним науково-дослідним обладнанням поповнилася матеріально-технічна база Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Про це повідомив науковий керівник Центру колективного користування науковим обладнанням «Техноекобезпека Карпат», завідувач кафедри геодезії та землеустрою Інституту архітектури, будівництва та енергетики, проф. Микола ПРИХОДЬКО.
Новий прилад – георадар AKULA-9000C – це локатор підповерхневого зондування, призначений для локалізації й аналізу підземних аномалій за допомогою імпульсного електромагнітного випромінювання до глибини 20 м (а змінюючи антени, реально досягнути глибин 40-60 м), який може застосовуватися для пошуку металевих та неметалевих об'єктів (границі розділу геологічних шарів, труби, пустоти, елементи будівельних конструкцій тощо). «Для ІФНТУНГ – це вартісне надбання в усіх сенсах цього слова, – міркує Микола Миколайович. – Так, коштує дорого. Але, насамперед, цей унікальний прилад, який дає можливість досліджувати геологічну будову, небезпечні геологічні процеси (карст, зсуви, підтоплення), проводити інженерно-геологічні вишукування, пошук інженерних і зв'язкових комунікацій, підземних об'єктів, обстеження районів техногенних аварій, дослідження інженерних споруд (фундаментів будівель, гребель і ін.), пошук та розвідку родовищ корисних копалин, встановлення місць розташування археологічних об'єктів та меж їх розповсюдження тощо, забезпечить високий рівень наукових досліджень та підвищить конкурентоспроможність наукової продукції університету. Щоб працювати з георадаром потрібно мати відповідні компетенції та навички, вміти знімати та обробляти дані. Унікальна практика залучатиме студентів спеціальностей «Екологія», «Науки про Землю» та «Геодезія та землеустрій», аспірантів і молодих учених до наукових досліджень, а для випускників підвищить їхні шанси на ринку праці».
Вагоме значення георадару AKULA-9000C і для регіону:Центр колективного користування науковим обладнанням «Техноекобезпека Карпат» сприяє проведенню наукових досліджень, виконанню науково-технічних (експериментальних) розробок, результати яких мають загальнодержавне значення, та реалізації найважливіших й актуальних для держави напрямів розвитку науки і техніки через надання доступу до свого унікального обладнання. Відтак об’єднання інтелектуального і матеріально-технічного потенціалу університетів, наукових установ та основних стейкхолдерів може забезпечити сталий розвиток регіону.
Науковець підкреслив, що наразі прилад знаходиться на стадії тестування: потрібно налагодити процес збору та обробки даних, освоїти роботу з програмним забезпеченням. Передбачається, що георадар буде залучено до роботи, виходячи з потреб університету, наукових установ й регіону для моніторингових досліджень стану геологічного середовища; контролю та попередження небезпечних геологічних процесів; дослідження процесів перебігу деградабельності об’єктів критичної інфраструктури та розроблення заходів щодо забезпечення їх експлуатаційної надійності тощо. У цьому контексті планується використати прилад для обстеження території навколо навчального корпусу № 1 ІФНТУНГ, інтенсивність просідання якого після ракетної атаки збільшилася.
Довідково. Центр колективного користування науковим обладнанням «Техноекобезпека Карпат» створений на виконання наказу Міністерства освіти і науки України за № 1439 від 19.11.2019 р. з метою раціонального спільного використання унікального наукоємного обладнання відповідними науковими підрозділами Засновника, Учасниками та зацікавленими сторонніми установами на благо сталого інноваційного розвитку держави і регіону.