Матеріально-технічне забезпечення

 

Умови навчання поряд з багатьма факторами мають сильний вплив на якість підготовки майбутнього фахівця. Колектив кафедри «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» докладає максимальних зусиль для забезпечення найкращих умов навчання. Наші студенти навчаються у просторих і світлих аудиторіях, які обладнані усіма необхідними мультимедійними засобами навчання. В наших аудиторіях ми забезпечили швидкий доступ до мережі Інтернет через WiFi. Також в аудиторіях нашої кафедри завжди тепло (навчальні приміщення утеплені та обладнані системою індивідуального опалення) і наявне свіже повітря (за допомогою децентралізованої системи вентиляції). 

 

Навчальні лабораторії:

 

1         2

Навчальна лабораторія відновлюваної енергетики (ауд. 9206)

9121         9121_2

Предметна навчальна аудиторія технічного діагностування (ауд. 9121)

 

9121       9124 

Лекційна аудиторія кафедри (ауд. 9124)

 

9201        9201  

Навчальна лабораторія фізичних основ відновлюваних 

джерел енергії (ауд. 9201)

 

9123        9123  

Навчально-виробнича лабораторія інформаційних технологій та 

комп’ютерного моделювання в енергетиці (ауд. 9123)

 

      9119           9119           

Навчально-виробнича лабораторія «Монтажу, налаштування та  експлуатації фотоелектричних станцій» (ауд. 9119)

 

12        12  

Навчальна лабораторія «Метрології та контролю якості» (ауд. 9117)

 

Відеоогляд навчальних лабораторій і інфраструктури кафедри

 

9201
Навчальні лабораторії кафедри "ЕМіТД"
9206
Лабораторія "Відновлюваної енергетики" (аудиторія 9206)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9201
Лабораторія "Фізичних основ відновлюваної енергетики" (аудиторія 9201)
9123
Лабораторія "Інформаційних технологій в енергетиці"(аудиторія 9123)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9123
Демонстрація технології генерації і використання "Зеленого водню"

 

Детальний опис навчальних лабораторій і інфраструктури кафедри

   

Вираз «Відновлювана енергетика – перепустка в майбутнє» напевно ні в кого не викликає сумніву. Навчання елементів професії майбутнього в рамках навчальних дисциплін освітніх програм «Інженерія відновлювальної енергетики» і «Енергетичний менеджмент», потребує ґрунтовних знань і значної практики, для отримання відповідних навичок. Все це ми можемо дати на кафедрі «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» (ЕМ і ТД). Для цього ми створили навчальну лабораторію «Відновлюваної енергетики» (ауд.9206), яка немає аналогів серед навчальних закладів Івано-Франківщини. Дана лабораторія обладнана найсучаснішим устаткуванням виробництва ЄС, яке дозволяє дуже широко опанувати практичні моменти реального використання відновлюваних джерел для потреб енергетики. До послуг студентів діюча мережева сонячна електростанція, навчальні комплекси з вивчення основ сонячної та вітрової енергетики і «розумних» електромереж, теплова помпа, професійна метеостанція (яку можна побачити хіба що в аеропорту чи у великому гідрометеоцентрі), велика кількість сучасних засобів вимірювальної техніки.

 

9206         9206

Зовнішній вигляд лабораторії «Відновлюваної енергетики» кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики

 

Зокрема демонстрація основ відновлюваної енергетики в здійснюється за допомогою навчальних наборів компанії LexSolar (Німеччина, http://www.lexsolar.de/). Дані набори використовуються для демонстрації принципів сонячної (Educational kit of LexSolar leXsolar-PV Professional (1118) та вітроенергетики (Educational kit of LexSolar leXsolar WindProfessional (1406) та використання джерел відновлюваної енергетики в сучасних смарт-електромережах для оптимальної передачі енергії і зменшення використання викопного палива (Educational kit of LexSolar leXsolarSmartGridProfessional (1607). Всі набори виконані в модульному компонуванні, що дозволяє об’єднувати елементи декількох навчальних наборів в різноманітні моделі систем електропостачання з елементами відновлювальних джерел енергії.

 

9206     9206     9206

Навчальні набори компанії LexSolar для вивчення основ відновлюваної енергетики

 

Відповідно демонстрація принципів найбільш енергоефективної трансформації теплової енергії з навколишнього середовища здійснюється за допомогою моделі теплової помпи виробництва компанії Fruhmann GmbH NTL Manufacturer & Wholesaler (Австрія, http://global.ntl.de).

