Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Цьогоріч вшанування пам’яті жертв Голодомору проходитиме під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!»
26 листопада, о 16:00 пам’ять про 10,5 мільйонів українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом у 1932–1933 роках, вшанують хвилиною мовчання по всій Україні та загальнонаціональною та міжнародною акцією «Запали свічку».
Цього року ми вшановуватимемо жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни Росії проти України, яка супроводжується геноцидними практиками проти українців. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють, що жива пам’ять надзвичайно важлива. Адже у нинішній війні Росія переслідує ту саму мету, що й під час Голодомору 1932–1933 років – знищення української ідентичності та української нації. Вона використовує схожі інструменти підкорення, кидає проти нас весь свій терористичний арсенал.
Паралелі очевидні: Сталін у XX столітті та путін у XXI зробили вибір на користь геноцидів, бо інші методи упокорення українського народу не спрацювали. І якщо Сталін для організації геноциду вдався до тотальної конфіскації харчів, блокади, посилення терору, то складові геноцидної політики путіна – масові вбивства, умисні напади на укриття, шляхи евакуації та гуманітарні коридори, бомбардування житлових районів та критичної інфраструктури, сексуальне насильство, російські воєнні облоги, депортації тощо.
Сьогодні українці мають власну державу та Збройні сили. Завдяки цьому успішно протистоять путінському геноциду. І отримують у своїй боротьбі підтримку світової спільноти, військову, фінансову, дипломатичну допомогу. Перемога України й покарання винних важливі не тільки для нашої країни, вони важливі для всього світу. Наше сьогодення вчить: щоб слугувати запобіжником проти повторення трагедій і злочинів минулого, наша пам’ять має бути живою і чесною, а в ставленні до тих, хто вчиняє злочини проти людства, не повинно бути подвійних підходів.
Пам’ятаємо злочин сталінського геноциду та його жертв. Єднаємося, тому що єдність є запорукою нашої перемоги! Тому ми вистоїмо й переможемо!