СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ЛЕГКА АТЛЕТИКА»
Легку атлетику ще здавна визнано «королевою спорту». Не винятком став розвиток легкої атлетики на спортивних майданчиках та стадіоні нашого вузу. На початку формування спеціалізації «Легка атлетика» (1969 р.) під керівництвом майстра спорту з легкої атлетики, завідувача кафедри А. П. Гемби працювали такі досвідчені легкоатлети як Курило Богдан, Людера Леся, Новицька Галина, Пукалов Олег, Припхан Іван, Грабовенко Надія, Гемба Людмила.
На сьогодні збірна команда університету є переможцем серед вузів та спортивних клубів міста і області.
В стінах нашого університету навчалися двоє видатних легко-атлетів, гордість нашого вузу та нашої молодої держави, члени збірної команди України: Непорадна Неля і Стуй Христина.
Непорадна Неля – майстер спорту міжнародного класу, переможниця багатьох міжнародних змагань, учасниця XVIII Олім-пійських ігор у Пекіні.
Стуй Христина – майстер спорту міжнародного класу, пере-можниця і призерка багатьох міжнародних змагань, бронзовий призер XIX Олімпійських ігор з естафетного бігу 4×100 м – у м. Лондоні.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «БАСКЕТБОЛ»
Протягом багатьох років жіноча та чоловіча збірні команди університету з баскетболу беруть активну участь у різноманітних спортивних змаганнях та турнірах.
Підготовлено цілу низку спортсменів I-го та II-го розрядів, неодноразових чемпіонів і призерів обласних універсіад серед ВНЗ III-IV рівня акредитації.
У 2007 р. чоловіча команда університету взяла участь у Всеукраїнській Універсіаді та посіла почесне II місце. Впродовж багатьох років збірна команді ІФНТУНГ з баскетболу є учасником чемпіонату Західного регіону України та займає високі призові місця на змаганнях такого рівня.
Високому рівню підготовки студентських команд сприяв професіоналізм викладача Озарко П. О. Своє життя він присвятив роботі на кафедрі фізичного виховання та спорту інституту нафти і газу, в подальшому – університету.
Завдяки наполегливій праці Петра Онисимовича Озарка було досягнуто великих успіхів на турнірах з баскетболу різних рівнів, що в свою чергу дало поштовх для популяризації цього виду спо-рту серед молоді.
На кафедрі за напрямок «Баскетбол» працюють висококвалі-фіковані спеціалісти: старший викладач Гунько О. П., та викладачі Бєлявський І. Л. і Любінець В. Р.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «БОРОТЬБА»
Перші секції боротьби засновано на кафедрі фізичного вихо-вання ще у 1964 році. Під керівництвом Перети Ф. Т. студенти в той час займалась тільки греко-римською боротьбою.
У 1966 році на кафедру фізичного виховання і спорту було направлено з Львівського державного інституту фізичної культу-ри молодого спеціаліста, майстра спорту СРСР Марзаганова Х. Т., який зразу приступив до занять і вже з 1968 року зосередив під своїм керівництвом всі секції різних видів боротьби.
З 1969 року йому допомагали викладач, КМС з вільної боротьби Яцишин І.М., з 1980 року викладач, МС з боротьби Станкевич І.М., з 1986 року – Гупан В.С., з 2006 року викладач Федорів В.Я. Завдяки високій популярності і отриманим результатам навчально-тренувальні заняття в той час проводились 6 разів на тиждень. Всього з початку існування кафедри на відділенні «спорти-вна боротьба» працювали 7 викладачів.
Спеціалізація «Боротьба» в нашому вищому навчальному закладі завжди була і є популярним видом спорту серед студентської молоді. Збірна команда з вільної боротьби тричі виборювала звання чемпіона серед вищих навчальних закладів України, а команда з боротьби самбо була бронзовим призером серед вузів Ук-раїни. Протягом 16 років наша команда є діючим чемпіоном області. За 1964-2012 роки підготовлено 50 майстрів спорту. Серед них: 3 чемпіони спартакіади України з вільної боротьби - майстри спорту СРСР: Шота Каркузаев, Алік Гаєв та Микола Прокопів; 7 чемпіонів України, а також 29 чемпіонів України товариства «Бу-ревісник». Шестеро наших студентів стали чемпіонами та призера-ми СРСР серед вищих навчальних закладів.