 

9206   9206   9206

9206    9206    9206

Проведення лабораторної роботи «Дослідження фотоелектричних батарей»

 

9206   9206   9206

9206     9206

Проведення лабораторної роботи «Дослідження вітроенергетичної системи»

 

 

9206        9206

Проведення лабораторної роботи «Дослідження термоелектричного генератора»

 

 

9206     9206     9206

Проведення лабораторної роботи «Дослідження роботи теплової помпи»

 

 

92069206

9206

Лабораторні стенди «Лабораторії відновлюваної енергетики»

 

Для демонстрації можливостей сонячної енергетики на даху навчальної будівлі в якому розміщена кафедра змонтовано масив з 6-ти фотоелектричних панелей монокристалічного типу загальною потужністю 1,5 кВт. Фотоелектричні панелі потужністю 250 Вт виробництва компанії Eurener (Іспанія, http://eurenergroup.com/) зорієнтовані на південь під кутом 35˚ до горизонту і змонтовані на даху за допомогою кріплення Walraven BIS Solar Fixing System (Нідерланди, https://www.walraven.com). Для забезпечення перетворення енергії з фотоелектричних панелей в енергію, яка подається в електромережу будівлі ІФНТУНГ, використовується однофазний мережевий (on-grid) інвертор SMA SUNNY BOY-1,5 (SMA Solar Technology AG, Німеччина, www.sma.de). Наведене поєднання обладнання реалізує повноцінну мережеву сонячну електростанцію, мережевий інвертор встановлюється на спеціалізованому стенді відповідно для огляду і проведення необхідних досліджень. Мережевий інвертор SMA SUNNY BOY-1,5 обладнаний wi-fi модулем і внутрішнім веб-сервером для дистанційної передачі даних і моніторингу роботи демонстраційної мережевої сонячної електростанції. Для демонстрації двонаправленого обліку (споживання/генерація) на стенді змонтований «розумний» лічильник SDM220.

 

9206

Масив з 6-ти фотоелектричних панелей монокристалічного типу загальною потужністю 1,5 кВт на даху навчальної будівлі в якому розміщена кафедра «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики»

 

9206

Мережевий однофазний інвертор дахової навчальної мережевої сонячної електростанції

 

9206    9206

9206        9206

Реалізація системи моніторингу роботи  дахової навчальної мережевої сонячної електростанції

 

       З метою досліджень різних за типом (моно і полікристалічні) і за виробниками фотоелектричних панелей на відповідному стенді в приміщенні консультаційно-навчального центру змонтовано мережу мікроінверторів (SMA Sunny Boy 240, потужність 250 Вт) з системою передачі згенерованої електроенергії в мережу (SMA Sunny Multigate) із можливістю збору даних моніторингу, щодо кожної фотоелектричної панелі через локальну мережу.

 

9206

 

     Для отримання регіональних метео даних і в першу чергу для визначення рівня регіональної інсоляції (потужності сонячного випромінювання) використовується професійна компактна метеостанція WS301-UMB виробництва компанії G. Lufft Mess- und Regeltechnik GmbH (Німеччина, https://www.lufft.com). Дана метеостанція для вимірювання потужності сонячного випромінювання включає в себе прецизійний ширококутний піранометр CMP3 компанії Kipp & Zonen (Голандія, http://www.kippzonen.com). Крім визначення величини потужності сонячного випромінювання дана метеостанція в режимі реального часу дозволяє отримати значення температури і відносної вологості повітря та значення атмосферного тиску.

 

9206     9206

Отримання регіональних метео даних за допомогою професійної компактної метеостанції

 

           Все вище наведене обладнання широко використовується студентами для проведення лабораторних занять і наукових досліджень. 
       В навчальній лабораторії «Відновлюваної енергетики» забезпечено швидкий доступ до мережі Інтернет через WiFi. Лабораторія  обладнана усіма необхідними мультимедійними засобами навчання (мультимедійний проектор, акустична система). Також в приміщенні лабораторії завжди тепло (навчальне приміщення утеплено та обладнано системою індивідуального опалення) і наявне свіже повітря (за допомогою децентралізованої системи вентиляції).
 

   

         Навчальна програма «Інженерія відновлюваної енергетики» побудована на основі кращих програм технологічних ВНЗ ЄС. Аналогів за наповненням і забезпеченням дана навчальна програма на теренах України немає. В університетах технологічного спрямування (на відміну від фундаментальних) понад 60% навчання присвячується практиці. Надзвичайно важливим в процесі підготовки інженерних кадрів є отримання ґрунтовних практичних навичок, зокрема набуття робочої професії. Підхід, який практикується, полягає в тому, що майбутній інженер повинен вміти і знати все те що й робітник за відповідним напрямом. Відповідно, це значно підвищує якість підготовки майбутнього інженера і робить його значно конкурентно привабливим на ринку праці.
       Завдяки проекту USAID «Проєкт енергетичної безпеки» (https://energysecurityua.org/ua/), що фінансується урядом США, на кафедрі створено навчально-виробничу лабораторію монтажу, налаштування та  експлуатації фотоелектричних станцій (ФЕС) (наказ ІФНТУНГ №89 від 01.05.2023 р). Практична підготовка за цим напрямком передбачає наступне (отримання знань і навичок під час літньої виробничої практики – ще один чудовий бонус від нашої освітньої програми):
        - виконання робіт по механічному монтажу опорних конструкцій та обладнання ФЕС;
        - виконання робіт по електричному монтажу обладнання та систем ФЕС;
       - контроль і вимірювання усіх необхідних  параметрів ФЕС, що впливають на працездатність, продуктивність та безпеку роботи станції відповідно до вимог EN 62446 (Photovoltaic (PV) systems - Requirements for testing);
   - виконання робіт з налаштування ФЕС, засобів комерційного/технологічного обліку, вимірювання метеопараметрів та систем віддаленого моніторингу;
       - виконання робіт з введення ФЕС в експлуатацію.
     Навчання та набуття практичних навичок для студентів проходить на найкращому обладнанні, зокрема: мережеві фотоелектричні інвертори FRONIUS (Австрія), комплекти для побудови автономних фотоелектричних станцій Victron Energy (Нідерланди), системи кріплення фотоелектричних модулів Kripter (Україна), обладнання захисту ФЕС ETI (Словенія) тощо. Чого вартий тільки спеціалізований інформаційно-вимірювальний комплекс Seward PV150 (Великобританія), який дозволяє проводити весь комплекс вимірювань і контролю для фотоелектричних станцій відповідно до міжнародного стандарту IEC 62446:2009 «Системи фотоелектричні. Системи, що підключаються до мереж електропостачання загального призначення. Вимоги до документації, приймання та обстеження» та стандарту EN 62446 («Фотелектричні системи – вимоги до вимірювання та контролю»). Для надання якісних освітніх послуг  студентам, викладачі кафедри пройшли курс навчання «Сонячні електростанції: продаж, проектування, монтаж» на базі лідера сонячної енергетики України - компанії «Атмосфера» (https://academy.atmosfera.ua/solar_power_plant).
 

