Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу завжди докладав зусиль, щоб забезпечити енергетичну галузь України висококваліфікованими фахівцями та новітніми розробками. В університеті завжди було розуміння, що в нашому сьогоденні дуже складно знайти галузь більш важливу за енергетичну. І від зважених та чітких завдань для виконання, висококваліфікованого персоналу, запровадження найсучасніших технологій та інновацій залежить наявність світла та тепла в наших оселях, стабільне функціонування промисловості, зв’язку та соціальної сфері, інтернет. Повномасштабна війна, бомбардування енергетичної інфраструктури, брак кваліфікованих інженерних кадрів, необхідність відновлення та с модернізації енергетичних об’єктів спонукали освітню й наукову спільноти оцінити втрати та нагальні потреби галузі.
Тож відповідно до стратегії університету, серед пріоритетів якої розширення енергетичної освіти, робоча група кафедри електроенергетики, електротехніки та електромеханіки Інституту архітектури, будівництва та енергетики розробила освітньо-професійну програму для магістрів «Модернізація та відновлення електроенергетики».
Для обговорення проекту нової ОПП на зустріч були запрошені ректор ІФНТУНГ Ігор ЧУДИК, проректор з науково-педагогічної роботи Сергій ЗІКРАТИЙ, директор ІАБЕ Мирослав МАЗУР, представники стейкхолдерів – АТ Прикарпаттяобленерго, будівельних компаній « Ярковиця» та «Соціум», ТОВ «ЗЕТІС», ТОВ «ЕлектроПолюс-ІФ».
Робоча група із розроблення ОПП, до якої увійшли представники кафедри електроенергетики, електротехніки та електромеханіки (завідувач, доц. Петро КУРЛЯК, проф. Тетяна ПАВЛЕНКО, доценти Андрій АНДРУСЯК, Ярослав БАЦАЛА, Уляна НИКОЛИН, Ірина ЯРЕМАК) та кафедри будівництва та енергоефективних споруд (доц. Олександр КОЗАК), представила програму з підготовки фахівців, здатних проектувати, експлуатувати, виконувати монтаж, налагодження та ремонт електрообладнання, створювати нове обладнання та впроваджувати новітні технології, проводити наукові дослідження та здійснювати викладацьку діяльність.
Для авторів ОПП була надзвичайно важлива думка стейкхолдерів, без яких сьогодні немислима підготовка висококваліфікованого конкурентоспроможного фахівця. Саме вони серйозно впливають на підготовку фахівців, об’єктом діяльності яких є системи виробництва, транспортування, розподілу, перетворення та споживання електричної енергії; створення та реалізація програм і заходів з енергозбереження; управління проектами з генерування, перетворення та використання різних видів електроенергії енергії; дослідницька діяльність з експлуатації, розробки, впровадження, модернізації та управління енергоефективними технологіями.
Гості брали активну участь в обговоренні, їхня думка, зауваження та пропозиції будуть враховані в остаточній версії нової ОПП.
Але вже сьогодні майбутнім енергетикам слід звернути увагу на нову освітньо-професійну програму для магістрів, орієнтовану на актуальні спеціалізації, в рамках яких можлива подальша професійна та наукова кар’єра: електричні станції, електричні системи та мережі, електротехнічні системи електроспоживання; системи управління виробництвом та розподілом електроенергії, електромеханічні системи автоматизації та електропривод, електромеханотроніка.
Очікується, що нова освітньо-професійна програма для магістрів «Модернізація та відновлення електроенергетики» стартує з вересня 2025 року. Тож мета університету – розширити та підняти енергетичну освіту на новий рівень – цілком реальна в осяжному майбутньому.