Фізична культура — складова частина культури, пов'язана з системою фізичного виховання, організації спорту, спеціальних наукових досліджень, технічних засобів, потрібних для фізичного виховання і спорту, суспільної та особистої гігієни, раціональної організації активного відпочинку тощо.
Фізична культура є важливим засобом підвищення соціальної і трудової активності людей, задоволення їх моральних, естетичних та творчих запитів, життєво важливої потреби взаємного спілкування, розвитку дружніх стосунків між народами і зміцнення миру.
Бурхливий розвиток народного господарства на заході України спричинився з того, що в 1963 році в м. Івано-Франківську було відкрито філіал Львівського політехнічного інституту. Разом з кафедрами нафтогазового профілю, що переїхали з Львова, було утворено фундаментальні, загально-інженерні та суспільні кафедри. Почалось бурхливе студентське життя. Для всебічного розвитку молоді стала потреба в створенні кафедри фізичного виховання і спорту, яка також почала функціонувати в 1963 році. Першим завідувачем кафедри в 1963-1965 роках був Б.С. Савчишин, який зумів закласти основи функціонування кафедри в умовах обмеже-ної спортивної бази, об’єднав навколо себе однодумців.
Першими викладачами кафедри стали Петро Озарко, Ніна Кравчук, Іван Припхан, Людмила Гемба. Запрацювали спортивні секції. Все частіше студенти спортсмени ставали призерами змагань, що проводились в місті, краї.
В 1965 році кафедру очолив В.М. Ковригін, який попрацював на цій посаді до 1969 році. Кафедра фізичного виховання і спорту поповнилась молодими енергійними викладачами такими як Богданом Курилом, Маркіяном Припханом, Лесею Людерою, Михайлом Гуменюком, Харитоном Марзагановим. З часом на кафедрі почали працювати Зеновій Баб’як та Леонід Ковтун. Завдяки їх невтомній праці все більше і більше молоді залучалось до спортивних секцій, і, як результат, появились вагомі успіхи наших студентів на республіканських та всесоюзних спартакіада та змаганнях з видів спорту.
Великий прорив в спортивних досягненнях студентів і викладачів пов’язаний з іменем Гемби Анатолія Павловича, майстра спорту з легкої атлетики, який став в 1969 році завідувачем кафедри.
Під керівництвом А.П. Гемби набагато зміцнилась матеріально-технічна база кафедри. Появились спеціалізовані зали, все більше студентів виходили на доріжки стадіонів, ігрових площадок. Ставали на лижі, грали в хокей, займались велоспортом, освоювали греблю на байдарках і каное на Бурштинському водосховищі. Значна кількість студентів стали спортсменами-розрядниками, по-явились свої майстри і кандидати в майстри спорту, переможці і призери представницьких спортивних змагань. Про викладачів і їх вихованців студентів-спортсменів заговорила спортивна громадськість краю, України, СРСР.
В 1976 році на березі р. Бистриці-Солотвинської почалось масштабне будівництво спортивного комплексу інституту, який складався з стадіону з легкоатлетичним манежем, спеціалізованих спортивних залів, плавального басейну. Ця будова стала справді народною. На різних об’єктах активно працювали викладачі та співробітники кафедри, відомі спортсмени, студентська молодь. На чолі цих добрих справ завжди був А.П. Гемба. Завдяки допомозі ректорату, зусиллями кафедри і всіх небайдужих людей спортивний комплекс в 1980 році був введений в експлуатацію. З цього часу він набагато років став найкращим спортивним комплексом не тільки на Прикарпатті, але і в Україні.
Значно покращилась якість навчального процесу, робота в секціях. Це вилилось в нові досягнення в спорті. Під керівництвом А.П. Гемби почала активно розвиватись легка атлетика. Йому в цьому допомагали викладачі-тренери: Курило Богдан, Людера Леся, Новицька Галина, Пукалов Олег, Припхан Іван, Грабовенко Надія, Гемба Людмила. Вони підготували цілу плеяду спортсменів високого класу, а саме: Кривоноса Михайла, Сорокіна Анатолія, Попаріна Євгена, Кунареву Олену, Шустакевича Юрія, Фрезіну Євгенію, Орліва Олега, Грищенка Сергія, Гембу Віталія, Гищука Юрія.
З
1989 по 2010 роки кафедру очолив заслужений тренер України майстер спорту з боротьби Марзаганов Харитон Таймуразович. В цей час великої популярності серед студентської молоді набули заняття з спортивної боротьби, самбо, боксу, важкої атлетики, ігрових видів спорту: футболу, баскетболу, волейболу, настільного тенісу. Велика кількість студентів-спортсменів стала майстрами спорту, першорозрядниками, переможцями, призерами змагань. Про студентів-спортсменів вихованців нашого університету як справжніх безкомпромісних бійців знають не тільки в Україні, але й в близькому і далекому зарубіжжі.
З 2010-2019 роки кафедру фізичного виховання і спорту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу очолювала кандидат наук з фізичного виховання, майстер спорту, доцент Улізько Віра Михайлівна.
З 2019 року кафедру фізичного виховання і спорту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу очолив кандидат наук з фізичного виховання, майстер спорту, доцент Вінтоняк Олег Васильович.
Протягом багатьох років інститут нафти і газу (тепер ІФНТУНГ) вигравав спартакіади колишнього Радянського Союзу з легкої атлетики, вільної боротьби та боксу.
На оновленому стадіоні ІФНТУНГ відбулись перші великі змагання!
18-19 липня 2020 року на реконструйованому легкоатлетичному стадіоні спортивного комплексу ім. Гемби А. П. Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу відбувся чемпіонат Івано-Франківської області з легкої атлетики.
Змагання такого рівня пройшли на університетському стадіоні вперше. Бо після реконструкції стадіону, яка увійшла до ініційованої Президентом України Національної програми «Велике будівництво», тут з’явились відмінні поліуританові бігові доріжки, газон футбольного поля з автоматичним поливом та освітленням й багато інших новинок, які створюють потужну базу для тренувань і змагань високого рівня.
На стадіоні ІФНТУНГ проводились бігова програма та стрибки обласного чемпіонату з легкої атлетики: біг на 100 м, 200 м, 400 м, 800 м, 1500 м, 3000 м; спортивна ходьба – 5000 м (чоловіки), 3000 м (юнаки), 5000 м (жінки), 3000 м (дівчата); стрибки у висоту, довжину, потрійний; змішана естафета.
За результатами змагань буде проведено відбір до збірної команди області на Всеукраїнські змагання з легкої атлетики.
Вітаємо переможців змагань! І чекаємо на регулярні свята спорту обласного, всеукраїнського та міжнародного масштабу! Адже вже сьогодні можна сміливо заявити, що стадіон ІФНТУНГ матиме грандіозне значення для розвитку спорту не лише Прикарпаття, але й всього Західного регіону.