"Президенція Польщі в Раді Європейського Союзу – сутність, цілі та завдання"

14 -15 листопада 2024 в Університеті Варшавському відбувалася міжнародна конференція "Президенція Польщі в Раді Європейського Союзу – сутність, цілі та завдання". Учасники проєкту «Інноваційний університет і лідерство» (фаза VII «Моделі вищих навчальних закладів і стратегії розвитку») мали змогу взяти участь 14 листопада в цій надзвичайно цікавій події, за що висловлюємо вдячність організаторам Варшавського Університету.
Захід, який проходив під почесним патронатом ректора Університету Варшавського Prof. Dr. Hab. Alojzy Z. Nowak та Prof. Hans-Gert Pöttering, колишнього голови Європейського парламенту, зібрав представників політичних і наукових кіл.
Конференцію відкривала Dr. hab. Agata Zalewska, професорка та деканка факультету «Artes Liberales» Університету Варшавського. Також із вітальними промовами виступили Prof. Adam Nieviadomski, проректор Варшавського університету з питань аспірантури та юридичних питань.
Серед учасників першої частини конференції були такі поважні особи як Magdalena Sobkowiak-Czarnecka - підсекретар Канцелярії Ради міністрів, Prof. Dr. Hab. Adam Daniel Rotfeld - колишній міністр закордонних справ Республіки Польща (РП), Dr. Hab. Hanna Stanisława Suchocka, професор Університету ім. Адама Міцкевича в Познані.

Ключовою місією конференції для нашої спільноти було представлення проф. Тарасом Фініковим та проф. Ігорем Лиманом дослідження «Завдання Польщі в Раді Європейського Союзу — перспективи України». Учасники конференці могли ознайомитися з баченням частини наукової спільноти та думками представників студентства «Католицького університету» щодо даної тематики.  Зокрема, основними акцентами доповіді щодо польського головування в Раді ЄС варто відзначити наступне:  Польща не може вільно нав'язувати свої ініціативи, але може акцентувати увагу на питаннях, важливих для України; основні пріоритети Польщі: поглиблення співпраці ЄС зі США, розширення ЄС, відновлення України та енергетична безпека. 
Очікування України в цьому аспекті відзначені наступні: прискорення переговорів щодо членства України в ЄС; посилення санкцій проти Росії та моніторинг їх виконання; збільшення військової та фінансової допомоги Україні; розвиток енергетичної незалежності України. При цьому ключовими напрями співпраці рецепієнти відзначали підтримку української культури та освіти, сприяння участі українських науковців у європейських дослідницьких програмах, створення нових механізмів фінансової підтримки України в межах бюджету ЄС. Основна позиція студентів та науковців даного дослідження полягала в наступному: Україна є ключовим форпостом безпеки Європи; партнерство у соціально-економічній відбудові України; необхідно посилити партнерство між науковцями обох країн та інтегрувати українських дослідників у європейські наукові мережі. Попри виклики, Польща залишається одним із головних стратегічних партнерів України, здатним сприяти не лише захисту суверенітету, а й забезпеченню майбутньої безпеки Європи.

В панельній дискусії присвяченій підтримці України на її шляху до ЄС, яка була заключною цього дня, брали участь Bronisław Komorowski, колишній президент Республіки Польща, Cardinal Kazimierz Nycz, архієпископ Варшави, ординарій для вірних східного обряду в Польщі, Maja Mazurkiewicz, президентка Фонду PZU, співзасновниця alliance4europe.
Загалом в обговореннях піднімалися теми щодо проблематики війни Україна-росія, безпеки, міграції, стійкого розвитку, поляризації суспільства, психологічного здоров’я, дезинформації, гібридної війни та ряду інших важливих питань.

На завершення головним меседжом є: можливість протистояти зазначеним викликам тільки в єдності зі збереженням поваги до індивідуальності та особливостей кожної нації. Із записом конференції можна ознайомитися за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=TtF0QPxReYU&ab_channel=UniwersytetWarszawski

 

 

  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
  • 6
  • 7