Більше, ніж подорож

вт, 17/10/2023 - 13:50

У межах проєкту «Карпатський культурний шлях» створено унікальний транскордонний туристичний  маршрут «Карпатський культурний шлях», що поєднує 40 найвизначніших і найцікавіших об’єктів історико-культурної спадщини Івано-Франківської та Закарпатської областей і повіту Марамуреш (Румунія), з яких 11 об’єктів зі списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Так, днями відбулася підсумкова конференція за результатами реалізації проєкту. Він впроваджувався протягом двох років ГО «Асоціація економічного розвитку Івано-Франківщини (АЕРІФ)» у партнерстві з Центром розвитку малого та середнього бізнесу Марамуреського повіту (Румунія) та Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу (Україна) в межах Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020».

У роботі підсумкової конференції взяли участь понад 30 представників історико-культурних об'єктів, органів державної влади, місцевого самоврядування, вищих навчальних закладів, інститутів громадянського суспільства Івано-Франківської й Закарпатської областей (Україна) та повіту Марамуреш (Румунія).

2Із вступним словом до учасників події звернулась заступник голови ГО «Асоціація економічного розвитку Івано-Франківщини (АЕРІФ)», менеджер проєкту Марія Ковалів. З вітальним словом до учасників конференції звернувся професор кафедри екології ІФНТУНГ, менеджер проєкту з комунікацій Олег Мандрик. Він відзначив важливість для університету виконання міжнародного проєкту.

До учасників конференції із промовою звернулися також заступник директора департаменту міжнародного співробітництва та євроінтеграції - начальник управління євроінтеграції громад і туризму Івано-Франківської обласної державної адміністрації Галина Макота, виконавчий директор Центру розвитку малого та середнього бізнесу Марамуреського повіту Раду Біг, експерт Представницького офісу спільного технічного секретаріату Програми ТКС ЄІС «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» Оксана Шийчук.

1На конференції менеджери проєкту розповіли про його результати, зокрема про створення транскордонного українсько-румунського маршруту «Карпатський культурний шлях», який поєднав 40 об'єктів історико-культурної спадщини Івано-Франківської та Закарпатської областей (Україна) й повіту Марамуреш (Румунія), з яких 11 об’єктів із списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО:

1. Церква Зішестя Святого Духа, м. Рогатин, ЮНЕСКО.

2. Рогатинський історико-краєзнавчий музей «Опілля».

3. Національний заповідник «Давній Галич».

4. Геологічний музей Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

5. Комплекс будівель палацу власників міста Потоцьких, м. Івано-Франківськ.

6. Фортечна галерея «Бастіон».

7. Івано-Франківський краєзнавчий музей.

8. Музей мистецтв Прикарпаття.

9. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського (м. Коломия), у т.ч.: Музей писанкового розпису, Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, Яремчанський музей етнографії та екології Карпатського краю.

10. Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Нижній Вербіж, ЮНЕСКО.

11. Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв.

12. Музей етнографії, побуту та музичних інструментів Романа Кумлика.

13. Меморіальний музей Петра Шекерика-Доникового, музей «Криївка».

14. Історико-краєзнавчий музей «Гуцульщина», с-ще Верховина.

15. Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с-ще Ворохта.

16. Парк-музей «Карпати в мініатюрі», м. Яремче.

17. Етно-парк «Гуцул ленд», с. Поляниця.

18. Церква Вознесіння Господнього, с. Ясіня, ЮНЕСКО.

19. Музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах, м. Рахів.

20. Музей історії та етнографії румун Закарпаття «Румунська садиба», с. Нижня Апша.

21. Музей Марамуреш, м. Сігету Мармацієй.

22. Меморіал жертвам комунізму та опору, м. Сігету Мармацієй.

23. Веселий цвинтар, с. Сепинці.

24. Дерев'яна церква «Святої Параскеви», с. Десешть, ЮНЕСКО.

25. Ансамбль «Площа Цитаделі», м. Бая-Маре.

26. Музей етнографії та народного мистецтва повіту Марамуреш та Музей села, м. Бая-Маре.

27. Музей історії та археології повіту Марамуреш, м. Бая-Маре

28. Повітовий музей мінералогії «Віктор Гордуза», м. Бая-Маре.

29. Колонія художників, м. Бая-Маре.

30. Повітовий художній музей «Художній центр Бая-Маре».

31. Замок Телекі, с. Колтеу.

32. Монастир «Свята Анна», с. Рохія.

33. Дерев'яна церква «Святих Архангелів Михаїла та Гавриїла», с. Рогоз, ЮНЕСКО.

34. Дерев’яна церква «Святих Архангелів Михаїла та Гавриїла», с. Шурдешть. ЮНЕСКО,

35. Ансамбль сільської культури та архітектури с. Бребу.

36. Дерев'яна церква «Святого Миколая», с. Будешть Йосані, ЮНЕСКО.

37. Монастирський комплекс «Бирсанський монастир», с. Бирсана.

38. Дерев'яна церква "Різдва Богородиці", с. Іеуд-Делі, ЮНЕСКО.

39. Моканіта – лісова залізниця, м. Вішеу де Сус.

40. Меморіальний будинок Елі Візеля, м. Сігету Мармацієй.

3У рамках проєкту десять локацій отримали цифрові туристичні інформаційні панелі, зокрема, Рогатинський історико-краєзнавчий музей «Опілля», Національний заповідник «Давній Галич», геологічний музей Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, комплекс будівель палацу власників міста Потоцьких, Івано-Франківський краєзнавчий музей, музей мистецтв Прикарпаття Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, меморіальний музей Петра Шекерика-Доникового, музей «Криївка», музей екології гір та історії природокористування в Українських Карпатах.

На заході також презентували промоційні видання, тримовні веб-сайт https://carpathianculturalroute.com та мобільний застосунок. У другій частині конференції учасники мали змогу ознайомитися з презентаціями окремих об’єктів Карпатського культурного шляху.