Так старший викладач Станкевич І.М. виховав 3-х спортсменів високої кваліфікації ─ Марканова Віктора, – майстра спорту Укра-їни з боротьби самбо і боротьби «дзюдо», який став бронзовим призером Кубка України та чемпіонату України з боротьби «дзю-до», а також бронзовим призером Універсіади України з боротьби «самбо». Стефурак Михайло – майстер спорту з вільної боротьби, став бронзовим призером чемпіонату України серед вищих навчальних закладів, а Кіт Св’ятослав став призером Всеукраїнської універсіади серед вищих навчальних закладів. Є знані досягнення викладачів і їх вихованців з підготовки дзюдоїстів.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ВАЖКА АТЛЕТИКА»
На кафедрі в останні роки набули популярності такі види спорту як: важка атлетика, гирьовий спорт, пауерліфтинг.
За час незалежності України під керівництвом старшого викладача, майстра спорту Чернея В. І. підготовлено цілу низку висококваліфікованих спортсменів з важкої атлетики. Серед них неодноразовий призер чемпіонатів та кубків України Михайло Пиріг, який у 1995 році на Кубку України з пауерліфтингу виборов срібну медаль та виконав норматив майстра спорту України. У 1997 році на кубку України з пауерліфтингу в м. Львові Ігор Ме-льник виборов бронзову медаль та виконав норматив майстра спо-рту України.
Тричі став призером першостей України з пауерліфтингу Сергій Максимюк, а в 2000 році завоював бронзову медаль і виконав норматив майстра спорту України.
А кандидат в майстри спорту з пауерліфтингуІгор Киселиця за час навчання в університеті у 1995-2000 роках двічі ставав срібним призером Універсіади та чемпіоном України.
Прославляли наш університет і кафедру кандидат в майстри спорту Андрій Данілов – неодноразовий чемпіон області; Олександр Скородумов та Микола Чикачов, які в 2000 році на Спартакіаді України посіли 4 місце, а 2001 році на Чемпіонаті України вибороли бронзову медаль.
Гирьовий спорт на кафедрі культивується з 2001 року. За цей період підготовлено багато сильних гирьовиків. З них кандидати в майстри спорту України: Красій Назар ─ призер першості України та Долик Руслан ─ чемпіон області та міста.
Вихованці університету гідно виступають під державним прапором на міжнародних змаганнях. У 2008 році в м. Шатілон (Іта-лія) відбувся чемпіонат світу з гирьового спорту. У складі нашої національної збірної виступав Леонід Воронянський і в нелегкій боротьбі посів ІІ місце, де завоював срібну медаль. У загальному заліку збірна України стала переможцем. В цю золоту перемогу зробив свій внесок і Леонід.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ВОЛЕЙБОЛ»
На заняттях з фізичного виховання за спеціалізацією «Волей-бол» займається більше 300 студентів. Збірна нашого університету у 2008-2009 рр. у І студентській лізі України виборола перше міс-це і вийшла у вищу студентську лігу. За період існування клубу «Факел» підготовлено 9 кандидатів у майстри спорту, підтверджено 20 кандидатів у майстри спорту, 25 спортсменів І розряду. Сту-денти Галич Роман і Бабій Олександр виступали у складі молодіжної збірної України.
Вагомий внесок у розвиток волейболу в університеті зробив ректор Є.І. Крижанівський. Завдяки підтримці ректорату та плідній роботі тренерів та їх батьківській турботі волейбольна команді ввійшла у найвищий дивізіон – Суперлігу України. Виступала вдало наша команда і на міжнародній арені. На Міжнародному турні-рі в м. Жешув (Республіка Польща) збірна університету посіла II місце.
Тренування з студентами збірної команди університету про-водить майстер спорту міжнародного класу Запорожець О.П. та майстер спорту з волейболу Керницький С.М.
