7. Наукова діяльність

Сертифікати про акредитацію освітньо-професійних програм (переглянути)

 

 

 

 

 

 

Наукова діяльність викладачів кафедри фінансів, обліку та оподаткування є складовою частиною планів науково-дослідної роботи Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

У 2023-2024 н.р. НПП кафедри фінансів, обліку та оподаткування працювали над комплексною темою: «Сталий розвиток складних соціально-економічних систем в умовах сучасних змін та викликів» (Державний реєстраційний номер К 51/2023 РК 0123U104471 від 01.09.2023 по 30.06.2026) у складі Інституту економіки та менеджменту. Зокрема, за кафедрою був закріплений 4 розділ держбюджетної тематики («Сучасні детермінанти функціонування фінансової сфери та обліково-аналітичне забезпечення складних соціально-економічних систем в умовах сталого розвитку»).

 

Основні наукові напрямки роботи кафедри фінансів, обліку та оподаткування формуються виходячи із завдань підготовки бакалаврів і магістрів, актуальності, практичного значення та наукового потенціалу кафедри та ІФНТУНГ.

Першим результатом спільної роботи викладачів після об'єднання кафедр стала монографія  "Фінансові аспекти декарбонізації в контексті трансформації наф-
тогазової галузі: колективна монографія / За заг. ред. Фадєєвої І. Г., Гораль Л. Т. Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2024. 283 с. 16,5 др. арк. ISBN 978-966-694-410-1

Науково-дослідна робота здійснюється  поетапно і передбачає постановку проблеми, вибір методів та напрямків дослідження з врахуванням галузевої та  регіональної складової, формування методики дослідження, оцінку ефективності фінансової та облікової діяльності в контексті обраного напрямку дослідження, розробка рекомендацій щодо її вдосконалення.

 

У 2024-2025 н.р. в межах конкурсу Національного фонду досліджень України «Наука для безпеки і сталого розвитку України» в рамках проєкту «Формування тарифної політики в газопостачанні задля інформаційно-соціальної безпеки» (2021.01/0409), (керівник д.е.н, проф. Гораль Л. Т.)  підготовлена колективна монографія "Тарифоутворення в системі газопостачання: науково-практичні підходи до удосконалення". 
В ній досліджено особливості тарифної політики у газопостачанні у країнах Європи та в Україні; теоретико-методичні підходи до розроблення енергетичної політики в частині постачання і розподілу природного газу; комплексну методику оцінки тарифоутворення; техніко-економічні детермінанти впливу на тариф; структурні трансформації стейкхолдерів у газопостачальній галузі; науково-практичні підходи до обліку втрат природного газу; методологічні підходи до формування тарифу на послуги розподілу природного газу та формування моделі його корегування; структурування кейсів рішення проблем в термінах накладеної системи обмежень для домену газорозподілу; методологію кореляції впливу медіаповідомлень про тарифну політику та обсягів споживання природного газу. Розрахована на науковців, працівників та службовців нафтогазової галузі, викладачів, аспірантів, студентів ЗВО, а також населення.

Гораль Л. Т., Буданов О. П., Гринів П. М., Іванов О. В., Корнієнко А. М., Король С. В., Ластовець О. І., Метошоп І. М., Перевозова І. В., Піх В. Я., Прохорова В. В., Процюк В. В., Степанюк О. С., Федорович І. В., Хом’як О. В., Чернова О. Т., Шекета В. І., Шепель Т. В., Шийко В. І., Шмідт В. П. Тарифоутворення в системі газопостачання: науково-практичні підходи до удосконалення: колективна монографія [електронне видання] / за заг. ред. д.е.н., проф. Л. Т. Гораль. Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2024.  315 с. ISBN 978-966-694-438-5

Викладачами  кафедри здійснюються наукові дослідження ланок фінансової системи та в сфері обліку за національними та міжнародними стандартами, різних аспектів фінансової й облікової  діяльності суб’єктів господарювання України, проблем вдосконалення фінансового механізму їх функціонування та обліково-аналітичного забезпечення,  які стосуються кола наукових інтересів.

