Підсумкова конференція

Додаткова інформація

Малими кроками до великої мети: підвищити енергоефективність провідних університетів чотирьої держав і передавати цей досвід іншим! Так, над досягненням цієї мети понад два роки працювали університети-партнери – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Технічний університет у Кошице (Словаччина), Університет Мішкольца (Угорщина), Технічний університет Клуж-Напока (Північний університетський центр в Байа-Маре, Румунія), реалізовуючи спільний проєкт «Транскордонна мережа енергетично сталих університетів» (HUSKROUA/1702 /6.1/0075, NET4SENERGY).

28 грудня в ІФНТУНГ відбулася підсумкова конференція за результатами реалізації проєкту NET4SENERGY. Участь у конференції взяли представники університетів-партнерів проєкту, інших закладів вищої освіти, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської міської ради, студенти, експерти, енергоменеджери та інші.

2Привітати учасників заходу та підтримати діяльність університету в цьому напрямі прийшли начальниця управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій ОДА Галина Макота та заступникк директора Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради Олександр Зрайко, програмний менеджер Спільного технічного секретаріату програми HUSKROUA Володимир Дудар, експертка Івано-Франківської філії програми HUSKROUA Оксана Шийчук.

За словами координатора проєкту, проректора ІФНТУНГ, професора Максима Карпаша, цей проєкт – це продовження результатів десяти років злагодженої співпраці в сфері енергоефективності між різними установами: ІФНТУНГ в Україні; Технічний університет в Кошице, Словаччина; Університет Мішкольца в Угорщині і Технічний університет Клуж-Напока й Університетський центр в Бая-Маре, Румунія. Роботу в цьому напрямку, вважає, починати потрібно саме з університетів, адже енергоефективні та стійкі до змін клімату університети сприятимуть сталому розвитку місцевих громад і держави загалом: «Університети є великими споживачами енергії в місті, тому оптимізація споживання тепла й електроенергії є дуже актуальною. Ця проблема притаманна не тільки Україні, але й нашим європейським сусідам: в університетах Угорщини, Словаччини і Румунії виникають такі ж проблеми. В рамках цього проєкту ми з партнерами обмінювались ідеями та досвідом, допомагаючи один одному досягти мети. І тут хочу наголосити, що це вперше, коли українські партнери, тобто наш університет, в межах міжнародного проєкту вчив європейських партнерів і ділився з ними досвідом у сфері енергетичного менеджменту, а не навпаки. Тут першість за нами і ми хочемо цей приклад показувати іншим!»

1Так, за 27 місяців реалізації проєкту університетам-партнерам вдалося досягнути чимало: розроблено плани дій сталого енергетичного розвитку та клімату для університетів-партнерів; встановлено пілотну систему енергетичного моніторингу з метою оцінки реального споживання енергетичних ресурсів; змонтовано демонстраційну сонячну електростанцію (СЕС), яка призначена для компенсації власного споживання електричної енергії та демонстрації можливостей обладнання відновлюваної (сонячної) енергетики для заощадження енергоресурсів; підготовлено й поширено серез ЗВО України шаблони документів для впровадження системи енергетичного менеджменту в громадських будівлях відповідно до вимог міжнародного нормативного документу ДСТУ ЕN ІСО 50001 «Системи енергетичного менеджменту. Вимоги та настанова щодо використання»; розроблено брошуру «Кращі практики з енергоефективності в громадських будівлях» на прикладі транскордонного регіону HUSKROUA; створено ресурсний центр, освітня діяльність якого буде спрямована на розвиток енергоефективної свідомості населення. Для студентів, викладачів, експертів було проведено серію міжнародних навчальних візитів і семінарів, на яких учасники дізнались більше про енергетичний менеджмент, енергоефективність, енергозаощадження, відновлювані джерела енергії тощо. Також у межах проєкту були проведені навчання з енергетичного менеджменту для представників закладів вищої освіти, державних установ та організацій, органів місцевого самоврядування, власників підприємств, енергоменеджерів тощо.

Проєкт реалізується в межах Програми транскордонного співробітництва ЄІС «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» (HUSKROUA). Загальний бюджет на партнерів - 326 448,04 €, з них: 293 803, 23 € - внесок ЄС, 18 282, 96 € - внесок партнерів, 112 151, 14 € - бюджет для університету.

Інтерв'ю координатора проєкту, професора Максима Карпаша на радіо UA Суспільне: Карпати.

Також підсумкову конференцію за результатами реалізації проєкту можна переглянути на youtube-каналі