Сьогодні, 27.10.2023, студенти кафедри інженерії програмного забезпечення інституту інформаційних технологій відвідали цікаву лекцію в рамках навчального курсу "Теорія реляційних та нереляційних баз даних" та роботи студентського наукового гуртка «Сучасні інформаційно-програмні інновації» (лектор, доцент Вовк Роман). Головним спікером був інженер-розробник від компанії Eleks, висококваліфікований Senior розробник на Node.js, Іван Незамай. Основна тема лекції була присвячена ключовій технології, яка розглядалася в рамках навчального курсу - нереляційній базі даних MongoDB. Цікавий факт: запрошений лектор із жартом назвав цю технологію "MongoDB нахіба".
На лекції були присутні виконуюча обов’язки завідувача кафедри інженерії програмного забезпечення, Вікторія Бандура, і доцент Борис Незамай.
Під час лекції студенти дізналися багато цікавого про реляційні та нереляційні бази даних, а також порівняння між ними. Вони отримали практичні приклади використання обох підходів та ознайомилися з методами створення зв’язків між даними у реляційних базах, а також використанням JSON-структур у цьому контексті.
Студенти також здобули фахові консультації та нові знання щодо таких аспектів, як:
Використання транзакцій в нереляційних базах даних та принципи ACID.
Використання колекцій для збереження неструктурованих даних.
Переваги горизонтального масштабування.
Принципи та методи кластеризації даних.
Важливість мінімізації кількості колекцій при проектуванні NoSQL-представлень.
Використання вкладених структур даних.
Принципи об’єднання даних в MongoDB.
Процеси денормалізації моделі бази даних в MongoDB.
Характеристики та особливості використання унікальних ідентифікаторів ObjectID.
Обґрунтування використання aggregate framework.
Особливості та методи використання індексів в MongoDB та їх кластеризації.
Рівні ізольованості транзакцій, засоби забезпечення цілісності та валідації даних.
Представлена увазі студентів лекція була наповнена значним експертним досвідом спікера, що було сприйнято студентами як ефективне доповнення до розглянутих ними попередньо теоретичних концепцій навчального курсу. Таке поєднання фундаментальної університетської науки та практичного експертного досвіду ІТ-виробництва безумовно є цінним фактором забезпечення високої якості та професійності викладання навчального матеріалу на кафедрі.