ІФНТУНГ і підвищення енергоефективності регіону

Зусилля науковців Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу спрямовані на забезпечення енергетичної незалежності нашої держави. Першим кроком до досягнення цієї амбітної мети є підвищення енергоефективності. Наш університет, маючи чималі досягнення в цій галузі, претендує на те, щоб стати освітнім центром передового досвіду у сфері енергоефективності.

1Так, в ІФНТУНГ уже декілька років існує ціла система заходів, спрямованих на підвищення енергоефективності: навчання енергоаудиторів; функціонування наукового містечка «Нова Енергія»; надання послуг з енергоаудиту; дослідження сфери відновлюваної енергетики в Івано-Франківській області; реалізація міжнародних проектів; співпраця з територіальними громадами Прикарпаття, створення для них планів дій сталого енергетичного розвитку та адаптації до змін клімату до 2030 року, в яких детально розписані всі заходи зі зменшення використання традиційних видів енергетики в житловому, муніципальному, а також у промисловому секторах; співпраця з владою щодо підвищення енергетичної свідомості громадян тощо.

2Першим обов`зковим кроком до енергоефективності є запровадження енергетичного менеджменту. Але управляти тим, що не вимірюється - неможливо. Тому, минулого року в одному з корпусів університету встановили унікальну систему моніторингу споживання енергетичних ресурсів. Вона дозволяє отримати реальні дані по споживанню електричної та теплової енергії, холодної та гарячої води. Окрім того, відбувається моніторинг основних показників мікроклімату – температури і вологості повітря, концентрації вуглекислого газу. Всі показники в процесі моніторингу доступні для перегляду в режимі реального часу на будь-якому пристрої та зберігаються у хмарному сховищі для подальшого аналізу.

Свої напрацювання в сфері енергетичного менеджменту в ІФНТУНГ вирішили об’єднати шляхом створення централізованої структури – Центру енергетичного менеджменту, який запрацював у січні 2021 року.

Світова тенденція на підвищення енергоефективності й використання енергії з відновлюваних джерел змінює не лише технології виробництва енергії, але й кадрові потреби в енергетичному секторі. Так, у 2020 році в ІФНТУНГ презентували першу в Україні освітню програму бакалаврського рівня вищої освіти «Інженерія відновлюваної енергетики», яка реалізовується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ). І вже зараз є величезний запит від працедавців на майбутніх випускників за цією спеціальністю.

ІФНТУНГ ділиться своїм досвідом у сфері енергоефективності та переймає його від європейських країн, реалізовуючи спільні міжнародні проєкти. З 2019 року університет реалізовує проєкт «Транскордонна мережа енергетично сталих університетів» (NET4SENERGY), що  спрямований на підвищення енергоефективності провідних університетів транскордонного регіону HUSKROUA (ІФНТУНГ (Україна), Технічного університету в Кошице (Словаччина), Університету Мішкольца (Угорщина), Технічного університету Клуж-Напока (Північний університетський центр в Байа-Маре, Румунія). А з 1 листопада 2020 року університет спільно з ГО «БРІТ»,  владою міста Івано-Франківська та Ботошані (Румунія) розпочав реалізацію проєкту «Партнерство Румунія-Україна для пом'якшення змін клімату», що покликаний розвивати співпрацю щодо пом'якшення змін клімату в транскордонному регіоні RO-UA для забезпечення сталого розвитку територій шляхом організації нового освітнього та дослідницького середовища в галузі енергоефективності.

Проєкт «Партнерство Румунія-Україна для пом'якшення зміни клімату» фінансується Європейським Союзом. Тривалість - 1,5 роки (01.11.2020 - 30.04.2022).

Загальний бюджет на партнерів - 248 202,00 євро, в т.ч.: бюджет для України – 184 670,00 (ґрант ЄС – 165 930,00 євро, внесок українських партнерів – 18 740 євро).

 

 

 

 

Додаткова інформація