Проводяться дослідження за такими індивідуальними темами: дослідження формування інноваційного механізму мінімізації  фінансових втрат НГВП від наслідків викидів вуглеводнів; фінансові інструменти забезпечення енергетичного переходу соціально-економічних систем; обліково-аналітичне забезпечення виробничих витрат на відновлювальні види енергетики; теоретичні аспекти формування фінансового механізму національної економіки в умовах сталого розвитку; теоретичні засади обліку, контролю, аналізу та оподаткування: сучасні вектори для досягнення цілей сталого розвитку; страхові компанії як фінансові посередники на фінансовому ринку; роль та значення страхових компаній на фінансовому ринку; теоретичні засади управління  конкурентоспроможністю  банківських установ; детермінанти розвитку страхових компаній в умовах цифровізації економіки; актуальні проблеми фінансів, обліку, аудиту, оподаткування та аналізу в сучасних умовах; теоретичні засади обліку та оподаткування  зовнішньо-економічної діяльності в умовах сталого розвитку; актуальні проблеми обліково-аналітичного забезпечення соціально-економічних систем  в умовах сталого  розвитку; удосконалення теоретико-методологічних засад оцінювання інвестиційних проєктів в умовах сталого розвитку; теоретичні основи моделювання фінансової стійкості підприємств.

Результати цих досліджень складають основу щорічного звіту кафедри фінансів, обліку та оподаткування про науково-дослідну роботу,   використовуються у наукових статтях і доповідях на науково-методичних конференціях викладачів, всеукраїнських і міжнародних наукових конференціях, використовують у навчальному процесі, що сприяє підвищенню якості підготовки фахівців з фінансів, обліку і оподаткування та інших спеціальностей тощо.

Кафедра фінансів, обліку та оподаткування приділяє велику увагу організації науково-дослідної роботи студентів. Студенти  залучаються до науково-дослідної роботи, результати якої доповідають на щорічних науково-практичних конференціях. У межах науково-дослідної тематики кафедри науково-педагогічними працівниками кафедри та студентами проводяться спільні дослідження, які стосуються питань удосконалення системи фінансових механізмів, обліку та оподаткування. Кращі студентські роботи представляються на Всеукраїнських конкурсах наукових робіт студентів та науково-практичних конференціях. 

У 2023 році  магістрант освітньо-професійної програми  «Облік і оподаткування» Накладюк Надія (гр. ОПм-22-1) зайняла третє місце (Диплом IIІ ступеня) на Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт «Управлінські, соціальні та поведінкові науки у реалізації засад сталого розвитку» (науковий керівник доц., к.е.н. Савчук Т.В.), результати її наукової роботи були впроваджені в практику Пасічнянського нафтогазопромислу ГПУ «Львівгазвидобування», що підтверджено довідкою про впровадження результатів наукової роботи.

Студенти освітньо-професійної програми  «Облік і оподаткування»  Лізанець Каріна (гр. ОП-20-1);  Явецька Софія (гр.ОП-20-1); Яцишин Катерина (гр.ОП-20-1); Кліщ Аліна (гр.ОП-20-1) приймали участь у  проєкті CIMA Pixx-wizz Business Game (RPA & AI focused ), 2023. Успішно пройшли гру та отримали сертифікати.

Магістранти освітньо-професійної програми  «Облік і оподаткування»  Рогів Аліна (гр.ОПм-22-1) і Підгородецька Віра (гр.ОПм-22-1) вийшли в фінал кейс-чемпіонату «Управління податковими ризиками українського бізнесу «TAX YOUR BRAINS 2023» від «Делойт» в Україні, де посіли перше місце.

В ІФНТУНГ щороку проводиться студентська конференція серед студентів, яка відбувається у два етапи:

На першому етапі у грудні поточного навчального року на секційному засіданні кафедри фінансів, обліку та оподаткування студенти доповідають про результати  досліджень. 

Комісія визначає переможців, які у подальшому приймають участь у другому турі:  на інститутському етапі конференції у квітні поточного навчального року.

 У першому турі XXXVI студентської науково-технічної конференції ІФНТУНГ перше місце зайняла студентка освітньо-професійної програми  «Фінанси, митна справа та фіскальне адміністрування»  Фурман Софія (гр.ФНА-20-1), 19.12.2023 р. тема доповіді «Тіньова економіка та її вплив на економічну безпеку держави» (наук. керівник ас. Савчин Л.М.) та Баскевич Назар (ст. гр.ФН-20-1) «Зелена таксономія як інструмент досягнення кліматичних цілей: ЄС та Україна» (наук. керівник к.е.н., доц. Витвицька У.Я), ( підсекція "Фінанси";

1й тур студ конф 12-2023 ( титул ) Подлецька Уляна (ст.гр.ОП-21-1) «Трансфертне ціноутворення в Україні» (наук. керівник к.е.н., доц. Хома С.В.);

Процюк Наталя (ст.гр.ОП-21-1) «Особливості справляння та  адміністрування ПДФО із виплат військовослужбовців», (наук. керівник к.е.н., доц. Хома С.В.);

На кафедрі фінансів, обліку та оподаткування діє студентський науковий гурток (керівник доц., к.е.н. Король С.В.), де  студенти спільно із науково-педагогічними працівниками  проводять наукові дослідження, результати яких використовуються при курсовому та дипломному проектуванні, підготовці доповідей на наукові конференції та написанні наукових статей для публікації. 

