Історія кафедри

Історія кафедри «Технології захисту навколишнього середовища та безпеки праці»

 

Історія кафедри Технології захисту навколишнього середовища та безпеки праці” охоплює історію кафедр "Технології захисту навколишнього середовища” та "Техногенно-екологічної безпеки та охорони праці"

Кафедра “Технології захисту навколишнього середовища” створена у квітні 2021 на базі кафедри хімії, яка розпочала свою діяльність з часу функціонування вузу. Першим завідувачем кафедри  хімії (1961-1965 рр.) на той час Станіславського загальнотехнічного факультету Львівського політехнічного інституту був доцент Моргарт Роман Михайлович. Він працював на кафедрі до 1991 року, був одним з найкращих методистів нашого вузу. Неперевершений лектор, автор посібників і методичних розробок для покращення і поглиблення систематичної підготовки студентів з даної дисципліни. Ці надбання і досі не застаріли і ними користуються викладачі кафедри. Крім нього, в цей час на кафедрі працювали доц. Лісняк С.С., ст. викл. Мельник П.М., ст. викл. Роговик М.Й. 

В подальшому кафедрою завідував доц. Лісняк Семен Степанович (1965-1976 рр.). Він розвивав на кафедрі напрямок хімії нестехіометричних сполук, був автором ідеї про рейтингову оцінку знань студента. Водночас на кафедрі працювали доцент Соловйов С.І., ст. викл. Червінко А.Г., асистентами - Концур Романна Федорівна, Тульчинська Людмила Мойсеївна, Феркуняк Віра Йосипівна, Фольта Марія Володимирівна, Філатова Галина Олексіївна.  Приблизно в такому складі кафедра хімії працювала до початку 90-х років. В 1971 р. кафедра переходить в нове приміщення по вул. Карпатська, 15.

 Значна частина діяльності кафедри в той час припадає на науково-дослідний сектор. Паралельно з роботою в НДС активно працювали наукові співробітники Ковалів Василь Йосипович, Тітов Віктор Вікторович. На жаль, Ковалів В.Й. трагічно загинув, а Тітов В.В. перейшов на роботу в Івано-Франківський медичний інститут.   Велику допомогу в підготовці та проведенні лабораторних занять довгий час надавали спеціалісти-хіміки Нижникевич Оксана Степанівна, Гливка Галина Семенівна, зав. лаб. Суп Василь Васильович, Клюба Ганна Миколаївна, Кулаєць Людмила Григорівна. З 1976 року кафедру очолює доц. Мельник Петро Михайлович. Він активно працював у напрямку зв’язку науки з виробництвом, був керівником багатьох госпдоговірних тем, рекомендації з яких дають значний економічний ефект. В цей час відбувається злиття кафедри нафтохімічного синтезу з кафедрою загальної і неорганічної хімії. В лави співробітників кафедри вливається доцент Гуцуляк Борис Михайлович, асистент Новицький Зеновій Леонідович, наук. співробітник Петровський Роман Степанович. 

Гуцуляк Борис Михайлович – людина енциклопедичних знань, все життя працював в напрямку проблем органічної хімії. У 1964 р. став кандидатом хімічних наук, а у березні 1990 року – доктором хімічних наук. Він підготував ряд кандидатів хімічних наук: Романка Петра Дмитровича, Мельник Марію Василівну, Новіцького Зеновія Леонідовича, Ядлош Оксану Михайлівну. Пізніше Гуцуляк Б.М. працював професором Івано-Франківської державної медичної академії, а також професором кафедри теоретичної та прикладної хімії Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 

Після смерті талановитих викладачів Моргарта Р.М. і Мельника П.М. завідувачем кафедри стає в 1991 році доц. Романко П.Д. В цей час, крім професорів Гуцуляка Б.М., а пізніше Лісняка С.С., на кафедру приходять кандидати наук Мельник М.В., Мельник О.Д. та Челядин Л.І., які стають доцентами кафедри, а в 2011 році Челядин Л.І. захищає докторську дисертацію. Водночас час кафедра розробляє і впроваджує рейтингову систему оцінки знань, яка набуває поширення на всіх факультетах університету. 