Команда «Факел» з 1997 р. виступала у наступних чемпіона-тах України:
-1997-2001 рр. – ІІ ліга України;
-2001-2005 рр. – І ліга України;
-2005-2006 рр. – Вища ліга України - 1 місце;
-2006-2007 рр. – Супер ліга України;
-2007-2010 рр. – Супер ліга України;
З 2010 р. волейбольна команда «Факел» виступає Вищій сту-дентській лізі України.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ГАНДБОЛ»
Серед студентської молоді нашого університету гандбол посі-дає одне з чільних місць. Основною перевагою цього виду спорту є його простота, доступність і азарт. Сьогодні до послуг студентів є прекрасний ігровий зал, де проводять навчально-тренувальні за-няття і змагання всіх рангів.
Заняття в жіночій і чоловічій збірних командах відвідують понад 40 студентів. У групах за спеціалізацією «Гандбол» займа-ється 394 студенти.
Збірні команди університету є неодноразовими переможцями кубка області, першості області, а також молодіжних спортивних ігор. Чоловіча команда університету входить до десятки найкра-щих студентських команд України.
Наші вихованці Антимірова Ірина та Угляй Емма в складі ко-манди «Кристал» були срібними призерами чемпіонату СРСР се-ред команд І-ої ліги.
Від часу винекнення спеціалізації «Гандбол» було підготовле-но 8 кандидатів у майстри спорту та 65 спортсменів І-го розряду.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ПЛАВАННЯ»
Одна з сучасних спортивних споруд кафедри – спортивний плавальний басейн, який відкрито в 1981 році. Ініціатором його побудови засновником був завідувач кафедри фізичного вихован-ня та спорту Гемба А. П. Одними з перших тренерів-викладачів кафедри, які навчали плавати студентів, проводили заняття з абонементними групами і займались реабілітацією
студентів із захворюваннями остеохондрозу були викладачі Когутяк Ю. Л. та Кравчук Н. І. Була створена збірна команда
університету з плавання, де працювали досвідчені тренери Когутяк Ю. Л. та Ткачук В. М.
У 80 роки ХХ століття з учнів на базі ЗОШ № 17 і ЗОШ № 1 м. Івано-Франківська в басейні університету проходив відбір у спортивні спеціалізовані класи, на базі яких було створено дитячо-юнацьку спортивну школу товариства «Буревісник». У цій ДЮСШ «Буревісник» працювали досвідчені викладачі: Дейчаківський Я. В., Ткачук В. М., Дівнич С. М., Мокрова Е. А., які виховали цілу плеяду майстрів спорту, членів збірної України з плавання, сріб-ного призера чемпіонату СРСР Надію Пиліпенко,
срібних призерів Кубка України В. Конова та Дмитра Дейчаківсь-кого.
Сьогодні у плавальному басейні при допомозі викладачів кафедри фізичного виховання в групах «здоров’я» щомісячно оздоровлюються 250-350 осіб. На тренуваннях та змаганнях удосконалюють свою майстерність плавці юнацької збірної команди спортивного клубу «Нафтовик», юнаки та дівчата ДЮСШ № 2, ДЮСШ «Олімп», гребці спортивного клубу «Альбатрос», студенти коледжу фізичного виховання.
За спеціалізацією «Плавання» займаються регулярно 300-320 студентів 1-4 курсів, щорічно навчаються плавати 200-250 першо-курсників.
В збірній команді університету з плавання успішно виступають члени збірної команди області, багаторазові рекордсмени і чемпіони області, золоті, срібні та бронзові призери змагань різних рівнів – чемпіонатів і кубків України, універсіад.
Плавці університету здобувають призові місця та встановлюють рекорди на обласних змаганнях.
Протягом останніх років збірна команда в складі майстрів спорту України: Коновалова Дмитра, Дейчаківського Тараса, Князева Андрія, Лесіва Романа, Рудюка Олександра, Твердушка Тараса, Смайкіна Максима, Поляруша Костянтина, Ільковича Василя та інших постійно виступає на міжнародних змаганнях у Польщі, Румунії, Болгарії та Словенії.
