Цьогоріч глобальні зміни клімату помітно «неозброєним оком»: до перших днів лютого на Прикарпатті зима була практично без снігу та морозів, а температура била абсолютні рекорди. Востаннє такі теплі показники на Прикарпатті були зафіксовані 30 років тому, проте 2023 рік таки побив температурний рекорд, адже почався з непритаманних для цієї пори +20°C. Усе — через глобальне потепління.
«Зими без снігу – це вже наша реальність. І, ймовірно, такі зими будуть частішати в Україні загалом і на Прикарпатті зокрема. Хоча не виключено, що наступна зима буде сніжною. Ці зміни клімату є циклічними, але глобальне потепління, яке зараз уже називають глобальною кризою, спостерігається в усьому світі. В університеті ми спільно з аспірантами проводили відповідні дослідження і можемо точно сказати, що за останні 40 років на Прикарпатті середньорічна температура зросла на 2-3 °C. Ще один показник глобальних змін клімату - це кількість опадів. Якщо для порівняння взяти с. Микуличин, то за останні 50 років кількість опадів там зменшилась в середньому на 200 мм. Це дуже багато в межах України загалом, оскільки, наприклад, середня кількість опадів у м. Києві 500 мм за цілий рік. Тобто ми наближаємося до субтропічного клімату, а це, очевидно, матиме наслідки. цілі економічні галузі та сфери життя змушені будуть перебудуватися для того, щоб пристосуватися до нових реалій», - пояснює експертка з екологічної безпеки, завідувачка кафедри туризму, професорка Людмила Архипова.
За словами науковиці, такі глобальні зміни клімату, і ще з більшою амплітудою, вже спостерігалися в геологічній історії Землі, яка налічує мільярди років. Були періоди як глобального похолодання, коли надходили льодовики, останній з яких дійшов своїм краєм по території України аж до Дніпра, так і потепління, яке приходило на зміну. Але питання у швидкості. Наскільки швидко відбуваються ці зміни. Таких швидких змін, як зараз, не було ніколи. Так, проведені за останні 50 років дослідження доводять, що зараз зміни клімату відбуваються в 10 разів швидше, ніж це спостерігалося раніше. І до цього безпосередньо причетна людина, яка своїми діями – забрудненням навколишнього середовища, викидами вуглекислого газу тощо – пришвидшує цей процес.
Чи можна зупинити кліматичні зміни, чи це уже невідворотній процес, які наслідки матиме безсніжна зима для врожаю та чого очікувати через 20 років – в розмові з Людмилою Миколаївною: