Рівень вищої освіти - перший (бакалаврський)
ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНА ПРОГРАМА
«СИСТЕМНА ІНЖЕНЕРІЯ - ІНТЕРНЕТ РЕЧЕЙ»
спеціальності 174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка
(до 16 грудня 2022 року 151 Автоматизації та комп'ютерно-інтегровані та технології)
ГАРАНТІЇ ЯКОСТІ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ
Відомості самооцінювання ОПП "Системна інженерія - Інтернет речей"
Рішення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти
Сертифікат про акредитацію освітньо-професійної програми "Системна інженерія - Інтернет речей"
Освітньо-професійна програма (ОПП) «Системна інженерія – Інтернет речей» базується на загальновідомих та спеціальних знаннях, результатах сучасних наукових досліджень в галузях інформаційних технологій, комп’ютерні наук, комп’ютерної інженерії, автоматики і комп’ютерно-інтегрованих технологій та програмування та орієнтує на актуальну спеціалізацію. Програма акцентується на розробці пристроїв інтернету речей, оснащення вбудованими комп'ютерами та сенсорами предметів побуту, систем управління рухомими об’єктами (WEB – орієнтованих), вузлів технологічних процесів, обробці інформації, що надходить із навколишнього середовища, її обміном, накопиченням і аналізом, з метою реалізації систем «розумне місто» та «розумний будинок».
Сьогодні, коли провідні світові фірми активно включаються в Індустрію 4.0, що характеризується повністю автоматизованими виробництвами, на яких управління всіма процесами здійснюється в режимі реального часу і з урахуванням мінливих зовнішніх умов, такий напрям стає дедалі актуальнішим.
В процесі навчання ви пройдете такі профільні дисципліни, як «Основи програмування», «Основи наукових досліджень і технічної творчості», «Теорія автоматичного керування», «Алгоритми та структури даних», «Основи електротехніки», «Системний аналіз процесів управління», «Організація баз даних», «Основи електроніки», «Цифрова і аналогова схемотехніка», «Сенсори та виконавчі механізми», «Методи і засоби штучного інтелекту», «Основи промислових систем автоматики», «Комп'ютерні мережі», «Основи WEB-розробки», «Проектування web-орієнтованих систем управління», «Основи теорії надійності і технічної діагностики систем», «Розпізнавання та ідентифікація об'єктів», «Організація промислових комунікацій», «Проектування інтернет речей», «Хмарні технології».
Освітня програма «Системна інженерія – Інтернет речей» надає величезні можливості для успішної кар’єри, системне мислення і ґрунтовна підготовка дозволяють випускнику легко адаптуватися у різних галузях автоматизації та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
Випускники можуть займати посади керівника в підрозділах з обслуговування комп’ютеризованих систем автоматики; брати участь у розробці програмного і апаратного забезпечення систем керування; працювати в науково-дослідних, проектно-конструкторських інститутах та на промислових підприємствах автоматизації, які впроваджують Індустрію 4.0 в різних галузях виробництва, в службах обслуговування інформаційних технологій.
ОПП «Системна інженерія-Інтернет речей» реалізується на кафедрі Інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем, яка є спадкоємницею кафедри Інформаційно-вимірювальної техніки і промелектроніки (ІВТіПЕ), що була утворена у результаті розділу кафедри Автоматизації процесів видобутку і переробки нафти дві кафедри: Автоматизації виробничих процесів (перший завідувач кафедри - ректор ІФІНГ Локотош Б.М.) та ІВТіПЕ (перший завідувач кафедри - д-р. техн. наук Штамбергер Г.А.) відповідно до наказу № 48 від 01.09.1970 р.
У 1995 році кафедру очолив Заміховський Л.М., який є її завідувачем до нинішнього часу.
За час існування кафедри ІВТ і ПЕ її було перейменовано декілька раз:
В 1987 році кафедру ІВіПЕ було перейменовано на кафедру Автоматики і телемеханіки (АіТ).
У листопаді 1995 року кафедра АіТ перейменовується на кафедру Автоматизованого управління в технічних та організаційних системах - АУ (наказ № 65 від 03.11.95р.).
У вересні 2001 року кафедра АУ була перейменована на кафедру Комп’ютерних технологій в системах управління та автоматики (КТіСУ), що було обумовлено відкриттям на кафедрі нової спеціальності «Комп’ютерні системи та мережі».
У зв’язку з відкриттям спеціальності «Телекомунікації та радіотехніка» кафедра в 2016 році отримала нинішню назву Інформаційно-телекомунікаційних технологій і систем – ІТТС (наказ № 36 від 16.03.2016р.).
ОПП «Системна інженерія-Інтернет речей» в рамках спеціальності 151 «Автоматизація та компютерно-інтегровані технології» була започаткована у 2020 році.
Передумовою відкриття ОПП було проведення в березні 2018 році на базі ІФНТУНГ, ініційованого кафедрою ІТТС, круглого столу на тему «Розвиток інноваційних систем в промислових хайтек на Прикарпатті».
Співорганізаторами проведення круглого столу виступили Асоціація «промислових підприємств автоматизації України» (АППАУ), кафедра ІТТС та ТОВ «МІКРОЛ» – місцевий виробник засобів автоматизації.
