Днями відбулася масштабна й важлива для галузі подія - Сьомий Український Газовий Форум (Східноєвропейський газовий хаб. Green Deal. Українська ініціатива). З 2015 року на заході збираються головні гравці східно-європейських газових ринків, топ-менеджери галузі, вищі посадові особи, експерти для обговорення нагальних питань, пов’язаних з біогазами, газовою політикою та газовою інфраструктурою.
Цього року у фокусі уваги Форуму - кліматичні аспекти трансформації газового сектору у контексті Європейського «зеленого» курсу. Зокрема, питанням розвитку біометану та водню, їх виробництва та транспортування, а також ролі природного газу в процесі енергетичного переходу було присвячено дві панелі Форуму.
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, як профільний заклад вищої освіти, представляв на заході проректор, професор Максим Карпаш. Свої думки, напрацювання університету, перспективи та пропозиції щодо розвитку водневої енергетики він презентував на панелі «Воднева стратегія для України та країн Східної Європи».
Україна загалом і Прикарпаття зокрема мають чималий водневий потенціал, тут є всі умови для його виробництва та використання. Так, за словами Максима Олеговича, для нашої держави водень може стати рятівною паличкою. По-перше, це можливість використовувати надлишкову електричну енергію від сонця та вітру. По-друге, великі об’єми водню в Україні – це ще й кроки до газової незалежності від Російської Федерації. Крім того, розуміємо, що Росія у 2024 році може цілком припинити транзит газу через Україну, а це великі втрати для бюджету та безпекові ризики. У разі реалізації водневих проєктів в Україні та ЄС, ми зможемо своєю газотранспортною системою заробляти на зберіганні та транспортуванні водню. По-третє, використання таких технологій дозволить знизити викиди парникових газів, а отже зробити нашу економіку конкурентоздатною у світі.
Відзначимо, що ІФНТУНГ також зробив свій внесок у реалізацію водневого проєкту в Україні. Так, наш університет і ще 8 провідних наукових установ Регіональна газова компанія обрала партнерами водневого проєкту - найбільшої науково-дослідницької програми, яка триватиме до 2025 року. Завдання установ полягає в комплексному дослідженні можливості транспорту сумішей водню і природного газу по розподільних системах.
Маючи чималий досвід, стратегічне бачення розвитку водневої енергетики й необхідний потенціал, проф. Максим Карпаш запропонував використати Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу як полігон для апробації водневих технологій: «Наш університет цілком може стати дослідним полігоном використання газоводневих сумішей. Для цього є необхідні умови: кампус повністю газифікований, будівлі університету опалюються за рахунок дахових і наземних міні котелень; наявні дахові дослідні сонячні електростанції для компенсації власного споживання електричної енергії; існує зелене господарство та велика кількість насаджень (біометан); власні джерела води (свердловини) на території університету і необхідна підведена потужність від електромереж для роботи електролізерів. Також більшість корпусів буде термомодернізовано до 2024 року в рамках проєкту ЄІБ «Вища освіта України». Згодом можна буде використовувати для популяризації водневих технологій, як, наприклад, в Університеті Кіля (Велика Британія). ІФНТУНГ відкритий для демонстрації і має зручну локацію».