Першу в регіоні лабораторію дослідження енергетичного потенціалу ТПВ презентували в ІФНТУНГ

Проблема накопичення твердих побутових відходів (ТПВ) і їх нераціональне використання актуальна в усіх містах нашої держави та потребує якнайшвидшого вирішення. Адже її ціна вимірюється не тільки фінансовими ресурсами, а й екологічним станом і здоров’ям людей.

Енергетичний потенціал ТПВ вивчають науковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Дослідження відбуваються в межах проєкту транскордонної співпраці «Відновлення енергії з твердих побутових відходів (ТПВ) з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні (EnyMSW)», результати якого допоможуть вирішити проблеми із накопиченням сміття, а головне - підвищать енергоефективність у транскордонному регіоні.

Можливості відновлення енергії з ТПВ за допомогою технологій термічної обробки обговорювали фахівці трьох провідних університетів-партнерів  транскордонного регіону (ІФНТУНГ, Технічного університету Клуж-Напока (Університетський центр в Байа-Маре), Технічного університету в Кошице) під час міжнародного семінару, який відбувся 24 липня на базі Університету нафти і газу. Участь в семінарі також взяли: екологи, представники Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської міської ради та представники КП «Полігон ТПВ».

​​​​​​​Для учасників заходу було презентовано лабораторію визначення питомої теплоти згоряння ТПВ, яку обладнано в рамках проєкту EnyMSW.  До слова, це перша на території Західної України лабораторія, в якій будуть визначати енергетичний потенціал ТПВ. ЇЇ вартість близько 40 тис. євро. За результатами досліджень, які будуть проводитись в ній, буде сформовано низку пропозицій для місцевих органів влади. «Такі дослідження необхідні для того, аби оцінити економічну доцільність й інвестиційну привабливість побудови чи сортувальних ліній, чи сміттєспалювальних заводів, чи біогазових установок, адже інвестор має зрозуміти чи вигідно йому вкладати кошти. Без таких вимірювань ніхто не зможе сказати точно скільки насправді енергії міститься в смітті, яке стало такою великою проблемою для нашої держави. Іншими словами, наші дослідження в рамках цього проєкту  – це науково обґрунтована основа, на якій будуть базуватись подальші дії з підвищення енергоефективності в регіоні», - розповідає по актуальність проблематики проректор університету, координатор проєкту EnyMSW Максим Карпаш.

Цифри та пропозиції, які нададуть чиновникам науковці університету дозволять оцінити потенціал полігону в с. Рибне, з якого фахівці й відбирали проби для дослідження. «Це стане основою для міської влади, щоб зрозуміти якою буде вигода для комунальних підприємств у майбутньому. Для нашого Управління інвестиційної політики дуже важливо мати коректні цифри, щоб надалі ефективно працювати в цьому напрямі!», -  каже начальник міського Управління  інвестиційної політики Ігор Попадюк.

Такі дослідження – тривалий, затратний і дещо проблемний процес, який передбачає кілька етапів. Перші проби ТПВ для лабораторних досліджень науковці відібрали кілька місяців назад (загалом після збору, сортування всіх відходів по категоріях і зважування було 5 зразків ТПВ по 6 кг кожний). «У своїх дослідженнях ми керуємось рекомендаціями європейських партнерів, однак тут виникають деякі труднощі -  ми повинні їхні методики адаптовувати під наші можливості. Так, наприклад, на полігоні сміттєсортувальна лінія працює не постійно, тому  прийшлось вибрати методику, яка передбачає відбір ТПВ зі свіжих відходів, перевантажених з ущільнювача на поверхню сміттєзвалищ, - розповідає доцент кафедри екології  Теодозія Яцишин. - У Європі, на відміну, до поводження з відходами підходять комплексно: тут добре налагоджене роздільне сміттєзбирання, а кожна ланка системи, починаючи від користувача, бере активну участь у цьому процесі. Підхід до поводження з ТПВ у цих країнах (Румунія, Словаччина) та, навіть, містах значно відрізняється як на законодавчому рівні, так і в управлінні на місцях, що залежить від розвитку промисловості, державної підтримки та свідомості місцевих жителів».

Після відбору, сортування та зважування, за допомогою спеціального обладнання фахівцями аналізувались: температура горіння для кожного зразка відходів, відновна маса (різниця між масою вихідного зразка й отриманими твердими залишками після спалювання), емісійний склад кожного зразка, склад твердих залишків. Також проводився хімічний аналіз за показниками рН, вологості та вмісту органічного/неорганічного вуглецю та важких металів: Cu, Pb, Zn, Ni, Cd, Co, Cr, Mn, K тощо.

Згідно перших результатів, найвищу енергетичну цінність має пластик.

Науковці переконані, що добре розвинена система роздільного сміттєзбирання дозволить одержувати якісний ресурс для подальшого використання та зменшити об’єми накопичення відходів на полігоні. А свідоме відношення населення та добре налагоджені процеси муніципальних служб створять основу для отримання широкого спектру ресурсів з ТПВ.

Додамо, що проєкт EnyMSW синергетичний з проєктом «Нова бакалаврська програма з інженерії відновлюваної енергетики», який впроваджується в ІФНТУНГ з червня 2020 року за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки*. Першочергове завдання проєкту  -  допомога у вирішенні проблеми кадрового забезпечення сфери відновлюваної енергетики. 

*USAID Проєкт енергетичної безпеки працює з Урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством для підвищення енергетичної безпеки України, трансформації енергетичного сектору країни у сучасний, орієнтований на ринок та інтегрований з ЄС фактор зростання. Мета Проєкту - посилення енергетичної безпеки України через паралельні інвестиції у сектори електроенергії, газу, централізованого теплопостачання та відновлюваної енергії. Дізнатися про Проєкт більше можна на офіційній сторінці в Facebook - https://www.facebook.com/usaidesp/

 

 

News Images

PHOTO GALLERY
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Додаткова інформація