Круглий стіл був спланований в рамках серії заходів АППАУ з розвитку регіональних Центрів 4.0. Участь в роботі запланованого заходу прийняли керівники і провідні фахівці державних і приватних промислових підприємств, ІТ-компаній, організацій та навчальних закладів Прикарпаття.
За результатами проведення круглого столу та з метою вирішення завдань Індустрії 4.0 і з врахуванням досвіду кафедри ІТТС, яка до 2016 року здійснювала підготовку бакалаврів за напрямком «Системна інженерія», а також наявної потужної лабораторної бази кафедри, виникла ідея започаткувати нову ОПП - «Системна інженерія-Інтернет речей» в рамках 151 спеціальності.
ОПП обговорювалася з керівниками та фахівцями таких підприємств, як ТОВ «Оператор газотранспортної системи України (Західний регіон)», ТОВ «МІКРОЛ», ТОВ «PADANA CHEMICAL COMPOUNDS», ПрАТ «Івано-Франківськцемент», Івано-Франківський центр розробки програмного забезпечення міжнародної ІТ-компанії Perfectial, Івано-Франківська філія ІТ-компанії SoftServe, ТОВ «Coax Soft Ware Ukraine».
Наказом від 24 грудня 2019 року №346 було введено в дію освітньо-професійну програму «Системна інженерія – інтернет речей».
В 2020 році відбувся перший набір студентів на базі загальної освіти, а в 2022 році – за скороченою формою навчання на освітню програму «Системна інженерія-Інтернет речей».
В 2021 році у зв’язку із оптимізацією формування індивідуальної траєкторії навчання здобувачів з кафедрального вибіркового блоку частину дисциплін перенесено в інститутський вибірковий каталог. Для підсилення фахових дисциплін частину дисциплін кафедрального вибіркового блоку перенесено у обов’язковий блок.
В 2023 році в червні місяці у зв’язку зі зміною галузі знань із 15 (Автоматизація та приладобудування) на 17 (Електроніка, автоматизація та електронні комунікації) та зміни назви спеціальності на «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка» (Постанова Кабінету Міністрів України №1392 від 16.12.2022 р.) було внесено зміни у робочі програми дисциплін та профіль ОП.
У зв’язку із пропозиціями стейкхолдерів та науково-педагогічного персоналу у 2023 році в листопаді місяці відбулось чергове коригування ОПП. Було підсилено фахові дисципліни шляхом впровадження дисципліни з вивчення «основ робототехніки», розширено тематику інших дисциплін, здійснено коректування послідовності вивчення дисциплін. До обговорень та узгоджень залучались здобувачі, стейкхолдери і представники академічної спільноти.
Освітньо-професійна програма Системна інженерія - Інтернет речей 2024 р. (ПРОЄКТ).
Відгуки та пропозиції на проєкт ОПП 2024 р. просимо надсилати на пошту гаранта програми доц. Левицького І.Т.: ivan.levytskyi@nung.edu.ua
Зведена таблиця пропозицій та зауважень від стейкхолдерів до проєкту ОПП 2024 р. (завантажити).
ОПП «Системна інженерія - Інтернет речей» 2023 р. (завантажити)
Навчальний план 2023 р. денна форма (завантажити)
Протоколи та витяги засідання кафедри (переглянути)
ОПП «Системна інженерія - Інтернет речей» 2021 р. (завантажити)
Навчальний план 2021 р. денна форма (завантажити)
ОПП «Системна інженерія - Інтернет речей» 2020 р. (завантажити)
Навчальний план 2020 р. денна форма (завантажити)
Обов'язкові освітні компоненти
Дисципліни загальної підготовки
Історія України та української культури
Іноземна мова (за професійним спрямуванням)
Психологія та соціальна комунікація
Дисципліни професійної підготовки
Основи охорони праці та безпека життєдіяльності
Інженерна та комп`ютерна графіка
Основи наукових досліджень і технічної творчості
Теорія автоматичного керування
Системний аналіз процесів управління
Цифрова і аналогова схемотехніка
Сенсори та виконавчі механізми
Методи і засоби штучного інтелекту
Основи промислових систем автоматики
Проектування web-орієнтованих систем управління
Основи теорії надійності і технічної діагностики систем
Розпізнавання та ідентифікація об'єктів
Організація промислових комунікацій
Системи і компоненти альтернативної енергетики
Вибіркова частина
Здобувач вибирає дисципліни вільного вибору із двох каталогів:
– дисципліни із інститутського каталогу (перехід на каталог вибору дисциплін);
– дисципліни із загальноуніверситетського каталогу (перехід на каталог).
Дисципліни із інститутського каталогу
Увага! Згідно наказу ректора ІФНТУНГ № 329 від 06.12.2022 р. реалізація прав студентів на вільний вибір дисциплін передбачає обрання фахових дисциплін, спрямованих на поглиблення фахових компетентностей.