В кінці 90-х років на кафедру приходять співробітники Побережний Любомир Ярославович та Калин Тетяна Іванівна, які успішно захищають кандидатські дисертації, а в 2009 році Побережний Л.Я. захищає докторську дисертацію і стає одним із наймолодших професорів університету. З 1998 року на кафедрі працює старший викладач Романко Галина Антонівна. 

З 2000 року на кафедрі працює доцент, кандидат хімічних наук Полутренко Мирослава Степанівна, яка, крім викладацької роботи, успішно займається науковою роботою і у 2013 році захистила докторську дисертацію. З вересня 2012 року вона очолює кафедру хімії. В цей час, на кафедрі, крім професора Полутренко М.С., працюють професори Побережний Л.Я., Челядин Л.І. та доценти Мельник О.Д., Калин Т.І., Врещ В.Д. У 2013 р. проф. Полутренко М.С. стала лауреатом Державної премії в галузі науки і техніки  за колективну роботу “Продовження ресурсу трубопровідного транспорту України”.  З 2017 року на кафедрі працює к. с-г. н., доцент Грицуляк Галина Михайлівна.

 У створенні навчальної і наукової бази кафедри та проведенні занять зі студентами велика заслуга працівників Супа В.В., Кулаєць Л.Г., Бандури Н.П., Шмідта А.В., Струмінської О.О., зав. лабораторіями Коцюбинського А. О. 

Згідно Наказу № 72 від 12.04.2021,  на базі кафедри  хімії створено кафедру “Технології захисту навколишнього середовища” (ТЗНС), яка стала  випусковою. У цьому ж році проф. Полутренко М.С. та проф. Челядин Л.І. були нагороджені дипломами, нагрудними знаками та посвідченнями лауреатів обласного рейтингового огляду “Галицький кмітливець 2020” у номінації “Кращий вчений-винахідник”. У 2021 році до колективу кафедри доєдналися канд. тех. наук, доц. Побережна Любов Ярославівна та докт. тех. наук, проф. Яцишин Теодозія Михайлівна, які своєю роботою примножують здобутки структурного підрозділу.  З березня 2022 р. асист., зав. лабораторіями Коцюбинського А.О. залучено до лав ЗСУ.

З вересня 2023 р. на посаду завідувача кафедри “Технології захисту навколишнього середовища” призначено доцента кафедри, к. с.-г. наук Грицуляк Галину Михайлівну, яка з великим ентузіазмом займається розвитком кафедри у науковому, дослідницькому, популяризаційному напрямках разом з усіма працівниками кафедри.

Історія кафедри “Техногенно-екологічної безпеки та охорони праці” (ТЕБ) сягає 1967 року, коли в Івано-Франківському інституті нафти і газу було створено кафедру “Охорона праці” (ОП) (наказ міністра МВССО УРСР №628 від 31.10. 1967 р. та наказ ректора ІФІНГ №494 від 05.11.1967 р.). Кафедра забезпечувала викладання дисципліни Охорона праці для студентів всіх спеціальностей. Посаду завідувача кафедри обіймали: к.т.н. Л. Ф. Петряшин (1967-1977 рр.; 1978-1984 рр.), д.т.н. Ф. І. Кучерявий (1977-1978 рр.), к.т.н. Г. М. Лисяний (1984-1993рр.), к.т.н. Й. І. Рошак (1993-1997 рр.), д.т.н., проф. Я. М. Семчук (1997-2018 рр.),  д.т.н., проф. В.Г. Погребняк (2018-2023 рр.). 

