На вимогу часу: USAID продовжує підтримку бакалаврської програми «Інженерія відновлюваної енергетики»

Світова тенденція на використання енергії з відновлюваних джерел змінює не лише технології виробництва енергії, але й кадрові потреби в енергетичному секторі. Так, в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу з 2020 року за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) впроваджується перша в Україні бакалаврська програма, яка готує фахівців для сфери відновлюваної енергетики – «Інженерія відновлюваної енергетики». І вже зараз є величезний запит від працедавців на майбутніх випускників за цією спеціальністю. Це пов’язано зі збільшенням кількості об’єктів відновлюваної енергетики в України, яке, в свою чергу, потребує фахівців належного рівня. Попри затребуваність цієї професії, практично жоден університет в Україні не готує фахівців для сфери відновлюваної енергетики – існують тільки «адаптовані» освітні програми, які не повністю відповідають вимогам індустрії. Тому, першочергове завдання програми «Інженерія відновлюваної енергетики» - вирішити питання кадрового забезпечення фахівців у галузі відновлюваної енергетики.

1Cтуденти, які зараз навчаються за програмою «Інженерія відновлюваної енергетики», мають все необхідне для отримання фундаментальних знань з питань генерації електричної енергії на об’єктах відновлювальної енергетики, керування режимами роботи енергосистем, проєктування об’єктів електроенергетики тощо. Для освітньої програми викладачами кафедри енергетичного менеджменту та технічної діагностики розроблені відповідні навчальні плани, аби підготувати достатню кількість технічних спеціалістів, які забезпечать інтеграцію відновлюваних ресурсів до енергетичного комплексу України та їхнє подальше рентабельне освоєння. Майбутні спеціалісти зараз навчаються та практикуються у кращих лабораторіях, оснащених комп’ютерами зі спеціалізованим ліцензійним програмним забезпеченням, навчальним обладнання для гідроенергетики, біоенергетики, геліоколекторною станцією, вітрогенератором, набором для демонстрації можливостей водневої енергетики тощо.

Зважаючи на успішність впровадження програми протягом року та привернення уваги випускників шкіл, зацікавлених у присвяченні своєї кар’єри енергетичному сектору, USAID Проєкт енергетичної безпеки продовжив термін дії гранту на 13 місяців (9 червня 2021 року - 30 червня 2022 року).

За цей час передбачено: промоційна кампанія нової освітньої програми; створення нової навчально-виробничої лабораторії з монтажу, налаштування та обслуговування сонячних електростанцій, що дозволить вдосконалити освітню програму за рахунок отримання студентами практичних навичок; організація двох хакатонів для старшокласників з метою сприяння освіті в енергетичному секторі; продовження залучення запрошених викладачів;створення серії коротких мотиваційних відео із авторитетними енергетичними експертами-практиками тощо.

Довідково. USAID Проєкт енергетичної безпеки працює з Урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством для підвищення енергетичної безпеки України, трансформації енергетичного сектору країни у сучасний, орієнтований на ринок та інтегрований з ЄС фактор зростання. Мета Проєкту - посилення енергетичної безпеки України через паралельні інвестиції у сектори електроенергії, газу, централізованого теплопостачання та відновлюваної енергії. Дізнатися про Проєкт більше можна на офіційній сторінці в Facebook - https://www.facebook.com/usaidesp/