Основні етапи вибору:
1) ознайомлення здобувачів із процедурою вибору та анотаціями вибіркових дисциплін - до 01 вересня 2023 року;
2) голосування здобувачів за дисципліни шляхом подання відповідних заяв до дирекції інститутів - до 08 вересня 2023 року;
3) узагальнення результатів та подання дирекціями інформації до навчального відділу - не пізніше 13 вересня 2023 року.
Пропонуємо ознайомитися з анотаціями вибіркових дисциплін, які внесені у інститутський каталог кафедри інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем та на основі їхнього аналізу пройти анкетування
Назва дисципліни | Лектор | Семестр | ЕСТS/год. | Форма контролю | Анотація |
Виберіть одну дисципліну для вивчення у першому семестрі 2023-2024 н.р. | |||||
Основи кібербезпеки та захисту інформації | Воропаєва А.О. | 1 | 3/90 | Залік | Анотація |
Програмування клієнт-серверних систем управління на базі SCADA | Николайчук М.Я. | 1 | 6/180 | Залік | Анотація |
Виберіть дві дисципліни для вивчення у другому семестрі 2023-2024 н.р. | |||||
Розроблення, реалізація та супровід комерційних проектів на базі мікропроцесорних систем | Левицький І.Т. | 2 | 3/90 | Залік | Анотація |
Діагностування комп’ютеризованих систем управління | Заміховський Л.М. | 2 | 4/120 | Залік | Анотація |
Дисципліни із загальноуніверситетського каталогу
Процедура вибору (10 кредитів) полягає у тому, що здобувач вищої освіти має можливість вибору дисциплін із загальноуніверситетського каталогу починаючи з 2 семестру навчання та здійснює свій вибір через електронний кабінет системи “Деканат+” (http://194.44.112.6).
Ознайомитись з анотаціями дисциплін із загальноуніверситетського каталогу можна за посиланням
Історія України та української культури
Основи академічного письма
Іноземна мова (за професійним спрямуванням)
Правознавство
Психологія та соціальна комунікація
1. Кравченко В.Ю. Психологія комунікації. Конспект лекцій. Івано-Франківськ. ІФНТУНГ. 2023. 118 с.
Вища математика
Фізика
Основи охорони праці та безпека життєдіяльності
Основи метрології
Інженерна та комп`ютерна графіка
Економіка підприємства
Основи наукових досліджень і технічної творчості
Теорія автоматичного керування
Алгоритми та структури даних
Основи електротехніки
Організація баз даних
9. Бази даних та інформаційні системи. рdf. [URL]:
Основи електроніки
Цифрова і аналогова схемотехніка
3. Євчук О.В. Мікроконтролери. Конспект лекцій. - Івано-Франківськ, 2019. – 146с.
Сенсори та виконавчі механізми
4. Ловейкін В.С., Ромасевич Ю.О., Човнюк Ю.В. Мехатроніка. Навчальний посібник. – К., 2012. - 357 с
Методи і засоби штучного інтелекту
Основи промислових систем автоматики
Основи WEB-розробки
Проектування web-орієнтованих систем управління
Основи теорії надійності і технічної діагностики систем
Розпізнавання та ідентифікація об'єктів
Організація промислових комунікацій
Проектування інтернет речей
Системи і компоненти альтернативної енергетики
Гарант освітньої програми к.т.н., доцент - Левицький І.Т. - (наказ про призначення)
Контактні дані гаранта ОПП для комунікації: електронна пошта - ivan.levytskyi@nung.edu.ua; телефон - +380662551552
Група забезпечення освітньої програми (наказ про затвердження). З особистими сторінками викладачів кафедри можна ознайомитись на сторінці кафедри у вкладці "Співробітники".
Голова правління ПрАТ "Івано-Франківськцемент" - Круць М.Ф.
Директор ТОВ Міжгалузевий науково-виробничий центр "ЕПСІЛОН ЛТД" - Пилипченко О.В.
Заступник директора ТОВ "Падана Кемікал Компаундс" - Перегінець М.М.
Технічний директор ТзОВ "КОАКС СОФТВЕР ЮКРЕЙН" - Веркалець І.Д.
Директор ТОВ "Мікрол" - Демчина Б.С.
Запрошуємо всіх кому не байдужа якість надання освітніх послуг у університеті пройти анонімне опитування за посиланням
Результати опитування:
- щодо якості викладання дисциплін (переглянути)
- щодо якості самостійної роботи (переглянути)
- щодо якості освітньої програми (переглянути)
Директор ТОВ «МІКРОЛ» - Богдан Демчина
Заступник Директора з технічних питань ТОВ «МІКРОЛ» - Володимир Капустяк
Генеральний директор ДП «ВО «КАРПАТИ» Втерковський Д.Д та головний інженер Верховцев О.Є.
ТОВ «Падана Кемікал Компаундс»
Екскурсія ТОВ «Падана Кемікал Компаундс»
Представники ТОВ «DIGITAP» - Володимир Патрахін та Родіон Шевченко
Здобувач може самостійно надати від іншого підприємства лист-відношення для проходження на даному підприємстві практики.
Репозитарій робіт здобувачів вищої освіти
Тематики бакалаврських робіт здобувачів 2020 року вступу
Розпорядження директора інституту від 24.10.2023 р. №131а (переглянути)