Лідери проєктної діяльності

Незабаром Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу відзначатиме ювілей. Кафедрі екології факультету природничих наук виповнюватиметься 30 років – вік зрілості, певних досягнень і водночас – молодої енергії. Таким і є її колектив, невгамовний у наукових пошуках, переповнений новими ідеями і гордий своїми результатами, адже нині  він – лідер проєктної діяльності ІФНТУНГ. 

Це – підсумок багаторічної плідної праці з налагодження зв'язків із численними закладами вищої освіти, організаціями та компаніями, серед яких провідне місце займають Технічний університет Клуж-Напока університетський центр Норд Бая-Маре (Румунія), Гірничо-металургійна академія (Краків, Польща), Технічний університет (м. Дрезден, Німеччина), університет  Ріджайна (Канада). В доробку фахівців кафедри – оцінка впливу на навколишнє середовище гірськолижних туристично-рекреаційних комплексів "Буковель", "Бистриця", "Чорногора", «Свидовець», "Тисовець", наукові еколого-експертні оцінки проєктів будівництва малих ГЕС у Карпатському регіоні, проєкти оцінки впливу на навколишнє середовище нафтових і газових родовищ та екологічний аудит родовищ нафти й газу, його підземних сховищ, екологічна експертиза об'єктів із виробництва будівельних матеріалів в Івано-Франківській області та будівництва повітряних ліній електропередач, оцінка впливу на навколишнє середовище зведення й облаштування енергетичних об’єктів та багато інших. Тільки цього року кафедра працювала над вісьмома господарсько-договірними темами, а загалом за час роботи колектив залучив понад мільйон євро грантових коштів.

Саме завдяки цьому було створено сучасні й, можна сказати, унікальні лабораторії екологічних досліджень, в яких студенти й аспіранти разом зі своїми керівниками проводять наукові дослідження. Серед понад сотні кафедр, які готують фахівців-екологів в Україні, матеріально-технічна база ІФНТУНГ – одна з найкращих. Це підтвердило Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, яке черговий раз на акредитації освітньої програми спеціальності «Екологія» відзначило рівень матеріально-технічної бази кафедри як зразковий з оцінкою «А».

Деякі проєкти принесли кафедрі й міжнародну славу. Найвідоміший – польсько-український проєкт «Старуня – майбутній парк Льодовикового періоду», що фінансувався польським науковим товариством «Геосфера» й розпочав цілу епоху спільних наукових досліджень геологів та екологів, що тривають донині. Ідея парку Льодовикового періоду навіть поширилась за межі наукового товариства й була нещодавно реалізована приватним бізнесом у Богородчанському районі, де вже з’явилось рукотворне сімейство мамонтів. 

Загалом співпраця з партнерами в міжнародних проєктах дуже корисна, з огляду на професійне зростання: вона дає можливість тримати руку на пульсі сучасних тенденцій сталого розвитку, енергетичного переходу та європейської інтеграції. Ще на початку своєї діяльності кафедра була виконавцем американсько-українського демонстраційного проєкту «Оцінка впливів на навколишнє середовище розробки Пасічнянського нафтогазоконденсатного родовища», який виконувався за сприяння Агентства міжнародного розвитку США та Представництва ООН в Україні. Пізніше весь колектив працював над проєктом TACIS «Вдосконалення транскордонної системи збереження природи Верховини» та пілотним проєктом TACIS «Оцінка впливів антропогенного навантаження на навколишнє середовище гори Говерла та прилеглих територій». 

Останніми роками кафедра на слуху у зв’язку з програмами транскордонного співробітництва, оскільки часто маємо з нашими сусідами спільні екологічні проблеми. Фахівці ІФНТУНГ зробили великий внесок у програму транскордонного співробітництва HUSKROUA. В різні періоди за їх участі було реалізовано проєкти RUTEM: «Регіональний центр навчання у захисті навколишнього середовища, менеджменті та моніторингу»; «Проєкт управління ділянками, забрудненими нафтопродуктами - RoUaSoil»; «Регіональний центр навчання та моніторингу впливу електроустановок на навколишнє середовище – CRIMIGE»; "Відновлення енергії з твердих побутових відходів з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні (EnyMSW)". А у вересні цього року було виграно два нові міжнародні проєкти за програмою транскордонного співробітництва. Тож активна міжнародна співпраця триває невпинно. Нещодавно, в листопаді цього року, Технічний університет Клуж-Напока приймав учасників програми мобільності студентів та викладачів ІФНТУНГ у рамках програми «Erasmus+ BlendedIntensiveProgram (BIP)». 

Університет докладає всі зусилля для того, щоб його випускники були максимально запитаними на ринку праці.  Тому професійний шлях вихованців кафедри екології, як правило, дуже успішний. На випускників спеціальності «Екологія» є попит не тільки в Карпатському регіоні, а й далеко за його межами. Вони працюють у державних управліннях та департаментах з екології та природних ресурсів, державних екологічних інспекціях, природних заповідниках, національних природних парках, на підприємствах енергетичної галузі, із видобутку корисних копалин, з водопостачання та водозабезпечення та багатьох інших, що тримають економіку нашої держави, бо практично всі промислові підприємства мають посаду інженера з охорони навколишнього середовища або спеціаліста-еколога. 

Тепер їхня роль зростає, адже перед Україною, у зв’язку з воєнними діями, постає чимало екологічних проблем. І вирішувати їх – новим поколінням фахівців, яких ІФНТУНГ готує вже зараз, аби країна могла дихати чистим повітрям, пити із чистих джерел, щоб її очищена від бруду війни земля знову мирно родила хліб. 

 

 

  • 1
  • 3
  • 11
  • 22
  • 225
  • 222