26 лютого 2025 року відбувся он-лайн захід «Розширення горизонтів відкритої науки» в якому в якості співорганізаторів взяли участь Теодозія Яцишин, Анастасія Сімахова (члени ВГО «Інноваційний університет»), Галина Грицуляк та Андрій Коцюбинський (учасники V Зимової школи проведеної ВГО «Інноваційний університет»). Захід приурочений встановленню на базі Івано-Франківського національного технічного університет нафти і газу станції моніторингу радіаційного фону Radnote від громадської організації SaveDnipro за підтримки організації Safecast та компанії Blues Inc.
Метою заходу було інформування про розширення мережі громадського моніторингу, популяризація відкритих даних та прозорості в науці, також заохотити наукову спільноту та громадськість до активного використання відкритих даних як основи для інноваційних досліджень та прийняття зважених рішень.
Володимир Богославець, в.о. директора Інституту нафтогазової інженерії відкрив захід, наголосивши, що університетська спільнота зацікавлена у співпраці з ГО SaveDnipro і висловлює подяку за надану станцію. В той же час
Модераторка заходу професорка кафедри Технології захисту навколишнього середовища та безпеки праці (ІФНТУНГ) Теодозія Яцишин відмітила, що така активність сприяє розвитку третьої місії університету- ефективній взаємодії університету з громадою міста. Анастасія Сімахова д.е.н., проф. перша заступниця Голови РМУ при МОН у своєму виступі відзначила важливість та актуальність встановлення станції з можливістю отримувати показники у відкритому доступі у відповідності з концепцією відкритої науки. Необхідно зазначити, що пані Анастасія та пані Теодозія беруть участь у проєкті Open4UA як члени ВГО Інноваційний університет, метою якого є сприяння реформуванню вищої освіти шляхом надання пріоритету відкритій науці на різних рівнях.
Ключовим моментом події стала презентація станції моніторингу Radnote, яку провів Павло Ткаченко, технічний директор ГО «Save Dnipro». Пан Павло розповів про переваги даної станції, зокрема про те, що станція Radnote невразлива до перебоїв з електропостачанням, оскільки оснащена сонячною батареєю з акумулятором та резервним живленням від батареї Tadiran. Також станція використовує бездротову передачу даних через стільниковий зв'язок. Це усуває будь-яку залежність від вразливих дротових інтернет-з'єднань, які зазвичай використовуються для мережевих датчиків. І навіть якщо стільникова мережа “впаде”, то пристрій буде накопичувати дані поки не з’явиться можливість передати їх на сервер.
Продемонстрував встановлений прилад доцент даної кафедри к.ф.-м.н.Андрій Коцюбинський, наголосивши на важливості проведення радіаційного моніторингу у військовий час. Завідувачка кафедри д.с.-г.н. Галина Грицуляк відмітила важливість даної станції для освітнього процесу та наукових досліджень.
Захід завершився обговоренням актуальності громадського моніторингу довкілля і його значення для громад та освітніх закладів, в якому взяла активну участь запрошена гостя Тетяна Ревчук начальниця відділу комунальної політики, енергозбереження та екології Департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження Івано-Франківської міської ради та представники академічної спільноти ІФНТУНГ.
До відома:
Дані про рівень радіаційного фону зі станції вже можна відстежувати на карті радіаційного фону SaveEcoBot: https://www.saveecobot.com/radiation-maps, а також на сторінці міста https://www.saveecobot.com/radiation/ivano-frankivska-oblast/ivano-fran…
В чому особлива цінність мережі Radnote
Дані, які передають станції Radnote, знаходяться у вільному доступі на сайті системи SaveEcoBot. Водночас система SaveEcoBot передає ці дані до Міндовкілля, ДІЯР, ДНТЦ ЯРБ та РНБО, надаючи важливу інформацію органам державної влади у цей складний для країни період. Існує ймовірність, що під час надзвичайної ситуації з радіаційним забрудненням, якщо така трапиться, електроенергія буде не всюди. Тому цінність мережі станцій Radnote за критичної ситуації сильно зростає.
Хто є виробником станцій Radnote