Спорткомплекс університету вважають найкращим в області та Україні, що є великою заслугою ректора Євстахія Івановича Крижанівського, який не тільки підняв рівень навчання у виші, але й доклав чимало зусиль для розвитку спортивномасової роботи в університеті, зокрема і плавання.
CПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «РИТМІЧНА ГІМНАСТИКА»
Спеціалізацію ‘Ритмічна гімнастика» створено на кафедрі фізичного виховання та спорту у 2010 році. Заняття проходять у затишному залі під керівництвом кваліфікованого тренера Федьків Анни Володимирівни. На заняттях дівчата вивчають зв’язку з базових кроків, які утворюють танець, виконують силові вправи для корекції фігури, вправи на правильне дихання. Кожне заняття про-ходить емоційно, по закінченню якого студенти виходять з зали в гарному настрої.
Для студентів спеціальних медичних груп з проблемами опорнорухового апарату проводять заняття за системою «Пілатес». Ця система абсолютно безпечна та не є травматичною. Заняття проходять під повільну музику з м’ячами та гімнастичними палицями. Вправи спрямовані на розтягнення та укріплення м’язів, покращення осанки, розвиток гнучкості та рівноваги.
З найбільш обдарованих дівчат було організовано збірну команду університету, яка 23 лютого 2011 року брала участь у показових виступах на святі спорту. За невеликий проміжок часу дівчата вивчили декілька танців та вправно їх демонстрували на різноманітних спортивних заходах, а також представляли кафедру на святі «Посвята в першокурсники ІФНТУНГ». Для ширшого розвитку спеціалізації придбано новий гімнастичний інвентар, та поши-то костюми для показових виступів.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «БОКС»
Спеціалізацію з боксу засновано ще в далекі 80-ті роки ХХ століття вихованці цієї спеціалізації досягли високих результатів у спорті. майстри спорту міжнародного класу Богданов Юрій та Мічник Сергій були багаторазовими чемпіонами України, Радянського Союзу та переможцями міжнародних турнірів класу «А». На той час з ними займались такі тренери як заслужений тренер СРСР Скрипник О.С. та Ковтун І.
Спеціалізація відновила свою діяльність у 2010 році. За коро-ткий час було виховано таких кваліфікованих спортсменів як: Томащука Юрія ─ кандидата у майстри спорту (багаторазового призера Міжнародних турнірів, переможця обласної універсіади) та Одговича Любомира ─ кандидата у майстри спорту багаторазового чемпіона міжнародних турнірів у Молдові, Росії та Естонії. Тренуються ці спортсмени під керівництвом майстра спорту міжнародного класу, чемпіона України, чемпіона Кубка Європи та Кубка Світу, учасника Олімпійських ігор 2000 р. у Сіднеї (Авст-ралія) Сулейманова С. К.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «НАСТІЛЬНИЙ ТЕНІС»
Задоволення потреб студентської молоді в руховій активності в 2005 році на кафедрі фізичного виховання та спорту в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відкрито спеціалізацію – «настільний теніс». Навчання і тренування почали проводити досвідчені викладачі-тренери Улізько В.М. та Кушнір В.В. – майстри спорту з настільного тенісу
Більше 100 студентів двічі на тиждень опановують ази настільного тенісу, а також підвищують майстерність у спеціалізованому залі для настільного тенісу.
З часу заснування спеціалізації настільного тенісу було підго-товлено 4 майстри спорту України - Кушнір Василь, Богач Антоніна, Рибак Михайло та Гордій Андрій, 10 кандидатів у майстри спорту та багатьма спортсменами масових розрядів.
Вагомим досягненням жіночої збірної команди університету є третє місце Клубного чемпіонату України «Вищої ліги» та перехід у найсильніший дивізіон країни «Cуперлігу» сезону 2011/2012 рр. Добре виступила Тетяна Юган у Клубних чемпіонатах Вищої та Супер ліги сезонів 2011/2012 та 2012/2013 років.
Щорічні обласні універсіади повторюють непереможність чоловічої та жіночої збірних команд університету з настільного тенісу. Збірна команда двічі поспіль займала перше місце серед техні-чних ВНЗ України в 2009 та 2011 років на Всеукраїнських універсіадах серед вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, а також посідає призові місця на щорічному Міжнародному турнірі «Кубок Карпат».
