Дві нові навчально-дослідні лабораторії кафедри транспортування та зберігання енергоносіїв урочисто відкрили сьогодні в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Подія приурочена до 60-річчя кафедри, випускники якої стояли біля витоків української газотранспортної мережі.
Ректор ІФНТУНГ Ігор Чудик, вітаючи учасників події, наголосив:
-Українська ГТС – одна із найбільших у світі. І одні з найбільших газових сховищ у Європі – теж українські. За 60 років на кафедрі підготовлено дуже багато спеціалістів, які створили систему управління цією інфраструктурою в державі, й нині вони долучаються до створення нових освітніх просторів своєї Alma mater, покращення вже існуючих і поповнення відповідної науково-технічної бази. Сьогодні до нас приїхало багато випускників-представників галузі, які задонатили на ювілей кафедри кілька лабораторій. Одна пов’язана з механікою грунтів, інша – з дослідженням стійкості матеріалів трубопроводів і систем розподілу газу. Таке обладнання є лише тут. Спеціальність «Нафтогазова інженерія та технології» існує й в інших університетах, але базова серйозна освітня діяльність в царині нафтогазової інженерії відбувається тільки в ІФНТУНГ. За кожною спеціальністю закріплена профільна випускова кафедра, оснащена лабораторіями, унікальним обладнанням. Вісь обертання університету – енергетична, однією з гілок якої є нафтогазова інженерія.
Треба сказати, що після минулорічного ракетного удару університет не тільки швидко відновлюється, але й стрімко рухається вперед. Впродовж останніх шести місяців тут відкриває двері для студентів вже четверта нова лабораторія. І крапку на цьому ніхто не ставить. Навпаки, адміністрація університету й партнери запевняють: далі – буде.
Ігор Іванович звертає увагу на тенденцію останніх років, коли інтерес до інженерних спеціальностей дещо низився на користь ІТ-сфери, проте війна показала, що інженери є запорукою технічного успіху України, особливо в епоху повоєнної відбудови:
-Технічні, інженерні спеціальності стануть основою нашої перемоги й відбудови. На це треба дивитися реально, тому чекаємо на зростання набору саме на нафтогазові спеціальності, які будуть дуже котируватися в майбутньому. А сьогодні маємо нагоду поспілкуватися щодо проблем галузі, пов’язаних з воєнним станом, щодо відкриття міждисциплінарних освітніх програм, аби розширити можливості фахівця, який приходитиме в галузь, і знайдемо можливість запланувати подальше оновлення нашої матеріально-технічної бази.
Цінність дарунку партнерів (а це АТ «Львівгаз», Вінницька філія «Газмереж України», АТ «Укртрансгаз») зрозуміла кожному користувачеві, який потребує енергоносіїв щоденно, а значить – потребує послуг фахівців, які забезпечують їх доставку в наші оселі та на підприємства. Завідувач кафедри транспортування та зберігання енергоносіїв Василь Запухляк каже:
-Коли зранку ставимо чайник на плиту, не замислюємось над тим, яка кількість людей працює задля того, щоб газ надійшов до наших помешкань. Але це велика кількість фахівців нафтогазової галузі, котрі, в основному, закінчували нашу кафедру. Такі спеціалісти завжди потрібні, а для того, щоб вони мали хороші знання, необхідно створювати нові лабораторії, які відповідають усім вимогам до сучасного обладнання, яке зараз використовується. Саме тим і продиктована ініціатива, реалізувати яку нам допомогли виробничники. Тут можна досліджувати трубні сталі на тріщиностійкість, оскільки вони вже відпрацювали певний ресурс. І як за період експлуатації змінилися властивості трубних сталей – це цікаве питання, яке повинні вирішувати науковці. Крім того, маємо тепер в лабораторії реальний взірець розподільчого пункту. Із застосуванням віртуальних технологій студенти вчитимуться працювати з такими установками, а тоді будуть допускатися до фізичного обладнання.
Керівник Департаменту диспетчеризації АТ «Укртрансгаз» Любомир Саловський, який і сам 15 років тому закінчив ІФНТУНГ, наголошує якраз на можливості підготовки висококваліфікованих фахівців для галузі на оновленій технічній базі ІФНТУНГ:
-Пишаюсь, що є випускником такого університету. ІФНТУНГ закладає дуже хороший фундамент для формування й росту спеціалістів в газонафтовому напрямку. У нас підписаний Меморандум про співпрацю, адже інвестиції в людський капітал дасть в перспективі стабільну роботу всієї галузі. Для АТ «Укртрансгаз» ІФНТУНГ – базовий університет. Ми підтримуємо дуальний формат навчання й практики, і це розширює розуміння студентами тієї сфери, в якій вони збираються працювати.
Такої ж думки Іван Бельбас, в.о. голови правління АТ «Львівгаз», яке активно залучає до практики студентів ІФНТУНГ, а також бере участь в оновленні його матеріально-технічної бази.
До слова, ознайомитися з нею докладніше сьогодні змогли всі гості університету, яких зібрала Міжнародна науково-технічна конференція «Проблеми та перспективи транспортування та зберігання енергоносіїв», приурочена до 60-річчя кафедри. Вони оглянули навчально-дослідну лабораторію повірки лічильників газу, створену спільними зусиллями з партнером ІФНТУНГ ДП «Івано-Франківськстандартметрологія». Начальник центру наукового забезпечення вимірювання об’єму і об’ємної витрати газу підприємства, вчений зберігач державного еталону об’єму і витрати газу Денис Середюк представив гостям стенд, на якому можна повіряти й досліджувати лічильники діаметром від 50 до 500 мм будь якого типу – роторні, турбінні, ультразвукові.
Також учасники конференції відвідали Центр інноваційного розвитку та оглянули Спортивний комплекс ім. Гемби А.П., відновлені після минулорічних руйнувань, та, звісно, ознайомились з унікальною мінералогічною колекцією Геологічного музею ІФНТУНГ.
Наукова конференція розпочала свою роботу. Стежте за нашими публікаціями – ми розповідатимемо про її перебіг.