9119     9119

Зовнішній вигляд навчально-виробничої лабораторії «Монтажу, налаштування та експлуатації фотоелектричних станцій»

 

9119      9119

Комплект для побудови автономних фотоелектричних станцій Victron Energy (Нідерланди)

 

9119

Спеціалізований інформаційно-вимірювальний комплекс Seward PV150 для перевірки електричної безпеки і продуктивності фотоелектричних установок відповідно до міжнародних вимог (IEC 62446) (Великобританія)

 

9119    9119

Інструмент, спецзасоби та засоби індивідуального захисту для монтажу обладнання та систем фотоелектричних станцій

 

 

Проведення літньої виробничої практики студентами освітньої програми «Інженерія відновлюваної енергетики»

 

9119   9119   9119

9119   9119   9119

Формування навичок роботи з електромонтажним інструментом

 

9119   9119   9119

Монтаж і перевірка щитка захисту ФЕС по постійному струму

 

9119   9119   9119

9119   9119

Монтаж та налаштування автономної ФЕС 

 

9119   9119   91199119   9119

Проведення вимірювання рівня сонячної інсоляції та технічних характеристик фотоелектричних модулів різного типу

 

9119   9119

Проведення вимірювання вихідної і споживаної потужності для автономного інвертора та вимірювання перехідного опору заземлюючого пристрою

 

9119   9119   91199119   9119   9119

Проведення вимірювання вихідної потужності фотоелектричного поля та визначення впливу затінення на його роботу

 

9119   9119   91199119   9119

Проведення вимірювання опору розтікання заземлюючого пристрою

 

9119   9119   91199119   9119   91199119   9119   91199119   9119   9119

Монтаж, контроль, налаштування та введення в дію мережевої ФЕС та щита обліку електричної енергії

   

Навчання на освітніх програмах «Інженерія відновлювальної енергетики» і «Енергетичний менеджмент» проводиться відповідно до принципів найкращих інженерно-технологічних університетів Європи, коли практичне навчання складає більше ніж 60% від обсягу навчального курсу. Отримання ґрунтовних знань і відповідних навичок можливе тільки на сучасній навчальній базі. Для реалізації високої якості навчання на кафедрі «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» (ЕМ і ТД) створений сучасний, надзвичайно добре обладнаний лабораторно-навчальний комплекс до складу якого входить навчальна лабораторія «Фізичних основ відновлюваних джерел енергії» (ауд.9201)яка немає аналогів серед навчальних закладів Івано-Франківщини. Дана лабораторія обладнана найсучаснішим устаткуванням виробництва ЄС, яке дозволяє дуже широко опанувати фізичні основи і практичні моменти реального використання відновлюваних джерел для потреб енергетики. До послуг студентів діюча мережева сонячна електростанція, що працює на компенсацію власного споживання, навчальні комплекси з вивчення основ геліотермальної та гідро енергетики, біоенергетики та енергетики майбутнього – водневої. Також в лабораторії розміщені повнорозмірні стенди, що відтворюють роботу реальних енергетичних установок.

 

9201   9201   9201   9201

Зовнішній вигляд навчальної лабораторії «Фізичних основ відновлюваних джерел енергії» кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики

 

      Зокрема демонстрація основ відновлюваної енергетики в здійснюється за допомогою навчальних наборів компанії LexSolar (Німеччина, http://www.lexsolar.de/). Ці чудові навчальні набори використовуються для демонстрацій основних принципів побудови малих гідроелектростанцій (leXsolar-Hydropower Ready-to-go (1905), генерування, зберігання і використання «зеленого водню» (leXsolar-H2 Professional (1217), перетворення сонячної енергії в теплову за допомогою геліоколекторного обладнання (leXsolar-ThermalEnergy Professional (1306) і перетворення біомаси в енергію, зокрема генерація біогазу (leXsolar-BioEnergy Ready-to-go (1710). 

