Правові та фінансові аспекти

Додаткова інформація

 

 

Національний контактний пункт Рамкової програми з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (Програма «Горизонт Європа»), який забезпечує інформаційно-методичний супровід тематичних напрямів досліджень, визначених Європейською Комісією, та представництво національних інтересів за напрямами

Команда

Шахбазян Карина Суренівна

Організація

Учений секретар Центру досліджень інтелектуальної власності і трансферу технологій НАН України

Телефон

+380672301459

Електронна пошта

shahbazjan@nas.gov.ua

 

Попова Тетяна Валеріївна

Організація

Завідувач відділу координації проектної діяльності Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу

Телефон

+380955432321

Електронна пошта

tetiana.popova@nung.edu.ua

 

Рамкова програма Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (далі – Програма) ґрунтується на Договорі про функціонування Європейського Союзу (консолідована версія, далі – ДФЄС або Договір) у розділах «Промисловість» та «Дослідження, технологічний розвиток та космос», викладених у статтях 173, 182, 183 та 188 Договору. 

З огляду на потужну підтримку інновацій, Цільова програма, спрямована на реалізацію Програми, наразі ґрунтується на розділах «Промисловість» і «Дослідження, технологічний розвиток і космос», як це визначено статтями 173 і 182 Договору. Це положення поширюється і на спеціальну програму, що стосується оборонних досліджень. 

Створення Європейського інституту інновацій та технологій (ЄІТ) випливає з положень, викладених у розділі «Промисловість» ДФЄС, а його постійна фінансова підтримка забезпечується Програмою. 

Програма досліджень і навчання Євратому ґрунтується на положеннях, викладених у статті 7 Договору про Європейське співтовариство з атомної енергії (Договір про Євратом). 

Програма «Горизонт Європа», визначена як головна дослідницька та інноваційна ініціатива Європейського Союзу, має бути реалізована в період 2021-2027 років. Функціональні можливості та фінансові умови цієї Програми визначені низкою міжнародних документів. Основні міжнародно-правові документи, які складають нормативну базу Програми, охоплюють такі акти. Правила участі формалізовані в Регламенті (ЄС) 2021/695 Європейського Парламенту та Ради від 28 квітня 2021 року про створення Програми, в якому встановлені вимоги до участі та розповсюдження результатів Програми. 

Ключовими питаннями, що їх урегульовує Регламент, є: 

  • розподіл бюджетних коштів Програми, виділення фінансових ресурсів для проведення науково-дослідницької та інноваційної діяльності в межах Програми; 
  • формування структури Програми, що охоплює різні напрями та кластери, в межах яких організовується проведення науково-дослідницької та інноваційної діяльності; 
  • встановлення вимог до участі в Програмі, включаючи критерії прийнятності для заявників, вимоги до співпраці, заходи щодо забезпечення прозорості та справедливості процесу відбору тощо. 

Іншим важливим законодавчим актом ЄС, що стосується участі у Програмі, є Фінансовий регламент , офіційно відомий як Регламент (ЄС, Євратом) 2018/1046 Європейського Парламенту та Ради від 18 липня 2018 року про фінансові правила, що застосовуються до загального бюджету Союзу. Цей документ визначає загальні бюджетні правила ЄС, зокрема, щодо надання фінансування через Програму, та містить низку визначень понять і термінів, які стосуються цих правил.

 

 

Юридичні і фінансові аспекти 

 

Програма «Горизонт Європа» (далі – Програма) підтримує участь зацікавлених осіб з країн, що не є членами ЄС. Україна є асоційованою країною Програми з 09 червня 2022 року. Указане означає, що наша країна має можливість брати участь у Програмі на умовах, ідентичних тим, що застосовуються до країн-членів ЄС.

Загалом реалізація будь-якого проєкту в межах Програми відбувається за чітко визначеною послідовністю, що умовно включає п’ять окремих етапів:

  1. формування та розроблення проєктної пропозиції;
  2. підготування та підписання угоди про створення консорціуму (за винятком конкурсів, що передбачають індивідуальну участь);
  3. підготування та підписання грантової угоди;
  4. безпосередня імплементація проєкту;
  5. завершення проєкту, включаючи проведення післяпроєктного аудиту.

При цьому, виконання кожного з вищезазначених етапів має свої юридичні та фінансові аспекти.

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ. Інформація, що її запропоновано потенційним аплікантам для ознайомлення, не є вичерпною. Вона призначена для формування загальної візії про ключові юридичні та фінансові аспекти участі у конкурсах Програми і підлягає постійному оновленню. Тому у процесі підготовки до участі та під час самої участі в окремому конкурсі наполегливо рекомендуємо врахувати таке.

1. Загальні умови проведення конкурсів, інформація стосовно конкретних напрямів грантової діяльності, а також різних інструментів фінансування детально регламентуються у Загальних додатках до Робочої програми «Горизонт Європа» на період 2023–2024 років.

2. Слід урахувати, що Загальними додатками не охоплено конкурси, оголошені:

  • Європейською дослідницькою радою (European Research Coincil, ERC);
  • Європейською інноваційною радою (European Innovation Council, EIC);
  • Європейським інститутом інновацій та технологій (European Institute  of Innovation and Technology, EIT);
  • Європейськими інституціоналізованими партнерствами (Institutionalised European Partnerships), що їх може бути засновано відповідно до статтей 185 та 187 Договору про функціонування Європейського Союзу (ДФЄС);

детальніше про Європейські інституціоналізовані партнерства

  • Дослідницької та навчальної програми «Євратом» (Euratom Research and Training Programme);
  • Об’єднаним дослідницьким центром Європейської Комісії (Joint Research Centre, JRC).

Кожен із цих конкурсних напрямів є предметом окремих робочих програм. Отже, у процесі підготування до участі у відповідному конкурсі, пропонуємо вам ознайомитися із такими ресурсами:

Робоча програма Європейської дослідницької ради на 2024 рік

Робоча програма Європейської інноваційної ради на 2024 рік 

Підсумковий програмний документ Європейського інституту інновацій та технологій на 2023–2025 роки

Усі активні інституціоналізовані європейські партнерства можна знайти в цій базі даних 

Робоча програма Дослідницької та навчальної програми «Євратом» на 2023–2025 роки
Робоча програма Об’єднаного дослідницького центру на 2023–2024 роки

3. У разі якщо крім загальних умов у межах окремої теми передбачені також і додаткові умови участі у конкурсі, або таким конкурсом встановлено умови інші від загальних, такі розбіжності чітко викладені в спеціальних умовах, що стосуються відповідної теми (див. розділ «Спеціальні умови» на сторінці кожного з конкурсних оголошень, що їх розміщено на порталі «Funding & tender opportunities» 

 

 

1