Це свято нагадує людям про особисту відповідальність за збереження та відновлення навколишнього середовища, що страждає від результатів життєдіяльності людини.
Зазвичай цей день супроводять заходи, спрямовані на покращення стану навколишнього середовища – озеленення територій, збереження заповідних об’єктів тощо. Вагомою складовою свята є поширення екологічних знань задля підвищення рівня екологічної свідомості українців. Адже у кожному сучасному місті в результаті життєдіяльності людей утворюється багато промислових і побутових відходів, що отруюють довкілля. Тому людині необхідно змінити своє неконтрольоване споживацьке ставлення до природних ресурсів, замінити його турботою та уважним ставленням до живого.
Вже сьогодні кожен з нас може відмовитися від поліетиленових пакетів одноразових пляшок та посуду, бути енергоефективним у побуті, економити воду, сортувати сміття і віддавати на переробку й робити багато іншого та корисного.
Українська природа є також жертвою російської агресії. Війна вплинула кожний компонент довкілля – тваринний і рослинний світ, воду, повітря, ґрунт. Наслідки цього негативного впливу будуть довгостроковими та матимуть не лише локальний, а й глобальний характер. Внаслідок нападу росії постраждали 20% природоохоронних територій України загальною площею близько мільйона гектарів.
Під окупацією зараз залишаються 8 заповідників та 10 національних природних парків. Війною охоплено близько 3 мільйонів гектарів лісу в Україні. Приблизно 23,3 тисячі гектарів лісів випалено, частину з них втрачено.
Внаслідок російських ударів по нафтобазах, складах паливно-мастильних матеріалів згоріло понад 680,6 тисячі тонн нафтопродуктів, які забруднили повітря небезпечними речовинами. Крім того, у повітря потрапило понад 38 тисяч тонн викидів від горіння російської техніки та утворилося понад 352 тисячі тонн відходів, які забруднюють не лише повітря, а й землю.
Ще одна проблема – заміновані території. На даний момент розмінування потребує приблизно 200 тисяч квадратних кілометрів. У Мінекології зазначають, що розриви мін призводять до забруднення ґрунтів важкими металами – свинцем, стронцієм, титаном, кадмієм, нікелем. Іноді це робить ґрунт непридатним для подальшого сільськогосподарського використання.
Сьогодні наша країна – це величезний екологічний полігон, який потребує фахівців та науковців, які б могли вирішити серйозні екологічні виклики, що стоять перед Україною. Тож зрозуміло, що повоєнній Україні фахівці-екологи будуть вкрай потрібні. Без сумніву, що до відновлення природи долучаться науковці, викладачі та випускники кафедри екології Інституту природничих наук і туризму ІФНТУНГ, які мають всі необхідні знання, досвід та бажання, щоб процвітання нашої країни стало ще однією перемогою.
Довідково. Всеукраїнський день довкілля відзначають в Україні щорічно у третю суботу квітня, починаючи з 1999 року, згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98. Спочатку свято було задумано для того, щоб відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.