 

9201   9201

Демонстрація принципів перетворення сонячної енергії в теплову на основі геліоколекторів за допомогою навчального набору leXsolar-ThermalEnergy Professional (1306)

 

9201   9201

Демонстрація основних принципів побудови малих гідроелектростанцій за допомогою навчального набору leXsolar-Hydropower Ready-to-go (1905)

 

9201   9201   9201   9201   92019201

Демонстрування принципів генерування, зберігання і використання «зеленого водню» за допомогою навчального набору leXsolar-H2 Professional (1217)

 

9201   9201

Навчальний  набір leXsolar-BioEnergy Ready-to-go (1710) для демонстрації перетворення біомаси в енергію, зокрема генерація біогазу

 

Для вивчення повноцінних енергосистем, які використовують відновлювальні джерела енергії навчальна лабораторія обладнана  повнорозмірними  стендами. Дані стенди мобільні, перемішуються на коліщатах, що дозволяє здійснювати повноцінні імітаційні дослідження і вивчати роботу енергетичного обладнання з повним доступом до нього. Навчальні стенди побудовані на найкращому обладнанні, зокрема автономна сонячна електростанція (СЕС) виконана на обладнанні компанії Victron Energy (Нідерланди, https://www.victronenergy.com/), яка є лідером на ринку автономних систем. Живлення даної автономної СЕС здійснюється від монокристалічної фотоелектричної батареї, що змонтована на стенді, або від фотоелектричної батареї, яка розміщена на даху будівлі навчального корпусу №9.

 

9201   9201   9201   9201   9201

Навчальний стенд «Автономна сонячна електростанція» виконаний на обладнанні компанії Victron Energy

 

9201   9201

Навчальні взірці обладнання компанії Victron Energy (акумуляторні батареї і інвертори) для побудови автономних систем живлення з відновлювальними джерелами енергії

 

9201   9201

Навчальний стенди «Геліотермальна станція з вакуумованими трубчатими колекторами для підігріву води» і «Імітатор сонячного випромінювання»

 

9201

Навчальний стенд «Автономна вітроелектростанція»

 

Для демонстрації можливостей сонячної енергетики на даху прилеглої будівлі до навчального корпусу №9 в якому розміщена кафедра змонтовано масив з 12-ти фотоелектричних панелей полікристалічного типу загальною потужністю 3,4 кВт. Фотоелектричні панелі потужністю 285 Вт виробництва компанії Amerisolar (Китай) зорієнтовані на схід під кутом 35˚ до горизонту і змонтовані на даху за допомогою кріплення Walraven BIS Solar Fixing System (Нідерланди, https://www.walraven.com). Для забезпечення перетворення енергії з фотоелектричних панелей в енергію, яка подається в електромережу будівлі ІФНТУНГ, використовується однофазний мережевий (on-grid) інвертор Fronius Primo 3.0-1 (Fronius, Австрія, https://www.fronius.com/). Наведене поєднання обладнання реалізує повноцінну мережеву сонячну електростанцію, мережевий інвертор встановлюється доступним для огляду і проведення необхідних досліджень. Мережевий інвертор Fronius Primo 3.0-1 обладнаний wi-fi модулем і внутрішнім веб-сервером для дистанційної передачі даних і моніторингу роботи демонстраційної мережевої сонячної електростанції. Для демонстрації двонаправленого обліку (споживання/генерація) на в електрощиті змонтований «розумний» лічильник Fronius Smart Meter 63A-1.

 

9201

Масив з 12-ти фотоелектричних панелей полікристалічного типу загальною потужністю 3,4 кВт на даху прилеглої будівлі до навчального корпусу№9 в якому розміщена кафедра «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики»

 

9201   92019201

Мережевий однофазний інвертор та електрощит дахової навчальної мережевої сонячної електростанції і система моніторингу роботи СЕС

 

В навчальній лабораторії «Фізичних основ відновлюваних джерел енергії» забезпечено швидкий доступ до мережі Інтернет через WiFi. Лабораторія  обладнана усіма необхідними мультимедійними засобами навчання. Також в приміщенні лабораторії завжди тепло (навчальне приміщення утеплено та обладнано системою індивідуального опалення) і наявне свіже повітря (за допомогою децентралізованої системи вентиляції).  Навчатися в навчальній  лабораторії «Фізичних основ відновлюваних джерел енергії» кафедри «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики»  дуже і дуже комфортно!!!

 

9201   9201

Вентиляційна установка з рекуперацією тепла для забезпечення якісного свіжого повітря в навчальної лабораторії «Фізичних основ відновлюваних джерел енергії» кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики

   

        Якісна інженерна освіта неможлива без сучасної лабораторно-практичної бази, яка на 100% забезпечує навчальний процес. Кафедра «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» (ЕМ і ТД) має надзвичайно потужну і сучасну навчальну базу, ми нічого не показуємо «на пальцях»!!! До прикладу, для демонстрації можливостей сонячної енергетики на даху навчальної будівлі в якому розміщена кафедра змонтовано масив з 6-ти фотоелектричних панелей монокристалічного типу загальною потужністю 1,5 кВт. Фотоелектричні панелі потужністю 250 Вт виробництва компанії Eurener (Іспанія, http://eurenergroup.com/) зорієнтовані на південь під кутом 35˚ до горизонту і змонтовані на даху за допомогою кріплення Walraven BIS Solar Fixing System (Голандія, https://www.walraven.com).

