Цієї події в Івано-Франківському національному технічному університету нафти і газу чекали від травня. Саме тоді в ІФНТУНГ відбулися перегони автономних роботів, у яких взяли участь шість команд із Прикарпаття, й директор Івано-Франківського обласного державного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Івано-Франківської обласної ради Христина Чепа анонсувала осінні обласні змагання.
Кілька місяців підготовки минули швидко – і ось уже 17 команд з усієї області зібрались на університетському закритому майданчику під егідою Департаменту освіти і науки ОДА .
Свої навички з програмування, електроніки та конструювання автоматизованих приладів продемонстрували школярі та студенти від 10 до 21 року з Коломиї, Надвірної, Калуша, П’ядицької сільської територіальної громади та Івано-Франківська. Змагались у трьох вікових групах – молодшій, середній і старшій. Роботи «грали в кегельбан», долали лабіринт і мчали двома швидкісним трасами у 2 і 5 см завширшки.
За цією нібито веселою розвагою насправді – велика праця і команд юних інженерів, і їхніх наставників. Роман Павлюк, вчитель фізики і робототехніки П’ядицького ліцею Пядицької сільської ради Коломийський району – один із тих освітян, хто намагається захопити своїх вихованців конструюванням, яке вже у найближчому майбутньому відкриє їм дорогу до здобуття перспективної спеціальності. Розповідає:
- Ми вперше беремо участь у такому змаганні з учнями 6 і 7 класу. Це хороша можливість себе показати і людей подивитися. В нашому гуртку займаються 15 хлопців та дівчат. Працюють на основі роботехнічних наборів «LEGO», які отримали в якості гранту від компанії «LEGO Education». Вони вже знають елементи з’єднання, а тут відкривають нові можливості конструктора – працюють з моторами, датчиками, отримують важливі навички програмування й командної роботи. Адже без неї в робототехніці досягти результатів дуже складно.
Цілком можливо, що саме так, командами, нинішні учасники змагань «Robotraffic-2024» уже за кілька років вступатимуть до ІФНТУНГ, де на них чекають в Інституті інженерної механіки та робототехніки. Ректор ІФНТУНГ Ігор Чудик каже:
-Сьогодні практично за кожним технологічним процесом стоїть група роботів, які працюють злагоджено, системно і 24 на 7. І щоб ними управляти, потрібні кадри, необхідні керівники таких груп. Ми готуємо таких фахівців в ІФНТУНГ і заглиблюємося в моделювання і створення систем та мереж управління тими чи іншими процесами.
Ці змагання профорієнтаційно пов’язані з профілем кафедри комп’ютеризованого машинобудування. Перегони роботів – позиційний і сталий для ІФНТУНГ захід, від якого ми очікуємо привертання уваги до технічної творчості юнаків і дівчат та формування грамотної, технічно розвиненої нації. Робимо це спільно з Центром науково-технічної творчості учнівської молоді й дякуємо Христині Чепі, яка проводить такі акції і дає підстави очікувати швидких змін у науково-технічному прогресі.
Треба визнати: перегони були непростими. Але гостра конкуренція виявила кращих із найкращих. У швидкісній їзді вздовж лінії 2 см перше місце виборола команда «TORNADO» Калуського ліцею №10, друге місце належить тому ж освітньому закладу, команді «Форсаж», ну а третє місце посіли дебютанти змагань – команда П’ядицького ліцею імені Степана Мельничука.
Вздовж лінії 5 см першою примчала команда «Space Team» Центру дозвілля дітей та юнацтва П’ядицької сільської ради, другою – вже відома нам команда «Lego Mega Box».
У кегельрингу перше місце – за командою «Lego Mega Box», друге – за «Robo-Spider» Коломийського економіко-правового фахового коледжу, третє – за «Space Team». В «Лабіринті» перший результат показали змагуни «Black Slash Star» ВСП «Фаховий коледж електронних приладів ІФНТУНГ», другий – «Robocat» Коломийського економіко-правового фахового коледжу, третій – «Dragons of Oil and Gas» ІФНТУНГ.
Всіх вітаємо з високими результатами виконаної роботи й зичимо подальших успіхів, адже результати обласних перегонів «Robotraffic-2024» будуть одразу зараховані як результати Всеукраїнських змагань з робототехніки в Києві.