Майбутнє планети у наших руках

22 квітня відзначають найглобальніше свято на Планеті - День Землі! його підтримує Організація Обʼєднаних Націй та відзначають у 192 країнах.

Тема Дня Землі 2021 – «Відновимо нашу Землю». Основна увага цього року приділяється природним процесам, появі зелених технологій та інноваційному мисленню, що допоможе відновити екосистеми світу.

Не дивлячись на те, що наразі увага планети прикута до боротьби з пандемією, глобальне потепління і наслідки, які воно несе за собою залишаються не менш важливою проблемою для майбутнього людства. І для того, щоб попередити погіршення кризи та бути готовими до ймовірних ризиків, державам  варто об’єднуватися й обмінюватися успішним досвідом. 

Близькою є ця тема і для ІФНТУНГ.  Адже в університеті реалізовують проєкти, спрямовані на боротьбу зі зміною клімату. Серед останніх, які активно впроваджуються, варто виокремити міжнародний проєкт "Партнерство Румунія-Україна для пом'якшення зміни клімату" ("RO-UA Partnership for Climаte Change Mitigation", Part4CM), який реалізовують з листопада 2020 року. Проєкт має на меті створити та наростити потенціал у галузі інновацій та передачі технологій у країнах-партнерах, а також сприятиме подоланню розриву між дослідженнями, інноваціями та бізнесом у галузі пом'якшення наслідків зміни клімату. В результаті реалізації проєкту очікується: зниження споживання енергії та збільшення кількості засобів ЕЕ та ВДЕ серед споживачів; зосередження уваги споживачів на питаннях пом’якшення наслідків зміни клімату; підвищення обізнаності щодо місцевих зацікавлених сторін щодо інноваційних послуг з просування науки.

У цьому контексті також варто додати, що ІФНТУНГ уже давно просуває принципи сталого розвитку в освітні програми, а науковці університету виступають експертами у цій галузі. Так, активно йде робота над підвищенням відповідності вищої технічної освіти в Україні до викликів, які пов’язані з сучасним і майбутнім трансформуванням промисловості задля забезпечення сталого розвитку та стабілізації клімату. Так, з 2020 року за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) в ІФНТУНГ впроваджується освітня програма «Інженерія відновлюваної енергетики». Близько чотирьох років назад, в рамках проєкту HETES, в університеті відкрили Центр сталого розвитку та Лабораторію відновлювальних джерел енергії. Діяльність Центру спрямована на демонстрацію можливостей відновлювальної енергетики та визначення ефективного використання енергії. Також на базі ІФНТУНГ створено Наукове містечко «Нова Енергія», яке навчає дітей та молодь енергоефективності та сталому розвитку. До слова, у ході реалізації проєкту Part4CM місто Ботошані перейме досвід створення в Івано-Франківську наукового музею «Нова енергія» шляхом створення схожого Центру промоції інноваційної науки.

Зараз контроль зміни клімату нам видається складною справою. Проте весь існуючий досвід свідчить, що це можливо. Й коли нові енергетичні системи почнуть впроваджуватись й розвиватись, це відбуватиметься дуже швидко.

Проєкт «Партнерство Румунія-Україна для пом'якшення зміни клімату» фінансується Європейським Союзом. Тривалість - 1,5 роки (01.11.2020 - 30.04.2022).

Загальний бюджет на партнерів - 248 202,00 євро, в т.ч.: бюджет для України – 184 670,00 (ґрант ЄС – 165 930,00 євро, внесок українських партнерів – 18 740 євро).

 

Додаткова інформація