Так про її ухвалення голосами 315 народних обранців 28 червня 1996 року оголосив тодішній голова Верховної Ради України. Відтак у цей день відзначається одне з головних свят нашої держави – День Конституції України, яка, як відомо, є Основним законом держави і має найвищу юридичну силу. Рада ухвалила Конституцію від імені українського народу – громадян України всіх національностей.
За тоненькою брошурою, якою є Конституція України – сторіччя народної законотворчості. Тут можна згадати і «Руську правду» доби Київської Русі, і козацькі та гетьманські конституції, включно з Конституцією Пилипа Орлика – однією з найперших на європейських теренах, і Конституцію Української Держави 1918 року. Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної Української держави.
Конституція для кожного з нас стала головним оберегом державності, демократії й соборності України. Цей документ свого часу подарував нам довгоочікувану незалежність і це стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина.
Цікаві факти про Конституцію:
- З 1990 року і до прийняття Основного закону було запропоновано 15 проектів Конституції України. Найгостріші дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Криму і російської мови.
- У 2011 році була презентована перша мініатюрна Конституція України – книга розміром 2х3 см. Вона містить 160 сторінок, а кожна буква не більш 1 мм. Книга важить всього 15 г. Художник-графік Ігор Степанов витратив на її створення близько двох місяців.
- У 2019 року в мережі Інтернет з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Її авторами стали брати Капранови, а художником – Олександр Костенко.