Останнім значним досягненням збірних команд університету є срібна медаль у командних змаганнях та бронзова медаль у парному розряді серед чоловіків у ІІІ Спортивних іграх України серед ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації 2012 року, де відзначились наші стеденти Рибак Михайло та Гордій Андрій.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ФУТБОЛ»
На спеціалізації «Футбол» з початку формування кафедри працювали такі досвідчені викладачі як Вовкович Б. Г., Рипан М. Ю. та Костишин В. Д., які багато років передавали свою майстер-ність. та досвід та знання нашим студентам і сприяли розвитку фу-тболу на Прикарпатті серед студентської молоді.
На даний час на спеціалізації «Футбол» працюють двоє викладачів: заслужений працівник фізичної культури і спорту України, майстер спорту з футболу Крижанівський В. Р. та старший викладач Хробатин І. Я. Під їхнім керівництвом студентська команда вузу здобула значні успіхи на світових, європейських, українських та обласних футбольних змаганнях.
У 2007 р. на Всесвітній Універсіаді в Таїланді збірна команда посіла I місце. В її складі були участь 4 студенти нашого університету: Іконніков В., Гребінський І., Худобяк І., Ревуцький М., яким було присвоєно звання «майстер спорту міжнародного класу», а також нагороджено орденом «За заслуги» III ступеня.
Футбольна команда університету «Факел» здобула такі пере-моги: 2007 р. – Чемпіони України серед ВНЗ; 2008 р. – бронзові призери Чемпіонату Європи (м. Київ); 2008 р. – чемпіони представницького турніру серед українських діаспор світу в Австралії.
У 2009 р. на Всесвітній Універсіаді в м. Белград (Сербія) у складі збірної команди України брали участь 3 студенти від університету: Гребінський Ігор, Худобяк Ігор, Ревуцький Микола.
В тому ж 2009 році на Чемпіонаті Європи (м. Вроцлав, Поль-ща) команда університету «Факел» стає срібним призером змагань.
Загалом збірна команда університету в продовж багатьох років ставала неодноразовим володарем кубка міста, вигравала обла-сну універсіаду з футболу та була переможцем в обласній універсіаді з міні-футболу серед студентів ВНЗ III-IV рівнів акредитації.
Студенти збірної команди мають чудову нагоду тренуватись на спортивній базі вузу, де є футбольне поле, електронне табло, трибуна для вболівальників на 5000 місць, новий зал для міні-футболу. Все це дає можливість студентам завжди підтримувати високу спортивну форму для виступів за наш університет.
З 2004 до 2012 рр. підготовлено 4 майстри спорту міжнародного класу, 40 кандидатів у майстри спорту та 56 футболістів
Івано-Франківський "ІФНТУНГ" - четвертий у чемпіонаті України серед ВНЗ з футзалу
Матчі за медалі за результативністю майже нічим не поступалися півфінальним зустрічам. Забивали багато, і лише харків’яни трохи зіпсували статистику. Але цим не докоряємо їм, просто говоримо про це, як про факт.
У поєдинку за 3 місце фаворитом були кияни. Власне, вони і виправдали очікування уболівальників, перемігши івано-франківців на досвіді. Але у зустрічі трапився момент, коли здавалося що інтризі – бути. На 24 хвилині Іван Легкий скоротив відставання номінальних господарів в рахунку до мінімума (2:3). Враховуючи, що на той час "нафтовики" мали ігрову перевагу і нагоди для взяття воріт, ще один м’яч міг докорінно змінити ситуацію на паркеті. Але ось тут і знадобився досвід гравців "НПУ". Фаренюк та Цапов протягом однієї хвилини як то кажуть вчасно сказали своє вагоме слово – 2:5. Вже після цього івано-франківцям було важко повірити в диво. Втім, ми вітаємо командуІгора Хробатина та Володимира Крижанівського з цим успіхом – виступом у "Фіналі чотирьох", а команду "НПУ ім. Драгоманова" з першою в історії Студентської ліги "бронзою"!