Викладачі та студенти публікують результати спільних наукових досліджень:

1.Лесюк Р.І., Гораль Л.Т. Фінансовий план підприємства як основа фінансової стійкості підприємств лісової галузі. Фінансово-економічні механізми розвитку підприємництва: теоретичний та практичний аспекти: зб. матеріалів ІV Всеукр. наук.-практ. конф. здобувачів вищої освіти та молодих учених, 23-24 листоп. 2023 р. Дніпро: УДУНТ, 2023. С.35-38. URL: https://nmetau.edu.ua/file/zbirnik_tez_2023s.pdf

2.Шолопак В.А., Гораль Л.Т. Інформаційні технології в портфельному інвестуванні. Фінансово-економічні механізми розвитку підприємництва: теоретичний та практичний аспекти: зб. матеріалів ІV Всеукр. наук.-практ. конф. здобувачів вищої освіти та молодих учених, 23-24 листоп. 2023 р. Дніпро: УДУНТ, 2023. С. 171-174. URL: https://nmetau.edu.ua/file/zbirnik_tez_2023s.pdf

3.Ребезюк О.М., Гораль Л.Т. Декарбонізація та збереження екосистем як частина сталого розвитку сучасних нафтогазових компаній. Актуальні проблеми науки та освіти: реалії та перспективи:  IІ Міжнар. наук.-практ. конф., 07 грудня 2023 р. Київ, 2023. URL: https://man.org.ua/conferences.html. 

4. Долішня Т.І., Хома С.В., Шумей Я.Ю. Вітчизняний та міжнародний досвід обліку запасів на малих підприємствах: порівняльна характеристика. Наукові інновації та передові технології. 2023. №14(28). С.607-616. URL: http://perspectives.pp.ua/index.php/nauka/article/view/7918/7962

5. Долішня Т.І., Озар А.С. Огляд нормативно-правового забезпечення обліку запасів торговельних підприємств. Promising areas of theoretical and applied research‘2023: International scientific conference. SWorld-US Conference proceedings,1 (usc21-01). рр. 81-84. DOI: 10.30888/2709-2267.2023-21-01-028. URL: https://www.proconference.org/index.php/usc/article/view/usc21-01-028.

6. Долішня Т.І., Лавренюк П.О. Визнання товарів та аналіз їх властивостей. Trends and prospects for the development of modern education: the X International Scientific and Practical Conference, November 20-22, 2023. Munich, Germany, 2023. pp.75-77. URL: https://eu-conf.com/wp-content/uploads/2023/10/TRENDS-AND-PROSPECTS-FOR…

7.Долішня Т.І., Марцінко А.В. Сутність поняття «малого підприємництва». Current issues of science, education and society: International scientific-practical conference, November 14, 2023. Tampere, Finland: Scholarly Publisher ICSSH, 2023. рр.40-42. URL: http://www.economics.in.ua/2023/11/14.html.

8.Долішня Т.І., Притула В.М. Автоматизація як ключовий напрям покращення організації обліку грошових коштів на підприємстві. Економіка, фінанси, облік і право в умовах глобалізації: зб. тез доп. міжнар. наук.-практ. конф., 8 листоп. 2023 р.: у 2 ч. Полтава: ЦФЕНД, 2023. Ч.1. С.53-55. URL: http://www.economics.in.ua/2023/11/8-1.html

9. Долішня Т.І., Цапко Д.І. Оцінка динаміки та розвитку фінансових результатів підприємств оптової торгівлі. War — Challenges in Modern Science: the 60th International scientific and practical conference, 16-17 November 2023. Pegas Publishing, Canada, Ottawa, 2023. рp.43-47. URL: https://el-conf.com.ua/wp-content/uploads/2023/12/Canada_17112023.pdf

10.Витвицька У. Я., Телепко Д. І. Роль якості корпоративного управління у максимізації ринкової вартості бізнесу. Фінансово-економічні механізми розвитку підприємництва: теоретичний та практичний аспекти: зб. матеріалів ІV Всеукр. наук.-практ. конф. здобувачів вищої освіти та молодих учених, 23-24 листоп. 2023 р. Дніпро: УДУНТ, 2023. С.57-60. URL: https://nmetau.edu.ua/file/zbirnik_tez_2023s.pdf

