Курси «Успіх у бізнесі» – один із найпопулярніших соціальних проектів Івано-Франківського національного технічного університету, що реалізується в його Бізнес-Інкубаторі під патронатом міського голови й за підтримки міської ради. Вже шостий рік поспіль така цінна для громади ініціатива впроваджується за результатами тісної співпраці кафедри прикладної економіки ІЕМ ІФНТУНГ з Департаментом економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради.
В цій навчальній програмі прагнуть взяти участь як підприємці-початківці, так і люди, котрі наразі тільки мріють про власну справу, але не знають як і з чого розпочати. Тут досвідчені тренери допомагають розробити повну дорожню карту майбутнього бізнесу і врахувати всі деталі «економічного рельєфу», яким пролягатиме шлях.
Сьогодні чергова група курсантів у кількості 24 осіб виходить на фінішну пряму занять у Бізнес-Інкубаторі: залишився тільки тиждень роботи із психологом, коли учасники проекту шукають свої внутрішні опори для побудови нового майбутнього. Позаду – теоретичні й інтерактивні практичні заняття під орудою тренерів, індивідуальні консультації. Незабаром – прощання з наставниками і старт у самостійну путь. Саме на цьому етапі важливо дізнатися про можливості, які відкриваються для підприємців-початківців на ринку праці. Тож Бізнес-Інкубатор запросив для них особливих консультантів, а його очільниця Уляна Бережницька розповідає:
- З учасниками проекту працювали викладачі кафедр прикладної економіки; фінансів, обліку та оподаткування; підприємництва та маркетингу; суспільних наук – а це не лише теоретики, але фахівці, які мають практичний досвід у тематиці, з якою знайомлять курсантів. Тепер ми запросили представників Івано-Франківської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості для презентації державних програм підтримки підприємництва, зокрема для того, щоб докладніше ознайомити слухачів курсів із грантом для бізнесу у форматі «Дія. Бізнес» і з’ясувати, як подавати заявки на грант, як і хто може зголоситися до участі в ньому, хто і на яку допомогу може розраховувати від держави на заснування власної справи.
Анна Грабовецька, заступниця начальника відділу надання послуг роботодавцям, розповідає:
-Найбільше курсантів може зараз зацікавити мікрогрант для осіб, які планують відкрити підприємницьку діяльність, але на момент подання заяви і бізнес-плану ще не зареєстровані як підприємці. Це – молодь до 25 років. Для такої категорії можливий мікрогрант до 150 тис. грн. Основні вимоги до нього – написання бізнес-плану і закупка всього необхідного, згідно цього бізнес-плану. Мікрогрант надається на три роки, впродовж яких людина працює, сплачує податки, тож коли збігає термін і сплачується різниця між цими податками та отриманими грантовими коштами, практично вже залишається майже «нуль» до сплати. Тож мікрогрантами люди дуже цікавляться. В обласному центрі є 670 осіб, котрі вже їх отримують і займаються створенням власної справи.
А начальник відділу рекрутингу Христина Залозецька додає:
-Окрім мікрогрантів, є низка компенсаційних виплат для роботодавців. Якщо людина відкрила власну справу, то може скористатися різного виду відшкодуваннями. Приміром, якщо вона розпочинає бізнес і створює нові робочі місця, то впродовж двох років держава сплачує Єдиний внесок за кожного найманого працівника. Це значна економія коштів. Також існує компенсація за працевлаштування молоді – впродовж року компенсується 50% заробітної плати. Також 50% відшкодування фактичних видатків на оплату праці передбачається за працевлаштування людей з інвалідністю, учасників бойових дій. За працевлаштування внутрішньо переміщених осіб надається компенсація в розмірі мінімальної заробітної плати впродовж трьох місяців, а якщо це – людина з інвалідністю, то протягом шести місяців. Також є програма, за якою можна отримати фінансування на облаштування робочого місяця для працівника з інвалідністю І чи ІІ групи.
Слухачам курсів «Успіх у бізнесі» було важливо довідатись про ці та інші можливості для підприємців-початківців. Адже живемо у складний час війни, і ставити бізнес на крило не просто. Тому держава допомагає і вчить це робити.
В.о. директора Інституту економіки та менеджменту, до слова, тренер курсів з тематики «Цифровізація бізнесу», Сергій Побігун переконаний:
-Проєкт «Успіх у бізнесі» дуже важливий, оскільки бізнес постійно розвивається, а відтак потребує постійного поповнення знань, зокрема у сфері оподаткування, нормативного забезпечення. Підприємці не завжди встигають за всім слідкувати, а наші викладачі – постійно в тренді, оновлюють свої матеріали й діляться із слухачами курсів, аби вони були конкурентоспроможними на ринку.
Особливий інтерес становить сталий розвиток бізнесу (тренер – доцентка кафедри прикладної економіки Іванна Мельничук), оскільки було прийняте законодавство, яке зобов’язує бізнес дотримуватися його принципів (і дуже актуальна тема для ІФНТУНГ як енергетичного університету). Не випадково й діджиталізація бізнесу в сучасних умовах виходить на перший план: бізнес зараз у багатьох випадках переходить в онлайн, щоб забезпечити виконання умов сталого розвитку. Перехід бізнесу у цифровий формат суттєво спрощує управління, підвищує ефективність діяльності. Тож слухачі курсу були вельми зацікавлені цією темою, і вже спробували автоматизацію бізнесу через низку безкоштовних продуктів, які пропонуються на ринку.
Наразі курси тривають, але незабаром Бізнес-Інкубатор випустить у самостійне плавання ще одну команду своїх вихованців, і хтозна, можливо ми ще почуємо про них як про лідерів української економіки.