Енергоефективність ЗВО послужить якості освіти та науки

24 грудня 2021 року у НУ «Львівська політехніка» відбувся Всеукраїнський форум високого рівня «Освіта і наука у сфері енергоефективності. Енергоефективність у закладах освіти і науки» за участю Міністра освіти та науки України Сергія Шкарлета, представників МОН, Міненерго, Держенергоефективності, місцевої влади, Президента Національної академії наук України Анатолія Загороднього, керівників наукових установ, представників фінансових установ, міжнародних організацій, експертної спільноти та ректорів університетів. Від Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу участь взяли ректор ІФНТУНГ, академік НАНУ, проф. Євстахій Крижанівський та проректор з науково-педагогічної роботи, проф. Максим Карпаш.1

Захід відбувався з метою підняти та обговорити питання якісної підготовки висококваліфікованих спеціалістів у сфері енергоефективності, що наразі активно розбудовується в країні та створює попит на ринку праці, окреслити ефективні шляхи і джерела фінансування енергоефективної модернізації закладів освіти та науки та створити належні умови для всіх учасників освітнього процесу в університетах.

У фокусі обговорення Всеукраїнського форуму – реалізація проекту «Вища освіта України», який передбачає фінансування заходів із підвищення енергоефективності українських ЗВО у розмірі 160 млн євро. У доповідях та обговоренні головна увага акцентувалась на підготовці висококваліфікованих кадрів, формуванні навчальних програм, запровадженні навчальних курсів, інноваційних наукових розробках, створенні Енерго-інноваційних хабів в університетах України.

2Досвідом у сфері енергоефективних технологій поділився ректор ІФНТУНГ Євстахій Крижанівський. У своїй презентації «Напрацювання ІФНТУНГ у сфері енергоефективності» він зазначив: «Наш університет аналізує, розробляє і впроваджує новітні методи відновлювальної енергетики, енергозберігаючі  технології, а також здійснює  навчання і виховання у сфері енергоефективності. Тільки для власних потреб енергозабезпечення в ІФНТУНГ працюють об’єкти відновлювальної енергетики – це забезпечення теплом легкоатлетичного манежу за допомогою теплових насосів, система рекуперації приточної вентиляції басейну,  сонячна електростанція в інноваційно-виставковому комплексі, підігрівання води в басейні за допомогою сонячних колекторів, вітровий генератор, встановлений на університетській базі практик в с. Маріямпіль Дубівцівської ОТГ. В університеті відкрито нову освітню програму «Інженерія відновлюваної енергетики», аби задовольнити дедалі більший попит на спеціалістів у цій галузі в Україні та сприяти розвитку цього напряму енергетики».

Цю думку підтримав проф. Максим Карпаш на другій тематичний сесії, яка була присвячена інструментам підвищення енергоефективності у закладах освіти та науки та джерела фінансування проєктів з енергоефективності. У проректора з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ, до слова, прихильника енергозберігаючої свідомості, освіти та виховання людини з дитячого віку,  є чималий досвід участі у різноманітних міжнародних проектах, зокрема й у енергетичних. Тож у своїй доповіді на тему "Досвід ІФНТУНГ у сфері енергоефективності в Івано-Франківській області" науковець зазначив: «ІФНТУНГ має позитивні практики у впровадженні енергоефективних технологій та освіти за підтримки міжнародних грантів. Так, за програмою «Інженерія відновлюваної енергетики», що впроваджується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ), студенти навчаються у лабораторіях, які отримали сучасне навчальне приладдя від USAID – у тому числі комп'ютери та програмне забезпечення, яке дозволяє з легкістю отримати основні знання про виробництво електроенергії на об'єктах відновлюваної енергетики, про управління системами виробництва і постачання електрики, проектування енергетичних підприємств і ще багато іншого. У межах реалізації іншого проєкту (NET4SENERGY) вдалося теж досягнути чимало: розроблено плани дій сталого енергетичного розвитку та клімату для університетів-партнерів; встановлено пілотну систему енергетичного моніторингу з метою оцінки реального споживання енергетичних ресурсів, підготовлено й поширено серез ЗВО України шаблони документів для впровадження системи енергетичного менеджменту в громадських будівлях відповідно до вимог міжнародного нормативного документу ДСТУ ЕN ІСО 50001 «Системи енергетичного менеджменту» тощо».

Ректори інших університетів теж поділились досвідом щодо запровадження навчальних програм, наукової роботи у сфері енергоефективності.

Довідково. Міністр освіти та науки України поінформував щодо пріоритетних кроків до 2026 року для досягнення енергетичної незалежності, зокрема:

 • створення Офісів підтримки реалізації проєктів;
 • проведення енергетичних аудитів і сертифікацій на об’єктах нерухомого майна ЗВО, а також термомодернізацію будівель; 
 • сприяння розвитку використання відновлюваних джерел енергії, альтернативних видів палива та збільшення кількості будівель із близьким до нульового рівнем споживання енергії;
 • створення та затвердження Порядку проведення моніторингу споживання паливно-енергетичних ресурсів і води;
 • оновлення освітніх програм за світовими стандартами;
 • перегляд спеціалістів із енергоефективності, внесення змін до державного замовлення та контрактної форми навчання;
 • запровадження у ЗВО системи енергетичного менеджменту та відповідних посад;
 • запровадження рейтингових оцінок діяльності ЗВО в сфері енергоефективності;
 • організація конкурсів серед ЗВО та забезпечення реалізації демопроєктів «Зелений університет майбутнього» переможцям, яка передбачатиме створення енергоефективних будівель.

 

 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7