Про правове регулювання володіння зброєю задля безпеки територіальних громад та про роль органів місцевого самоврядування у вирішенні проблем незаконного обігу зброї дискутували сьогодні в Інституті гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу в рамках проекту «Підтримка України у протидії ризикам розповсюдження стрілецької зброї та легкого озброєння внаслідок агресивної війни росії», який реалізовує ГО «Центр безпекових досліджень «СЕНСС» спільно з Швейцарським Фондом Вищого інституту міжнародних досліджень та досліджень у галузі розвитку через Small Arms Survey та за фінансової підтримки уряду Німеччини.
Участь у заході взяли голова Керівної Ради Центру безпекових досліджень «CENSS Вадим ЧЕРНИШ, виконавча директорка СЕНСС Вікторія ВОРОНІНА та директор Small Arms Survey Марк ДАУНС, представники адміністрації ІФНТУНГ, викладачі, студенти та магістранти кафедри публічного управління та адміністрування ІГПДУ, представники органів місцевого самоврядування Івано-Франківська та територіальних громад Івано-Франківщини.
У привітаннях до учасників заходу директор ІГПДУ, проф. Дмитро ДЗВІНЧУК та голова Керівної Ради Вадим ЧЕРНИШ вказують не лише на актуальність та важливість дискусійної теми, але й на вибір аудиторії. Адже діючі та майбутні управлінці та посадовці повинні усвідомлювати, що незаконний обіг зброї є однією із загроз національній безпеці та національним інтересам, що потребує цілеспрямованої комплексної державної політики, а превентивні методи протидії незаконному обігу зброї повинні напрацьовуватись та ефективно впроваджуватись ними на місцях. Крім того, керівник Ради Центру наголосив, що Івано-Франківськ креативно долучився до вирішення проблеми: у місті проходили зйомки соціальних роликів про запобігання незаконного поширення стрілецької зброї та вибухонебезпечних предметів.
Спікери заходу – Вадим ЧЕРНИШ, Вікторія ВОРОНІНА та Марк ДАУНС, підкреслили, що рівень загроз від незаконного обігу вогнепальної зброї з початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України виріс. Відповідно до аналітики Small Arms Survey, Україна посідає перші позиції серед країн Європи у співвідношенні нелегальної зброї до легально зареєстрованої.
У презентаціях, що відображають аналітику Центру безпекових досліджень «СЕНСС», питання легалізації зброї, яке обговорюється в українському суспільстві ще від проголошення незалежності, залишається невирішеним. Незважаючи на обраний проєвропейський вектор розвитку, наразі Україна залишається чи не єдиною державою Європи, яка досі не має спеціального закону про зброю. Аналітика показує, що українське правове поле досі не готове до цього, адже більшість норм чинного законодавства є застарілими.
Виконавча директорка СЕНСС Вікторія ВОРОНІНА ознайомила учасників зустрічі, як використання вогнепальної зброї регулюється в інших країнах, проаналізувала правове регулювання питань володіння та обігу стрілецької зброї та легкого озброєння в ЄС та Україні. Виходячи з того, що повномасштабне вторгнення росії значно пожвавило дискусії щодо надання цивільним особам права на вільне володіння вогнепальною зброєю, і що такі тенденції є цілком зрозумілими через гостру необхідність самозахисту під час війни, спікерка представила дослідження СЕНСС «Сприйняття проблеми незаконного обігу зброї у громадах, роль органів місцевого самоврядування у протидії незаконному обігу та використанню зброї».
Загалом захід показав необхідність покращення діалогу між місцевою та державною владою для координації в безпековій сфері та на важливість підвищення обізнаності громад щодо ризиків незаконного обігу зброї, зокрема незаконного поводження зі зброєю.