Триває Міжнародна науково-технічна конференція «Проблеми та перспективи транспортування та зберігання енергоносіїв», присвячена 60-річчю кафедри транспортування та зберігання енергоносіїв Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. І не випадково її співорганізаторами та активними учасниками є провідні компанії енергетичної галузі країни, адже їх топ-менеджмент і левова частка працівників – це випускники ІФНТУНГ.
Відкриваючи конференцію, ректор університету Ігор Чудик наголосив:
-Один із основних стовпів, що тримає нині нашу державу як державу, тримає Україну в сегменті геополітики Європи і світу – це те, що вона є видобувною державою, з дуже добре оснащеною інфраструктурою. І у витоків створення, обслуговування, сьогоднішнього існування цього великого сектора стоїть наша кафедра транспортування і зберігання енергоносіїв. Нині вона - один із ключових елементів стійкості університету, стійкості транспортування нафти і газу в нашій країні. Дуже багато фахівців вийшло зі стін кафедри, і ми пишаємося ними, бо вони всі створювали й формували великий доробок рекордів у цій сфері. Один із рекордів – неймовірна та унікальна газотранспортна система України. Вона одна з найбільших і одна з найскладніших у світі. І нею управляють наші випускники.
Нині вони взяли участь в ювілейній конференції, а вчора разом урочисто відкривали дві нові кафедральні лабораторії. Однак, не лише святкова нагода зібрала їх. Представники НАК «Нафтогаз України», АТ «Укртрансгаз», АТ «Укртранснафта», ТОВ «Газорозподільні мережі України», ТОВ «Оператор ГТС України», ДП «Івано-Франківськ стандартметрологія», АТ «Укргазвидобування», Національного університету «Львівська політехніка», Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України, польські колеги з AGH та Варшавського «University of Life Sciences», Жешувського «University of Technology Ignacy Lukasiewich», литовські науковці з Вільнюського технічного університету Гедимінаса, представники Словацького університету технологічного з Братислави, а також німецькі фахівці з Університету Федеральних Збройних сил в Гамбурзі, а також «University of Bayreuth» обговорюють надважливі питання енергетичної галузі, які набули особливої гостроти в часі російсько-української війни.
Запорука їх успішного розв’язання – у нарощуванні інноваційного технологічного потенціалу, в кадрах, яких плекають ЗВО. Зокрема, на кафедрі транспортування та зберігання енергоносіїв ІФНТУНГ, з історією, сучасним станом і перспективами розвитку якої ознайомив учасників конференції завідувач кафедри Василь Запухляк.
А проректор з наукової роботи ІФНТУНГ Олександр Кондрат розповів про напрямок вдосконалення, який обрав університет, відзначив зростання рейтингу вишу в Топ-200 ЗВО і підкреслив:
- Із класичних нафтогазових більшість університетів трансформуються в енергетичні. Цим шляхом ідемо й ми. Адже для ІФНТУНГ компанією МакКінзі розроблена концепція стратегічного бачення університету, яка показала, куди нам необхідно рухатися, як трансформуватися і що для цього робити.
З вітальним словом від представників компаній-партнерів ІФНТУНГ виступили начальник департаменту диспетчеризації АТ «Укртрансгаз» Любомир Саловський, т.в.о. голови правління ТОВ «Газорозподільні мережі України» Сергій Скиба, начальник департаменту експлуатації нафтопроводів АТ «Укртранснафта» Василь Гук, в.о. генерального директора ТОВ «Оператор ГТС України» Владислав Медведєв.
Учасники панельних дискусій на тему «Майбутнє трубопровідного транспорту: на перетині вуглеводнів і альтернативних енергоносіїв» розглянули низку актуальних питань, таких як функціонування трубопровідного транспорту нафти і нафтопродуктів в умовах воєнного стану та енергетичних викликів; роботи ГТС України, яка перебуває в стані «нульового» транзиту; альтернативних напрямків розвитку газорозподільних мереж України; синергії науки та виробництва в подоланні сучасних викликів і налагодженні партнерства тощо.
Попереду – секційні засідання, на яких науковці та практики галузі зможуть детальніше зосередитися на вузькоспеціалізованих питаннях, що охоплюють збір й підготовку вуглеводнів до транспортування, розподіл та постачання газу й нафтопродуктів, а також функціонування магістрального трубопровідного транспорту нафти і газу, зокрема в умовах енергетичного переходу. Ці теми підкреслюють глибоке розуміння як традиційних аспектів галузі, так і її адаптації до нових реалій, пов'язаних із декарбонізацією та переходом до чистої енергії.
Міжнародна науково-технічна конференція "Проблеми та перспективи транспортування та зберігання енергоносіїв" є ключовою платформою для обговорення та пошуку рішень для найактуальніших проблем енергетичного сектору України та світу. Вона сприяє не лише обміну знаннями та досвідом, а й формуванню стратегій для майбутнього, де енергетична безпека, сталий розвиток та інновації відіграватимуть головну роль.