Фінал, якщо судити по рахунку, навряд чи вийшов бойовим. І дійсно – у другому таймі перевага команди "СумДУ" була вражаюча. Але ми повинні визнати, що до перерви студенти "ХНУ ім. Каразіна" нічим не поступалися господарям паркету. А в деяких моментах гри виглядали дуже добро, постійно навантажуючи воротаря сумчан у рамці дальніми і середніми пострілами. Вирішальним же у зустрічі став відрізок з 23 по 26 хвилини, протягом якого підопічні Пєсоцького перетворили рахунок з 1:0 на 4:0. Від такого нокдауну "каразінци" не змогли відійти, тому поразка і вийшла надто великою. Але все одно дякуємо усім командам за те, що подарували глядачям прекрасне свято футзалу.
Гра за 3 місце
"ІФНТУНГ" (Івано-Франківськ) – "НПУ ім. Драгоманова" (Київ) – 3:8 (1:3)
20 квітня. Суми. Легкоатлетичний манеж "УАБС". 15:00. 500 глядачів
Арбітри: Д.Куций (Харків), О.Єлшанський (Суми), Ю.Кондратьєв (Київ).
Спостерігач арбітражу: О.Шабан (Суми).
"ІФНТУНГ": 12.В.Кучера – 5.О.Барановський, 14.І.Легкий, 4.Р.Галка, 10.В.Крикунов, 15.В.Слободян, 6.А.Кукурудз, 9.В.Ступніцький, 7.Ю.Грона – 1.В.Генсьор. Тренери: Ігор Хробатин, Володимир Крижанівський.
"НПУ ім. Драгоманова": 1.О.Сухов – 4.І.Горло, 7.Р.Цапов, 8.О.Карбула, 9.А.Фаренюк, 10.М.Мануйленко, 11.М.Литвинов, 14.О.Біляченко, 15.П.Концеба, 17.А.Мороховець. Тренер: Руслан Мішаровський.
Голи: 0:1 А.Фаренюк (6). 1:1 Р.Галка (10). 1:2 П.Концеба (17). 1:3 Р.Цапов (19). 2:3 І.Легкий (24). 2:4 А.Фаренюк (26). 2:5 Р.Цапов (26). 3:5О.Барановський (33). 3:6 Р.Цапов (35). 3:7 М.Литвинов (36). 3:8А.Мороховець (38).
Попередження: Ю.Грона (18) – М.Мануйленко (16), А.Мороховець (29), Р.Цапов (35).
Гра за 1 місце
"ХНУ ім. Каразіна" (Харків) – "СумДУ" (Суми) – 0:6 (0:1)
20 квітня. Суми. Легкоатлетичний манеж "УАБС". 17:00. 800 глядачів
Арбітри:Д.Чумак (Харків), А.Фісенко (Суми), Д.Куций (Харків).
Спостерігач арбітражу:С.Стрелецький (Суми).
"ХНУ ім. Каразіна":15.М.Гетьманський, 20.М.Панішев – 3.П.Гаврилов, 4.Є.Кравченко, 2.Д.Мангура, 6.М.Семенов, 7.С.Айвазян, 16.Б.Сорін, 10.Г.Рябцов, 11.Я.Лебідь, 9.С.Малишко, 14.М.Панасенко. Тренер: Віталій Чернишов.
"СумДУ":12.Н.Сітнер – 2.С.Бабинін, 4.А.Бурдюг, 5.Є.Мороз, 7.Д.Зеленкевич, 10.М.Мисловський, 13.Р.Зеленський, 14.І.Пустовойт, 11.С.Смоляк, 18.Ш.Абдулаєв, 23.К.Сорока, 24.В.Колесник, 25.Д.Ігумнов, 27.Р.Прощенко. Тренер:Сергій Пєсоцький.
Голи:0:1 Д.Ігумнов (13). 0:2 Д.Зеленкевич (23). 0:3 К.Сорока (24). 0:4Д.Зеленкевич (26). 0:5 Є.Мороз (30). 0:6 А.Бурдюг (37).
Попередження: Литвинов (26) – Бабинін (18).
I розряду.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ «ШАХИ»
Поряд з рухливими спортивними іграми існують також інтелектуальні, які з кожним днем користуються все більшою і біль-шою популярністю серед студентської молоді. До таких спортивних ігор відносяться шахи.
