Якість електроенергії — це питання економічне, а сьогодні це питання і культури виробництва, і споживання, і якості життя суспільства.
Електроенергія сьогодні — це не послуга, а товар, а де товар — там його якість. Ситуацію з погіршення показників якості електроенергії можна своєчасно передбачити, маючи попередню інформацію щодо самої електромережі. Проте, зробити об’єктивні висновки можна лише за умови отримання відповідних показників за допомогою вимірювань.
Якість електроенергії, згідно з національними стандартами, визначають понад десяток показників, для вимірювання яких необхідне спеціалізоване дороговартісне обладнання. На кафедрі є весь комплекс найсучаснішого обладнання європейського рівня для контролю якості електроенергії (таке обладнання наразі доступне тільки для енергопостачальних компаній!). Зокрема в навчальному процесі ми використовуємо вимірювач якості електроенергії Metrel MI 2892 (Словенія), який дозволяє проводити комплексний аналіз електромереж і відповідно оцінювати ефективність споживання електричної енергії різноманітним електрообладнанням.
Таке обладнання, зокрема використовується під час ведення дисципліни «Контроль і моніторинг якості електроенергії». Для демонстрацції можливостей роботи Metrel MI 2892 в приміщенні лабораторії «Відновлюваної енергетики» змонтовано спеціалізований трифазний електричний щит з безпечним доступом до фазних струмових провідників для вимірювання струму і відповідно до потенціальних точок вимірювання напруги. Даний прилад дозволяє неперервно реєструвати біля 10-ти показників стану електричної мережі протягом тижня з відповідним накопиченням даних моніторингу, відповідно до чинного ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності».
В процесі лабораторних робіт навчаємо контролювати найважливіші показники якості електричної енергії, а саме:
- усталене відхилення напруги;
- коливання напруги;
- несинусоїдальність напруги;
- несиметрія напруг;
- відхилення частоти;
- провал напруги;
- імпульс напруги
- тимчасова перенапруга.
Поряд з контролем якості електричної енергії для діагностування роботи електрообладнання і визначення рівня його ефективності, щодо споживання електричної енергії використовуємо реєстратор електричних параметрів РПМ-416 і енергомонітори smart-MAIC D-101 і D-103 вітчизняного виробництва.