Історія факультету автоматизації та енергетики нерозривно пов’язана з розвитком Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Підготовка спеціалістів за фаховими спрямуваннями в галузі електрифікації підприємств, автоматизації та керування технологічними процесами в нафтовій, газовій та нафтопереробній промисловості започаткована в Івано-Франківській філії Львівського політехнічного інституту в 1963 р. З 1967 р., коли на основі філії був утворений Інститут нафти і газу, цю підготовку здійснювали на Факультеті автоматизації та економіки.
У 1985 році було створено окремий факультет – автоматизації та електрифікації, який у 2001 році поділено на два структурні підрозділи: Факультет електрифікації та інформаційно-вимірювальних технологій (декан проф.. д.т.н. Костишин В.С.) та Факультет автоматизації та комп’ютерних наук (декан проф.. д.т.н. Юрчишин В.М.).
З 2014 р. факультет автоматизації та комп’ютерних наук реорганізовано в Інститут інформаційних технологій (директор доц., к.т.н., доц. Чигур І.І. (2014-2018), проф., д.т.н. Лютак І.З. (2019-2023), доц., к.т.н. Піх В.Я. (2023-2025). А на базі Факультету електрифікації та інформаційно-вимірювальних технологій створено Енергетичний інститут (директор проф., д.т.н. Середюк О.Є.). У 2018 році, внаслідок структурних змін, Енергетичний інститут було реорганізовано. Кафедру електроенергетики, електротехніки та електромеханіки було доєднано до Інституту будівництва, архітектури та енергетики (директор доц., к.ф.-м.н. Мазур М.П.), а кафедру Метрології та інформаційно-вимірювальної техніки - до Інституту інформаційних технологій.
У квітні 2025 року відбулася презентація реновації в ІФНТУНГ «Факультету автоматизації та енергетики» (ФАЕ) як відродженого бренду і водночас уже нового підрозділу в університеті, діяльність якого відкриває шлях до підготовки кадрів та наукової роботи за відповідними напрямками для відбудови, оновлення і зміцнення енергетичної сфери України.
Сьогодні Факультет автоматизації та енергетики об’єднує три надзвичайно важливих кафедри для енергетичного переходу, а саме кафедру автоматизації та комп'ютерно-інтегрованих технологій, кафедру інформаційно-вимірювальних технологій та енергетичного менеджменту та кафедру електричної інженерії.