Зовсім недавно ми повідомляли, що Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу підписав з НЕК «Укренерго» Меморандум про співпрацю, в рамках якого передбачено, зокрема, спільні освітні програми з акцентом на дисциплінах, пов’язаних із сучасними технологіями передачі електроенергії, кібербезпекою в енергетиці та управлінням об’єктами інфраструктури, а також менторські заходи за участі фахівців «Укренерго». Йшлося про те, що працівники компанії долучатимуться до навчального процесу.
Результати не забарилися. Нині на кафедрі електроенергетики, електротехніки та електромеханіки Інституту архітектури, будівництва та енергетики відбулась онлайнова зустріч студентів спеціальностей «Електроенергетика, електротехніка, електромеханіка» й «Інженерія відновлювальної енергетики» та їхніх наставників із радником правління НЕК «Укренерго», учасником робочої групи РНБО з питань подолання загроз в енергетичній сфері, позаштатним консультантом Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Костянтином Запайщиковим. Тема зустрічі - «Роль стійкості енергосистеми в процесі забезпечення енергетичної безпеки України».
Слід зазначити, що досвід енергетиків, про який розповів Костянтин Володимирович, є унікальним в історії не лише України, але й всієї Європи. Адже з початком повномасштабного вторгнення наша держава одразу розірвала «енергетичну пуповину» з росією й витримала не лише збройний натиск, але й технологічний, який, за всіма правилами, мав би потягнути за собою й соціально-економічні наслідки. Проте дива стійкості були явлені не лише Збройними силами, але й енергетиками, про подвиг яких свого часу ми дізнаємося в повному обсязі.
Наразі Костянтин Запайщиков розглянув стратегію і тактику ворога у нищенні української енергосистеми й застановився на методах протидії його планам, розповів про перспективи розвитку партнерства з країнами Євросоюзу для підвищення безпеки в царині електропостачання й торкнувся проблеми врегулювання питань заборгованості минулих періодів підприємств паливно-енергетичного комплексу, що виникли внаслідок окупації територій та розгорнутих бойових дій.
Загалом ситуація, що склалась на поточний момент не лише в Україні, але й у світі, свідчить про поширення тактики використання енергетики як засобу впливу на інші держави. І це – виклик, гідно відповісти на який зможуть ті нації, які зуміють зростити нове покоління молодих кваліфікованих фахівців галузі. Покоління, яке не лише становитиме достойну зміну нинішнім спеціалістам, але буде справжнім спецназом енергетичного фронту. І героями завтрашнього дня цілком можуть стати ті юнаки та дівчата, які сьогодні спілкувалися в навчальній аудиторії з паном Запайщиковим.
До слова, гість був приємно здивований вдумливістю і глибиною запитань, з якими до нього зверталися слухачі, й наголосив:
-Потенційно ви всі – керівники в енергетичній галузі. Коли я свого часу прийшов після інституту на атомну станцію, мені сказали: «Забудь все, чого тебе вчили. Тепер вчися по-новому». Я бачу завдання в тому, щоб ви прийшли на роботу й могли персоналу тих енергооб’єктів, на яких будете працювати, доносити свої знання і своє бачення.
Власне, заради цього кафедра у співдружності зі стейкхолдерами ІФНТУНГ розпочала сьогоднішньою лекцією цілу низку зустрічей з топовими фахівцями галузі, які ділитимуться зі студентами власним досвідом і практичними кейсами, про які не почитаєш у підручниках. Тож далі – буде!