 

SES

Масив з 6-ти фотоелектричних панелей монокристалічного типу загальною потужністю 1,5 кВт на даху навчальної будівлі в якому розміщена кафедра «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики»

 

     Для забезпечення перетворення енергії з фотоелектричних панелей в енергію, яка подається в електромережу будівлі ІФНТУНГ, використовується однофазний мережевий (on-grid) інвертор SMA SUNNY BOY-1,5 (SMA Solar Technology AG, Німеччина, www.sma.de).

 

SES

Мережевий однофазний інвертор дахової навчальної мережевої сонячної електростанції

 

       Наведене поєднання обладнання реалізує повноцінну мережеву сонячну електростанцію, мережевий інвертор встановлюється на спеціалізованому стенді відповідно для огляду і проведення необхідних досліджень. Мережевий інвертор SMA SUNNY BOY-1,5 обладнаний wi-fi модулем і внутрішнім веб-сервером для дистанційної передачі даних і моніторингу роботи демонстраційної мережевої сонячної електростанції. Для демонстрації двонаправленого обліку (споживання/генерація) на стенді змонтований «розумний» лічильник SDM220.

 

SES   SES

SES   SES

Реалізація системи моніторингу роботи  дахової навчальної мережевої сонячної електростанції

 

     Для отримання регіональних метео даних і в першу чергу для визначення рівня регіональної інсоляції (потужності сонячного випромінювання) використовується професійна компактна метеостанція WS301-UMB виробництва компанії G. Lufft Mess- und Regeltechnik GmbH (Німеччина, https://www.lufft.com). Дана метеостанція для вимірювання потужності сонячного випромінювання включає в себе прецизійний ширококутний піранометр CMP3 компанії Kipp & Zonen (Голандія, http://www.kippzonen.com). Крім визначення величини потужності сонячного випромінювання дана метеостанція в режимі реального часу дозволяє отримати значення температури і відносної вологості повітря та значення атмосферного тиску.

 

SES   SES

Отримання регіональних метео даних за допомогою професійної компактної метеостанції

 

    Все вище наведене обладнання широко використовується нашими студентами для проведення лабораторних занять і наукових досліджень. 

   

Якість електроенергії — це питання економічне, а сьогодні це питання і культури виробництва, і споживання, і якості життя суспільства. Електроенергія сьогодні — це не послуга, а товар, а де товар — там і якість товару. Ситуацію з погіршення показників якості електроенергії можна своєчасно передбачити, маючи попередню інформацію щодо самої електромережі. Проте, зробити об’єктивні висновки можна лише за умови отримання відповідних показників за допомогою вимірювань.  Якість електроенергії відповідно до національних стандартів визначають понад десяток показників, для вимірювання яких необхідне спеціалізоване дороговартісне обладнання. На кафедрі «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» є весь комплекс найсучаснішого обладнання європейського рівня для контролю якості електроенергії (таке обладнання наразі доступне тільки для енергопостачальних компаній!).  Зокрема в навчальному процесі ми використовуємо Вимірювач якості електроенергії Metrel MI 2892 (Словенія, http://www.metrel.si) дозволяє проводити комплексний аналіз електромереж і відповідно оцінювати ефективність споживання електричної енергії різноманітним електрообладнанням. Відповідно для демонстрацції можливостей роботи Metrel MI 2892  в приміщенні лабораторії «Відновлюваної енергетики» кафедри ЕМ і ТД  змонтовано спеціалізований трифазний електричний щит з безпечним доступом до фазних струмових провідників для вимірювання струму і відповідно до потенціальних точок вимірювання напруги. Даний прилад дозволяє неперервно реєструвати біля 10-ти показників стану електричної мережі протягом тижня з відповідним накопиченням даних моніторингу, відповідно до чинного ДСТУ EN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загальної призначеності». В процесі лабораторних робіт навчаємо контролювати найважливіші показники якості електричної енергії, а саме:

- усталене відхилення напруги;

- коливання напруги;

- несинусоїдальність напруги;

- несиметрія напруг;

- відхилення частоти;

- провал напруги;

- імпульс напруги

- тимчасова перенапруга.

    Поряд з контролем якості електричної енергії для діагностування роботи електрообладнання і визначення рівня його ефективності, щодо споживання електричної енергії використовуємо реєстратор електричних параметрів РПМ-416 вітчизняного виробництва (https://novatek-electro.com/).

 

9206   9206   9206   9206   9206

Вимірювач якості електроенергії Metrel MI 2892

 

9206

Дослідження показників якості електричної енергії для трифазної мережі (лабораторія «Відновлюваної енергетики» ауд. 9206)

 

9206   9206

Реєстратор електричних параметрів РПМ-416

   

    Технічне діагностування підземних комунікацій – один з найбільш складних і відповідальних видів технічної діагностики в системах газорозподілу і газоспоживання, транспортування нафтопродуктів, водопостачання, каналізації, електричних кабельних ліній і т.п. Складність даного виду робіт обумовлена тим, що сам об’єкт діагностування закритий від прямого доступу, тому застосування звичайних інструментальних методів обстеження найчастіше виявляється неможливим. Для цих цілей використовується спеціальне високотехнологічне обладнання та засоби вимірювальної техніки.  На кафедрі «Енергетичного менеджменту та технічної діагностики»  створений унікальний полігон для діагностування підземних комунікацій. Умови на навчально-науковому полігоні максимально наближені до реальних, під землею закладені трубопроводи і кабельні лінії.  На цьому полігоні  наші студенти за допомогою найсучаснішого обладнання навчаються знаходити і обстежувати підземні комунікації з поверхні землі фактично не покидаючи територію кафедри!

