У межах проєкту «Партнерство Румунія-Україна для пом'якшення змін клімату» ми інформуємо, зокрема, про законодавчі ініціативи та нормативні акти, спрямовані на захист навколишнього середовища. Кабінет міністрів схвалив Енергетичну стратегію України до 2050 року, яка відображає цілі Європейського «зеленого» курсу та досягнення вуглецевої нейтральності енергосектора до 2050 року. Документ передбачає розвиток сучасної та безпечної атомної та «зеленої» генерації, а також модернізацію та автоматизацію систем передачі та розподілу. Документ базується на принципах комплексного підходу та сприятиме сталому розвитку економіки.
У Стратегії враховані:
- наслідки повномасштабної війни, посилення ролі енергетичної безпеки та зміцнення сталості енергосистеми;
- результати приєднання об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) до європейської мережі операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E) та поглиблення інтеграції ОЕСУ в загальноєвропейську;
- наявність новітніх технологій (зокрема виробництво та використання водню в енергетичних цілях, малі модульні ядерні реактори, установки зберігання енергії тощо), технічні зміни в енергетичному секторі, світові тренди та інноваційні рішення, вимоги до екологічної безпеки, що відповідають нормам ЄС та прийнятим зобов’язанням України;
- міжнародні зобов'язання України щодо енергоефективності та використання ВДЕ, зменшення викидів парникових газів тощо;
- децентралізація генерації електроенергії по всій території країни для поліпшення стійкості та надійності енергозабезпечення.
Проєкт Стратегії підготували в Міненерго разом із фахівцями енергетичних компаній, зокрема з НАЕК «Енергоатом», НЕК «Укренерго», НАК «Нафтогаз України», ОГТСУ, ПрАТ «Укргідроенерго» та іншими, за підтримки Уряду Великої Британії із залученням KPMG. Розробники консультувалися з фахівцями Міжнародного, Німецького та Данського енергетичних агентств, а також із Міністерствами енергетики США та Берлінської школи економіки. Проєкт також представили Єврокомісії.