20 травня світова спільнота відзначається міжнародне професійне свято метрологів – Всесвітній день метрології.
В цей день в 1875 році представники сімнадцяти країн підписали Метричну Конвенцію, яка визначає основу для глобального співробітництва в метрології і в її промисловому, комерційному та соціальному застосуванні. Початкова мета Метричної Конвенції — забезпечення єдності вимірювань в усьому світі — як і раніше важлива сьогодні.
Хто ж такі метрологи? Чим займаються? Отож, метрологія зародилася в далекій давнині і означає «наука про виміри». Вона проникає в усі науки і дисципліни, які мають справу з вимірюваннями і є для них єдиною наукою. А от фахівців з метрології готують в ІФНТУНГ на кафедрі метрології та інформаційно-вимірювальної техніки Інституту інформаційних технологій: бакалаврів – спеціальністю 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» за двома ОПП – «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» та «Інформаційно-вимірювальні смарт-технології», та магістрів – за ОПП «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» і «Прилади та системи неруйнівного контролю». Тут ведеться підготовка бакалаврів, здатних до розв’язання задач розроблення та використання засобів вимірювальної техніки, використання інформаційних технологій для опрацювання результатів вимірювання та автоматизації метрологічної діяльності при виконанні організаційних та технічних робіт, а також прикладних досліджень у сфері метрології та метрологічної діяльності. Все це відіграє надважливу роль для нашої безпеки у повсякденному житті.
Вітаємо викладачів, студентів та працівників університету, які обрали для себе такий відповідальний фах. Хай ваші знання, досвід та наполеглива праця будуть затребувані, в пошані та гідно винагороджуються!
Цікавинки про метрологію. А чи знаєте Ви, що:
- Першим метрологічним законодавчим нормативним документом, відомим з історії людства, наприклад, в стародавньому Ізраїлі, можна вважати Старий Заповіт. («Не будете чинити кривди в суді, у мірі, у вазі та в мірі рідини. Вага вірна, тягарці вірні, ефа вірна, гін вірний буде в вас ...», - така вимога диктується в одній з книг П’ятикнижжя - Левіті (глава 19 , вірші 35-36).
- У давнину дуже часто в якості мір довжини застосовували ширину зерна, наприклад, ячмінного. Також товщину волоса верблюда або мула. У арабів в VIII- IX ст. ячмінне зерно прирівнювалося до шести одиниць верблюжого волосся.
- Актом англійського короля Едуарда I дюйм визначався як «три сухих круглих ячмінних зерна». Ячмінні зерна або зерна пшениці, а іноді і плодів дерев, використовували в якості вихідної міри ваги, про що свідчить, наприклад, найменування міри «гран» – зерно.
- Метр вперше був визначений як одна десяти мільйонна частина чверті Паризького меридіана.
- Морський вузол, наприклад, раніше визначали на ходу. У море скидали канат з рівномірно зав’язаними по всій довжині вузлами. Чим більше вузлів пройде за одиницю часу тим більше швидкість судна.
- Стручок ріжкового дерева, насіння якого служили мірою маси, є і зараз одиницею виміру маси і об’єму, а також міра чистоти золота або відомий нам «карат».