Шахи – це гра, що поєднує в собі властивості мистецтва (уява), науки (логічні розрахунки) і спорту (наявність елементу бороть-би). Це демонстрація нашої здатності творити нове на основі відомого. Вони захоплюють різким протиборством характерів, розуму, волі та уяви.
У даний час шахи займають одне з лідерських місць серед інтелектуальних ігор у всьому світі. Шахіст повинен володіти своїми фігурами і правильно будувати плани в ході гри. Нерідко навички, отримані під час гри в шахи, допомагають в життєвих ситуаціях.
В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу грають у шахи вже давно, ще з 1980 року, однак спеціалізацію «Шахи» відкрито на кафедрі фізичного виховання та спорту у 2011 році.
На даний момент є 3 навчальні групи, які займаються шахами. До них входять 111 студентів, серед яких 65 хлопців та 46 дівчат.
Займаються студенти в спортивному комплексі ім.
А. П. Гемби, де є сучасний шаховий клуб, обладнаний спеціальни-ми столами та новими годинниками для гри в шахи.
Збірна команди вузу з шахів є діючим чемпіоном Івано-Франківської обласної універсіади. До команди входять 3 канди-дати у майстри спорту, 4 першорозрядники та 3 третьорозрядники.
Найкращі шахісти університету часто змагаються в обласних та Всеукраїнських шахових змаганнях, виборюючи призові місця. У листопаді 2012 р. збірна вузу виборола II місце на міжнародних шахових змаганнях у м. Любліні (Польща), де брали участь 10 найкращих команд шахістів українських та польських вищих навчальних закладів.
У 2023 році Прокоф'єв Валентин став чемпіоном України до 18 років і отримав стипендію від ОДА за видатні шахові здобутки.
Кожного року в університеті проводяться чемпіонати серед інститутів, для визначення кращих шахістів.
Тренер збірної ІФНТУНГ з шахів к. н. з фіз. вих., доцент, міжнародний майстер з шахів Андрій Зіновійович Шанковський
СПЕЦІАЛЬНЕ МЕДИЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ
Спеціальне медичне відділення почало своє існування з 1965 року. У спеціальному медичному відділенні займалось до 60-ти студентів, з якими працювали досвідчені викладачі: Кравчук Ніна Іванівна та Дутов Анатолій Михайлович. З часом ряди викладачів спеціального медичного відділення змінювалися та доповню-вались такими викладачами як Рипан Мар’ян Юрійович, Лаврів Василь Іванович, Дем’янчук Роман Костянтинович.
За роки Незалежності України кількісний склад студентів, котрі мають відхилення у стані здоров’я, зростала та досягла більш як 1 000 студентів. У зв’язку із цим постала потреба у збільшенні кількісного складу викладачів, які б працювали на даному відді-ленні.
З 1992 до 2006 рр. зі студентами працювали Федорів Василь Ярославович, Мельникович Любомир Ярославович, Насадюк Ігор Іванович та Улізько Віра Михайлівна.
З 2006 до 2016 рр. зі студентами спеціального медичного відділення курс лекційних занять проводив доктор медичних наук, професор Селезінка Микола Іванович. З 2007 р. практичні заняття зі студентами спеціального медичного відділення проводять досвідчені викладачі Захаркевич Тетяна Михайлівна, Грабчук Андрій Богданович.
Студенти спеціального медичного відділення займаються в залі №5, який розташований в адміністративному корпусі універ-ситету. Студенти мають змогу покращувати стан свого здоров’я та підвищувати свій фізичний розвиток, займаючись у плавальному басейні, на легкоатлетичному стадіоні та в залі ритмічної гімнас-тики.
У процесі виникнення нових методик та появи новітніх засобів у роботі лікувальної фізичної культури, спортивний зал №5 обла-штовано «Профілактором Евмінова» та тренажером «Флексі Бар».
В результаті роботи досвідчених викладачів спеціального ме-дичного відділення за останні п’ять років реабілітовано та переве-дено до підготовчої та основної груп 148 студентів.