У 1984 р. кафедру ОП перейменували на кафедру Охорона праці та навколишнього середовища, а в 1995 р. - на кафедру Безпека життєдіяльності та промислова екологія. Це пов’язано з тим, що в 90-х рр. було прийнято нову концепцію національної безпеки України, найважливішим аспектом якої стала екологічна безпека. Все це спонукало до суттєвих змін у навчальній та науковій роботі кафедри. За управління кафедрою д.т.н., проф. Я. М. Семчука (з 1997 р. і до 27.08.2018 р.) було відкрито два філіали кафедри - при навчальному пункті Управління пожежної охорони та при Карпатському експертно-технічному центрі з нагляду за охороною праці. Також організовано курси підвищення кваліфікації працівників із охорони праці, зроблено набір, а в 2001 р. перший випуск фахівців з “Охорона праці в нафтогазовому виробництві”.  Загальна кількість підготовлених кафедрою спеціалістів склала 92 особи. З 2006 р. підготовка фахівців з ОП припиняється і кафедра, яку перейменовано на кафедру “Безпека життєдіяльності” забезпечує викладання дисциплін: “Основи охорони праці”, “Охорона праці в галузі”, “Безпека життєдіяльності”, “Цивільний захист” та консультування розділу “Охорона праці та довкілля” в дипломних проектах. 27 серпня 2018 р. з метою оптимізації структури університету, підвищення продуктивності праці та покращення якості освіти кафедру “Безпеки життєдіяльності” було ліквідовано (наказ ректора ІФНТУНГ №119 від 14.05.2018 р.), як структурний підрозділ університету і створено кафедру“Технологій захисту навколишнього середовища та охорона праці” (ТЗНС) як випускову в складі Навчально-наукового інституту нафтогазової інженерії. Пізніше в 2021р. кафедру ТЗНС перейменовано у кафедру техногенно-екологічної безпеки та охорони праці (ТЕБ) (наказ ректора ІФНТУНГ № 70 від 09.04.2021 р.). 

Новостворену кафедру ТЗНС У 2018 році очолив д.т.н., проф. В.Г. Погребняк. Це дає поштовх для розвитку кафедри. Під керівництвом В.Г. Погребняка викладачі кафедри беруть участь у конкурсних НДР:

  • Д-14-17-П, що фінансувалась МОН України  (держреєст. 117U004218) «Дослідження деформаційних ефектів, що виникають при течії розчинів полімерів, з метою розробки рекомендацій з інтенсифікації нафтовіддачі пластів та промивання при бурінні свердловин» (терміни виконання: 01.01.2017 р. - 31.12.2018 р.; обсяг - 1 млн. 367 тис. грн.);

  • Д-7-21-П що фінансувалась МОН України (держреєст. РК 0121U109562), “Дослідження і розробка гідроструминної водополімерної перфорації з використанням сенсорів на основі наноструктур для  підвищення безпеки праці і захисту обладнання" (терміни виконання: 01.01.2021 р. – 31.12.2022 р., обсяг фінансування - 1,2 млн. грн.);

  • «Підвищення рівня техногенно-екологічної безпеки об’єктів нафтогазової галузі з використанням пожежо- та вибухобезпечних технологій та пристроїв захисного відключення на основі інтелектуальних наноматеріалів» (терміни виконання: 17.12.2019 р. – 16.12. 2024 р.).

2 жовтня 2023 року згідно наказу ректора ІФНТУНГ (№179 від. 5.07.2023 р.) ліквідовано кафедри “Технології захисту навколишнього середовища” та “Техногенно-екологічної безпеки та охорони праці”, а на їх базі створено кафедру “Технології захисту навколишнього середовища та безпеки праці”, яку очолює доцент кафедри, к. с.-г. наук Грицуляк Галина Михайлівна, яка у червні 2024 р. успішно захистила докторську дисертацію. на кафедрі створена творча атмосфера. Працівники кафедри прагнуть успішно передати знання та навички студентам. Продовжується активна співпраця з багатьма закладами вищої освіти України та громадськими організаціями.

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ СТРАТЕГІЧНОГО РОЗВИТКУ КАФЕДРИ ТЕХНОЛОГІЙ ЗАХИСТУ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА НА 2023-2025 РОКИ

фон