В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбулась конференція в рамках проєкту «Перевідкриття спільних культурних коренів та їх діджиталізація для майбутніх поколінь – Root4Dig» в повіті Марамуреш (Румунія) та Івано-Франківській області (Україна). Ця ініціатива має на меті поглиблення транскордонного співробітництва, популяризацію через оцифровування культурних цінностей у спільних Карпатах.
Нагадаємо, що проєкт реалізується ІФНТУНГ у партнерстві із Технічним університетом Клуж-Напока - Північним університетським центром в м.Бая-Маре (Румунія) та громадською організацією «Асоціація Академічних досліджень, інновацій та професійного розвитку» (Румунія). Він співфінансується Європейським Союзом у рамках Програми Interreg VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027. Root4Dig має на меті поглиблення співпраці технічних університетів шляхом перевідкриття спільних культурних коренів та їх оцифрування для майбутніх поколінь з одночасним розвитком м'яких навичок студентів технічних університетів для популяризації культурної спадщини в прикордонному регіоні.
Дуже символічно, що конференція відбувалась у День вишиванки, що є одним з найулюбленіших свят в нашій державі і вже став невід’ємною складовою українського культурного простору. Тож учасники конференції з українського боку, котрі приєднувались до неї онлайн і офлайн, здебільшого були в національному одязі.
Проєкт представила присутнім модераторка заходу, менеджер головного бенефіциара, професор кафедри екології ІФНТУНГ Людмила Архипова.
Учасників конференції вітали проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Сергій Зікратий та голова Асоціації академічних досліджень, інновацій та професійного розвитку професор Північного університетського центру Бая-Маре Крістіан Барз. Сергій Вікторович представив ІФНТУНГ, розповів про напрямки наукової роботи та ті ресурси, з допомогою яких реалізуються завдання, визначені партнерами проєкту. Своєю чергою Крістіан Барз ознайомив присутніх з історією асоціації та її місією, розповів про залучення студентів до її роботи і зауважив, що співпраця з прикарпатським ЗВО здійснюється в кількох напрямках. Зокрема, даний проєкт визначається спільними цілями популяризації культурної спадщини Карпатського регіону, а його міждисциплінарність передбачає залучення студентів різних спеціальностей. Він також анонсував початок нового спільного з ІФНТУНГ проєкту університету Клуж-Напока, в якому зможуть взяти участь не лише студенти, але й усі охочі долучитися до ініціативи.
З презентацією Тенічного університету Клуж-Напока виступила очільниця департаменту міжнародних зв’язків, проєктний менеджер Рамона Демарчек. Вона розповіла про шлях від Індустріального колледжу до Технічного університету Клуж-Напока і його обєднання з Північним університтом Бая-Маре, про кампуси в цих університетських осередках та культурні центри, розміщені тут, а також про співпрацю з партнерами із Франції, Британії, Японії.
Людмила Архипова зосередилась на завданнях і цілях проєкту та розповіла про перспективу організації студентського простору як бази для активного використання напрацювань проєкту. Вона нагадала, що в його рамках буде проведено конференцію і низку заходів, зокрема літній табір для студентів з Румунії та України, що триватиме з 30 червня по 6 липня, про майстер-класи й підготовку студентського фестивалю, про оцифровування історичної спадщини краю.
Комунікаційний план представив учасникам заходу комунікаційний менеджер проєкту, професор кафедри комп’ютеризованого машинобудування Олег Онисько. Він розповів про політику сусідства, що знаходить своє вираження у транскордонній співпраці, частиною якої є і започаткований проєкт.
Внесок ІФНТУНГ у розвиток транскордонного співробітництва високо оцінили експерт представництва в Івано- Франківську спільного секретаріату програми Interreg NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна Оксана Шийчук та начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Віталій Передерко.
Координатор проекту, профессор кафедри екології Ярослав Адаменко звернув увагу на можливості, що відкриває для сторін програма HUSKROUA/23/2.2/007, з огляду на її пріоритети та цілі. А технічний експерт проєкту, професор кафедри комп'ютеризованого машинобудування Володимир Копей представив технічні аспекти оцифрування зібраних матеріалів.
Партнери також оприлюднили результати опитувань, проведених в румунських ЗВО і в ІФНТУНГ для з’ясування їхньої зацікавленості проєктом.