Криза міжнародної системи правової безпеки в умовах російської агресії на Україну

Це та інші питання були у фокусі VII Міжнародної конференції «Проблеми міжнародної та внутрішньої правової безпеки демократичних держав в умовах агресії росії проти України: Польща - Словаччина - Україна - Німеччина», яка відбулась у Любліні11-12 травня цього року. На запрошення натхненника і головного організатора Конференції, голови юридичної комісії (Люблінське відділення) Польської Академії Наук, доктора права, проф. Юзефа Круковского у науковому1 2заході взяв участь директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, проф. Дмитро Дзвінчук.  Відправною точкою дискусій Конференції є фактична та юридична ситуація у міжнародних відносинах після військової агресії росії на Україну, починаючи з 2014 року (анексія Криму) та подальшого повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.

Склад заявлених спікерів засвідчив високий рівень наукової дискусії з різних аспектів означеної проблематики. Конференція розпочалась доповіддю польською мовою проф. Дмитра Дзвінчука (єдиного серед присутніх правників  фахівця з публічного управління) на тему «Принципи дотримання права Українського народу на самовизначення та територіальну цілісність перед обличчям російської агресії».

На науковому форумі активно презентували та обговорювали доповіді щодо криза міжнародної системи правової безпеки, позиція НАТО, ЄС, Німеччини щодо агресії росії, зв’язок між міжнародним гуманітарним правом та правами3 людини. Пройшли дискусійні панелі, на яких учасники обговорювали актуальні питання, як то:

•  зміни Конституції Республіки Польщі як відповідь на агресію росії;
  •  правові аспекти надання допомоги громадянам України як відповідь на агресію росії;
  • міграція населення як наслідок війни з боку росії;
  • геноцид і злочини проти людства в контексті вторгнення росії в Україну;
  • здійснення юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо осіб, які вчинили злочини під час війни росії проти України;
  • санкції як інструмент спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС;
  • правові аспекти співпраці між акредитаційними комісіями Польщі і України та інші.

У процесі обговорення науковці та фахівці акцентували увагу на тому, що анексія полягає не лише захопленні та привласненні території, але й на вбивстві цивільного населення, тотальному знищенні нерухомості, особливо культурної спадщини, яка знаходиться на окупованих територіях.

Варто відзначити, що серед співорганізаторів конференції Інститут De Republica, а також Католицький університет у Любліні (KUL), на базі якого й проводились засідання. Саме особлива атмосфера цього відомого університету спонукала до цікавих дискусій, якими завершувалась кожна з восьми сесій.