Кафедра «Екології» створена наказом Ректора ІФНТУНГ №56 від 17.09.1996 р. в структурі інженерно-екологічного факультету, як випускна кафедра для підготовки бакалаврів, спеціалістів і магістрів зі спеціальності «Екологія та охорона навколишнього середовища» на базі кафедри інженерної екології та загальної геології, яка існувала як випускна з 1 липня 1993 року. До того була загально геологічною й у різний час мала різні назви: кафедра теоретичних основ геології; загальної геології; мінералогії та петрографії. В університеті нафти і газу функціонувала від початку його заснування, тобто з вересня 1963року, коли її перевели до Івано-Франківська з Львівського політехнічного інституту, де була організована ще в 1945 р. як кафедра загальної геології, мінералогії, історичної й регіональної геології.
Кафедра екології укомплектована висококваліфікованими фахівцями-екологами, гідрологами, кліматологами, біологами, геологами, з них 4 професори, доктори наук; 8 доцентів, кандидатів наук; асистенти, аспіранти, докторанти.
Очолює кафедру доктор технічних наук, професор Ярослав Олегович Адаменко.
Випускники кафедри екології – бакалаври, спеціалісти й магістри займають посади управлінського персоналу з охорони навколишнього середовища в різних галузях народного господарства, а також в контролюючих органах й органах управління системи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, в державних адміністраціях різних рівнів, у наукових і навчальних закладах.
На кафедрі екології діють навчально-наукові лабораторії з відповідним та сучасним обладнанням: комп’ютерних інформаційних технологій в екології; екології гідросфери й охорони водних ресурсів; екології атмосфери, газової та рідинної хроматографії; екології педосфери й охорони земельних ресурсів; фізико-хімічних досліджень техносфери; утилізації та рекультивації відходів; техноекологічних досліджень.
Електрохімічні лабораторні аналізатори: «Екотест-АВЛ», «Екотест-ВА», «М-ХА 1000-5»; лабораторний комплекс «Екотест-ВА-ВДЕ»; дослідницький комплекс «Екотест-ВА-НІР»; ареометри: АЗП-1 940-1000, АЗП-2 1000-1080; пробовідбірник ґрунтів; вага електронна АNG -200 С; дозиметр-радіометр – «Терра-МКС-05»; аквадистилятор ДЕ-4-2; електропіч лабораторна SNOL 8,2/1100; шафа сушильна електрична 2В-151; мішалка магнітна ММ-5; холодотермостат повітряний ХТ-3/70-2; нітратомір Н-401