11.Костюк У.З., Зелик Б.О. Шляхи удосконалення обліку телекомунікаційних послуг в Україні. MODERN RESEARCH IN SCIENCE AND EDUCATION: зб. матеріалів V Міжнар. наук.-практ. конф., 11-13 січн. 2024 р. Чікаго, США, 2024. С.894-896. URL: https://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/MODERN-RESEARCH-IN-S…

12. Підгородецька В. М.(наук. керівник Костюк У.З.) Управління матеріально-виробничими запасами за допомогою введення інновацій. Перспективи розвитку управлінських систем у соціальній та економічній сферах України: теорія і практика: зб. матеріалів VIІ Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф., 21 листоп. 2023 р. Київ: Київський університет імені Бориса Грінченка, 2023. C.125-128. URL: https://feu.kubg.edu.ua/images/FEU/KU/3/12/11/1.pdf

13. Крихівська Н. О., Лесюк Р.І. Технологія Blockchain у фінансовому секторі: переваги та недоліки. Трансформації особистості, суспільства та ринку праці: виклики майбутнього та вплив на освіту: зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 20-22 вересня 2023 року). Харків, 2023. С. 134. URL:https://ekhnuir.karazin.ua/items/4308d747-baa5-4f84-9853-687aaabc62cc

14. Шпільчак О.І., Крихівська Н.О. До аналізу показників фінансової стійкості страхової компанії. Сучасний рух науки: матеріали ХV Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф.(м. Дніпро, 19-20 жовтня 2023 р.). Дніпро, 2023. С. 597-599. URL: https://drive.google.com/file/d/1aUV-qc7YN2gA1riUHL0Yv99jmpY2Byj6/view

15. Крихівська Н. О., Телепко Д. І. Щодо сутності поняття «фінансово-економічна безпека банківських установ». Фінансове та інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки бізнесу в умовах воєнної економіки та повоєнного відновлення: матеріали ХІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 22–23 листопада 2023 р.). Харків, 2023. С.82-84. URL: https://eprints.kname.edu.ua/64334. URL: https://eprints.kname.edu.ua/64334/

16. Орищин Т.М., Ольшанецький О.В. Фінанси домогосподарств, як особлива сфера фінансової системи країни. Scientific research in the Modern word: ІХ Міжнар. наук.-практ. конф., 28-30 червн. 2023 р. Торонто, Канада, С.351-357. URL: https://sci-conf.com.ua/wp-content/uploads/2023/06/SCIENTIFIC-RESEARCH-IN-THE-MODERN-WORLD-28-30.06.23.pdf 

17. Ромашко О. М., Опшитош М. В. До аналізу діяльності страхових компаній з каско страхування на вітчизняному ринку. Фінансове та інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки бізнесу в умовах воєнної економіки та повоєнного відновлення : матеріали ХІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 листоп. 2023 р. Харків: Харків. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова, 2023. С. 260-262. URL: https://eprints.kname.edu.ua/64334/

18. Ромашко О. М., Гребінник С. Б. Напрями удосконалення страхового захисту фізичних та юридичних осіб. Фінансове та інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки бізнесу в умовах воєнної економіки та повоєнного відновлення : матеріали ХІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 листоп. 2023 р. Харків: Харків. нац. ун-т міськ. госп-ва ім. О. М. Бекетова, 2023. С. 310-313. URL:https://eprints.kname.edu.ua/64334/

19. Ромашко О.М., Мандзюк А.І. До оцінки активів АТ «Ощадбанк» з позиції ліквідності. Impact of Artificial Intelligence and Other Technologies on Sustainable Development: Proceedings of the 1st International Scientific and Practical Internet Conference, December 28-29, 2023. FOP Marenichenko V.V. Dnipro. Ukraine. С. 127-129. URL: http://www.wayscience.com/wp-content/uploads/2024/01/Conference-Proceed…

20.   Найда О. А., Хома С. В.Імплементація європейського досвіду та його гармонізація в контексті нормативно-правового забезпечення криптоактивів в Україні. Економіка сьогодні: проблеми моделювання та управління : матеріали ХІІІ міжнар. наук.-практ. інтернет-конф., 22-23 листоп. 2023 р. Полтава, 2023. С. 225-227.URL: http://www.ek.puet.edu.ua/files/conf2023.pdf

 

Кафедра фінансів, обліку та оподаткування плідно співпрацює з Аудиторською палатою України, СІМА, (можливості отримання сертифікатів СІМА для студентів сеціальностей 071, 072 (детально про умови: тут) , Громадською організацією «Професійна організація аудиторів, бухгалтерів та викладачів ОКД»  та іншими професійними організаціями, а також підприємствами різних галузей економіки України; закладами вищої освіти України.