 

td

td   td

Відстежування траси пролягання підземного кабелю за допомогою електромагнітних трасошукачів «Абрис ТМ-7» і «ТК-1

 

td   td

Високоточний трасошукач RIDGID SR-60

 

td

Пошуковий генератор RIDGID ST-510 Високоточний трасопошуковий-діагностичний комплекс RIDGID

 

       (Трасошукач SR-60 володіє унікальним методом кругового наведення на протяжний об’єкт, розташований під землею. Дана технологія дозволяє відображати на екрані приладу не прості стрілки-покажчики, а наочну схему розташування комунікацій і називається «система картографічного відображення». Завдяки цій технології більше не потрібно ходити зигзагами по досліджуваній території. Тепер оператору потрібно тільки натиснути на кнопку харчування і вибрати тип потрібної комунікації, а прилад сам її знайде, зобразивши на дисплеї, незалежно від орієнтації користувача щодо підземної траси.)

 

td

Глибинний магнітометр OGF-L – пошук траси підземного стального трубопроводу

   

      Інструментальне обстеження - основа енергоаудиту. Тільки проаналізувавши отримані результати, можливо спланувати  заходи з енергозбереження. «Паперові цифри», отримані з різних відділів і служб підприємства, не завжди відображають реальну дійсність. 
        Засоби вимірювальної техніки, що застосовуються для проведення енергетичних обстежень, повинні відповідати таким вимогам:

  • Забезпечувати можливість проведення вимірювання без втручання в досліджувану систему, без зупинки працюючого устаткування і без зняття навантаження (струм, напруга та ін);
  • Бути компактними, легкими, міцними, надійними і транспортабельними;
  • Бути зручними і простими в роботі;
  • По можливості бути універсальними, мати високу точність і завадозахищеність від зовнішніх впливів;
  • Забезпечувати реєстрацію вимірюваних показників в автономному режимі і мати можливість передачі архівних даних на комп'ютер.

Технічне забезпечення (засоби вимірювальної техніки) для проведення енергетичного аудиту кафедри «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» (перелік за посиланням)

   

          Освітня програма  «Інженерія відновлюваної енергетики» потужно поєднується з інформаційними технологіями. Зараз це просто вимога часу і ознака професії майбутнього. Завдяки USAID Проєкт енергетичної безпеки (https://energysecurityua.org/ua/) освітня програма забезпечена потужною комп'ютерною технікою та відповідним ліцензійним програмним забезпеченням.

 

9123   9123

Зовнішній вигляд лабораторії «Інформаційних технологій та комп’ютерного моделювання в енергетиці» кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики

 

         В рамках проекту USAID отримано гаступне програмне забезпечення, яке активно використовується в навчальному процесі:

  1. Мікромережеве (microgrid) програмне забезпечення HOMER Pro® від HOMER Energy є глобальним стандартом для оптимізації розробки мікромереж у всіх секторах, починаючи від сільської енергетики та автономних енергосистем, закінчуючи мережевими кампусами та військовими базами. HOMER Pro®, що розроблялось в Національній лабораторії відновлюваних джерел енергії та вдосконалювалось і поширюється компанією HOMER Energy. HOMER  це по суті гібридна оптимізаційна модель для різних видів енергетичних ресурсів, що містить три потужні інструменти в одному програмному продукті, завдяки чому інженерна та економічна складова виконуються разом.

 

9123

 

2. POLYSUN – програмне забезпечення для моделювання з високою точністю енергетичних систем, зокрема таких які містять відновлювані джерела енергії. За допомогою програмного забезпечення Polysun від Vela Solaris можливо застосувати багаторазово практично апробовану технологію моделювання  для енергетичної системи з а умови надання надійних результатів виходячи з функціональності, енергоефективності та рентабельності - від односімейних будинків до районів, у всьому світі та для всіх стандартних на ринку технологій.

 

9123

 

3. MATLAB/SIMULINK – універсальне програмне середовище MATLAB з модулем моделювання SIMULINK, які дозволяють, зокрема, виконувати як інженерні розрахунки систем відновлюваної енергетики та розрахунки в галузі менеджменту енергетичних ресурсів різних об'єктів та систем, так і створювати або використовувати існуючі моделі об'єктів відновлюваної енергетики та енергетичного менеджменту для оптимізації та дослідження ефективності вказаних систем. Використання модуля SymPowerSystem, наприклад, дозволяє дослідити роботу і вдосконалити режим функціонування різних видів електричних перетворювачів енергії.

 

9123

 

 

9123   9123   9123   9123

Проведення практичних робіт з дисципліни «Розумні мережі»

 

9123   9123   9123   9123

Проведення лабораторних робіт з дисципліни «Основи автоматизації та контролю в системах відновлюваної енергетики за допомогою програмного продукту The LogixPro PLC Simulator» 

 

4. Лабораторні роботи з курсу «Основи електротехніки і промислова електроніка» для студентів ОП «Інженерія відновлюваної енергетики» проводяться в лабораторії шляхом поєднання моделювання студентами електричних та електронних схем на компютерах в програмному середовищі NI Multisim 14.0 та виконання досліджень вказних схем на розроблених макетних платах. 

