Історія співпраці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу з Івано-Франківською митрополією Української греко-католицької церкви має глибоке коріння. Досить сказати, що архітектором одного з найвеличніших храмів обласного центру – Церкви святих Володимира і Ольги – є старший викладач кафедри архітектури та містобудування, доцент Олег Козак.
Тривале будівництво храму увінчалося блискучим результатом – у місті з’явився не лише новий духовний осередок, але й справжня перлина архітектури. Втім, з огляду на вимоги часу, її енергозабезпечення потребувало нових технічних рішень. На допомогу прийшов ІФНТУНГ: у межах угоди про співпрацю, укладеної між університетом і митрополією УГКЦ, було реалізовано перший проєкт Церкви й наукового закладу — створення в найбільшому храмі Прикарпаття (Церкві Свв. Володимира і Ольги) наукової лабораторії з інноваційних методів обігріву великогабаритних будівель. Суть технології полягає у використанні теплового насосу ІФНТУНГ, який відбирає тепло каналізаційного колектора, прокладеного неподалік церкви. Іншими словами, тут установили систему опалення з використанням стічних вод.
Щоб оцінити результати спільної діяльності в царині використання альтернативних джерел енергії, нині до храму прибув очільник УГКЦ, Блаженніший Святослав (Шевчук), який високо оцінив співпрацю ІФНТУНГ із Церквою в екологічному та енергоощадному напрямках.
Слід нагадати, що в грудні 2021 р. Блаженніший Святослав відвідав університет, де відбулось розширене засідання ректорату, присвячене сучасним екологічним викликам. Під час цього візиту й відбулося підписання угоди про співпрацю. В основі укладеного договору, окрім просвітницької діяльності, - спільні проєкти у сфері екології та енергоефективності. Саме тоді вперше прозвучала ідея академіка Євстахія Крижанівського (на той час – ректора університету) щодо облаштування інноваційної системи обігріву в найбільшій церкві Прикарпаття – храмі Свв. Володимира і Ольги загальною площею 1100 кв.м із використанням теплового насоса. Адже це – ефективний засіб економії палива та підвищення рівня захисту навколишнього середовища.
Тепловий та гідравлічний розрахунок системи обігріву храму виконав доктор технічних наук, професор кафедри транспортування та зберігання енергоносіїв Василь Запухляк, за участю доктора технічних наук, професора Володимира Грудза. На основі розрахунків робочий проєкт виконало підприємство «Екохімсервіс». Звісно, здійснити проєкт було би неможливо без підтримки комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром», керівника ПРАТ «Івано-Франківськцемент» Миколи Круця та інших численних меценатів. Низка технічнологічних процесів координувалась професором Олегом Мандриком (на той час першим проректором ІФНТУНГ), а значний внесок у ці роботи належить аспірантам університету Романові Михайлюку та Ігорю Микитюку.
Учасники зустрічі Блаженнійшого Святослава з науковою спільнотою, очільниками області та міста й парафіянами храму мали можливість ознайомитись із суттю реалізованого проєкту, специфіку якого роз’яснив академік Євстахій Крижанівський. Цифри, які він озвучив, справляють враження: тепер у процесі виробництва тепла храмом споживається втричі менше електроенергії, аніж це могло бути за звичайних умов, а також не утворюються парникові гази, що дуже важливо, з огляду на вимоги Євросоюзу у сфері екології.
А ректор ІФНТУНГ Ігор Чудик повідомив присутнім новину про те, що університет не збирається зупинятись у пошуках оригінальних технічних рішень і планує зробити храм Свв. Володимира і Ольги цілком енергонезалежним й обладнати його сонячними станціями, які автономно забезпечать будівлю електроенергією.
Очільник УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук назвав історію проєкту обігріву храму унікальним досвідом співпраці Церкви з науковцями, вартим поширення, справжнім проєктом успіху й надії. А внесок академіка Євстахія Крижанівського в його реалізацію було відзначено Патріаршою Грамотою.
«Сьогодні ми є свідками унікальної події, яка є кульмінацією першого періоду співпраці між Церквою та Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу. І ось, наші науковці розпрацювали цей винахід, який ви не просто зможете побачити, але отримаєте звіт про його випробовування. Даний проєкт вже огрівав цей великий храм упродовж минулої зими. Тому ми говоримо не про наукову гіпотезу, а про випробуваний факт нової системи екологічно безпечного способу огрівати велике приміщення. Таким чином, цей проєкт успіху та надії на базі парафії свв. Володимира і Ольги може бути тим досвідом, який пошириться на інші наші установи» - зазначив Блаженніший Святослав.