 

9123

Моделювання програмному середовищі NI Multisim 14.0 завдань лабораторного заняття з дисципліни «Основи електротехніки і промислова електроніка»

 

Така організація лабораторних занять дозволяє детально дослідити функціонування та параметри електронних схем на моделях і набути практичних навичок у дослідженні їх на електронних та електричних платах з встановленими елементами та з використанням осцилографа та мультиметра.

 

9123   9123

Лабораторна установка для дослідження різних типів перетврювачів змінної напруги в постійну

 

9123

Лабораторний стенд для дослідження вольт-амперних характеристик різних типів транзисторів

 

9123

Лабораторний стенд для дослідження електричних схем з різними типами пасивних елементів (конденсаторів, котушок індуктивності, резисторів)

 

9123

Лабораторна установка для дослідження схеми регулювання рівня 

напруги із стабілізацією по змінному струму

 

9123   9123

Лабораторний стенд для дослідження схеми регулювання напругою на базі схеми широтно-імпульсного регулятора

   

        Функціонування даної лабораторії викликане необхідністю якісного технічного забезпечення сучасним обладнанням і матеріалами при виконанні лабораторно-практичних робіт з фахових дисциплін інженерних освітніх програм, а також експериментальних досліджень в галузі метрології і контролю якості обладнання різного технічного призначення та конструкцій.
Спеціалізоване та мультимедійне обладнання лабораторії дозволяє реалізувати навчальний процес та наукові дослідження на високому технічному рівні.

 

9117   9117   9117

Загальний вигляд лабораторії навчальної лабораторії «Метрології і контролю якості»

 

Для набуття практичних навиків неруйнівного контролю в лабораторії передбачено можливість реалізації таких  методів неруйнівного контролю  (за ДСТУ 2865 – 94):

1) візуально-оптичний та вимірювальний метод (VT) – для оперативного виявлення, аналізу та вимірювання розмірів виявлених поверхневих дефектів та контролю якості підготовлення деталей конструкцій під зварювання із застосуванням спеціалізованих комплектів засобів візуально-вимірювального контролю;

 

9117

Комплект засобів для візуально-вимірювального контролю

 

2) капілярний метод (РТ) – для виявлення дефектів порушення суцільності, цілісності зварних з’єднань та герметичності конструкцій із застосуванням високоякісних пенетрантів в комплекті з допоміжними розхідними матеріалами. Для забезпечення безпечного виконання робіт з пенетрантами лабораторія обладнана приточно-витяжною вентиляційною шафою;

 

9117

Засоби для реалізації капілярного методу

 

3) магнітний метод (МТ) – для контролю цілісності поверхонь конструкцій з феромагнітних матеріалів із застосуванням переносного магнітного дефектоскопа та порошкових магнітних індикаторів, а також контролю напружено-деформованого стану з використанням сучасних мікропроцесорних структуроскопів;

 

9117   9117

Засоби для реалізації магнітного контролю

 

4) вихрострумовий метод (ЕT) – для виявлення поверхневих мікродефектів струмопровідних металевих конструкцій та контролю ступеня зносу, неоднорідності металу і втоми сучасними мікропроцесорними дефектоскопами, а також оцінювання якості захисних покриттів портативними мікропроцесорними товщиномірами;

 

9117

Засоби реалізації вихреструмового методу

 

5) ультразвуковий метод (UТ) – для контролю дефектності деталей і конструкцій з різних матеріалів, якості виконання зварних швів і будівельних конструкцій із застосуванням сучасних цифрових дефектоскопів, в тому числі і на фазованих гратках, а також контролю товщини стінки, величини корозійних втрат та зносу деталей і конструкцій портативними товщиномірами;

 

9117

Засоби реалізації ультразвукового методу

 

6) вібродіагностичний метод (VA) – для контролю стану роторного технологічного обладнання різних галузей промисловості шляхом синхронного реєстрування рівня вібрацій із застосуванням сучасного мікропроцесорного аналізатора спектру вібрацій;

7) тепловий метод (ТТ) – для оперативного виявлення в деталях, обладнанні, будівельних спорудах скритих дефектів і проблемних ділянок з дефектами, що знаходяться на початкових стадіях розвитку, із застосуванням сучасних безконтактних тепловізорів, інфрачервоних пірометрів та термоіндикаторів.

 

9117

Засоби реалізації теплового методу

 

Для набуття практичних навиків виконання комплексу робіт з  аналізу та контролю макро- і мікроструктури металевих матеріалів, визначення рівня напружень в конструкціях різного технічного призначення в комплекс технічного оснащення Лабораторії входять портативні твердоміри статичної дії, мікротвердомір та сучасний професійний металографічний комплекс для підготовлення зразків і проведення безпосередніх досліджень їх мікро- і макроструктури за допомогою світлових мікроскопів з можливістю фіксації фотознімків металографічних реплік.

 

9117   9117   9117   9117

Засоби для дослідження стану матеріалу металевих конструкцій 

 

Висока достовірність отриманих в процесі виконання робіт результатів забезпечується застосуванням сертифікованих контрольно-перевірочних зразків для налаштування приладів і перевірки якості розхідних матеріалів, а також атестованих методик виконання контролю зазначеними методами.

 

9117

Стандартизовані зразки для налаштування обладнання

 

Застосування зразків різних експлуатованих елементів обладнання та конструкцій в якості об’єктів досліджень розширює уявлення та знання майбутніх фахівців щодо типів дефектів, причини їх виникнення та вплив на працездатність обладнання, в якому вони виникають.

 

9117   9117   9117   9117

Зразки конструкцій з дефектами

 

Навчальні заняття в Лабораторії проводять високваліфіковані науково-педагогічні працівники кафедри, що мають значний практичний досвід у проведенні робіт з неруйнівного контролю і розроблення нормативного забезпечення проведення робіт з технічного діагностування промислових та інженерних споруд та об’єктів

 

9117   9117   9117   9117   9117   9117

Навчальний процес, проведення лабораторних робіт по напрямку вивчення методів неруйнівного контролю

 

         Проведення лабораторних робіт є одним з найважливіших інструментів отримання навичок та опанування теорії в процесі навчання за освітньою програмою. Для студентів освітньої програми «Інженерія відновлюваної енергетики» на кафедрі «Енергетичного менеджменту і технічної діагностики» створені умови для опанування широкого спектру засобів вимірювальної техніки. До прикладу, за підтримки  USAID Проєкт енергетичної безпеки (https://energysecurityua.org/ua/), студенти мають чудову можливість опановувати усю гаму вимірювань електричних величин на базі сучасного обладнання, вивчаючи дисципліну «Засоби вимірювальної техніки».  Зібрати самому вимірювальну схему, провести дослідження різних схем включення амперметрів, вольтметрів, ватметрів в колах постійного та змінного струму, підібрати правильні засоби вимірювання для конкретної задачі.

 

9117   9117   9117   9117

Проведення лабораторних робіт з дисципліни «Засоби вимірювальної техніки»

   

        Навчальна програма «Інженерія відновлюваної енергетики» базується на найкращих програмах технологічних вищих навчальних закладів Європейського Союзу. В Україні немає аналогів цієї програми для змісту та забезпечення. У технологічних університетах (на відміну від фундаментальних) більше 60% навчального процесу приділено практичним заняттям. Отримання ґрунтовних практичних навичок та набуття робочої професії є надзвичайно важливим в процесі підготовки інженерних кадрів. Практикується підхід, який передбачає, що майбутній інженер повинен володіти всіма навичками та знаннями, що й робітник в обраній сфері. Це значно підвищує якість підготовки майбутнього інженера та робить його більш конкурентоспроможним на ринку праці.
Завдяки проекту HUSKROUA «Відновлення енергії з твердих побутових відходів з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні EnyMSW» ( http://surl.li/rshjc ), що фінансується урядом ЄС, на кафедрі створено навчально-наукову лабораторію, «Дослідження енергетичних характеристик альтернативних палив» Практична підготовка за цим напрямком передбачає наступне:
         -    розробка та оптимізація технологій виробництва альтернативних палив.
         -    дослідження фізико-хімічних властивостей альтернативних палив.
         -    енергетичні дослідження альтернативних палив та порівняльний аналіз з традиційними видами палива.
         -    розробка та оптимізація систем спалювання альтернативних палив для енергетичних установок.
         -    дослідження екологічних аспектів використання альтернативних палив.
         -    розробка та оптимізація систем контролю та управління процесами спалювання альтернативних палив.
         -    дослідження та оптимізація процесів виробництва тепла та електроенергії з використанням альтернативних палив.
         -    економічний аналіз та оцінка ефективності використання альтернативних палив.
        Навчання та набуття практичних навичок для студентів проходить на найкращому обладнанні, зокрема: калориметрі Німецького виробництва ІКА С1, що дозволяє з високою точністю досліджувати теплотворну здатність різних видів альтернативного палива, наприклад, побутових відходів, енергетичних культур біо-палив, тощо. Дослідження фізико-хімічних властивостей палив (вологості, зольності, тощо) забезпечуються муфельними та сушильними шафами Українського виробництва.
Біоенергетика є однією з найбільш перспективних галузей відновлюваної енергетики, яка передбачає використання біомаси як джерела палива. Біомаса може включати дерево, гілки, солому пшениці, стебла кукурудзи, лушпиння соняшника, відходи життєдіяльності тварин і птахів, а також органічні відходи з побутових відходів.

 

9125

Проведення лабораторного заняття зі студентами освітньої програми "Інженерія відновлюваної енергетики"

 

9125

Підготовка палива для проведення дослідження калорійності

Лабораторний подрібнювач для підготовки палива до пресування

 

9125   9125

Пресування зразка палива для отримання паливної таблетки

 

9125

Вимірювання маси паливної таблетки

 

9125   9125

Проведення дослідження фізико-хімічних характеристик палива (вологість, зольність)

 

9125

Підготовка калорометричної бомбочки та зав’язування нитки підпалу

 

9125   9125

Проведення дослідження теплотворної здатності палива на приладі ІКА 1С

 

9125

Задоволені студенти освітньої програми «Інженерія відновлюваної енергетики»