Копей Богдан Володимирович

    Копей Богдан Володимирович, доктор технічних наук, професор - видатний науковець з міжнародним визнанням та історія його успіху

    Народився 30 серпня 1945 року в сім’ї робітників на Львівщині. Батьки завжди мріяли, щоб син отримав ґрунтовну освіту і сприяли йому у всьому. У дитинстві він мав кілька захоплень: займався мистецтвом і спортом, вивчав мови (вдосконалював рідну українську та опановував російську й англійську). Не залишилися поза увагою і твори класиків вітчизняної та зарубіжної літератури.

    Прагнення до знань привело Богдана Копея у 1962 році у ВНЗ. Це був Станіславський загально-технічний факультет Львівського політехнічного інституту, куди його зарахували на 1-й курс вечірнього відділення. Одночасно працював на Прикарпатському меблевому комбінаті. Протягом 1964-67 рр. служив у армії. Роки служби не пройшли даремно. За цей час він сформувався як боєць, який не здається до останнього подиху. Механічний факультет Івано-Франківського інституту нафти і газу закінчив у 1971 році. 

    У 1979 році Копей Б.В. успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, а в 1996 році - доктора технічних наук. З 1997 року він є професором кафедри нафтогазового обладнання ІФДТУНГ, а з вересня 2009 року – завідує кафедрою морських нафтогазових технологій.

    Копей Б.В. відзначається великою працездатністю, про що свідчать 550 праць та наукових розробок вченого, 30 з них – монографії, підручники, посібники, огляди, практикуми лабораторних робіт тощо. Він є автором 42 патентів.[S1] 

     Вісім років (1971-1979рр.) Богдан Володимирович працював інженером, старшим інженером, молодшим і старшим науковим співробітником науково-дослідного сектору ІФІНГ, де займався госпдоговірною тематикою з проблеми міцності бурильних труб. Підготована у співавторстві монографія «Довговічність і надійність геологорозвідувальних бурильних труб»  (1979 р.), була першою книгою, яка розкрила питання впливу корозійного бурового розчину на витривалість бурильних труб та їх з’єднань. Окрім цього, він запропонував нові методи зміцнення замкових різьбових з’єднань бурильної колони.

     Після захисту кандидатської дисертації Копей Б.В. поєднує викладацьку роботу з науковою. В період з 1979 по 1985 рік займається цікавими дослідженнями з росту тріщин корозійної втоми в натурних бурильних трубах і насосних штангах, розробляє металізаційні і металополімерні покриття для насосних штанг, створює установки для зміцнення штанг обертовими щітками і дробоструминною обробкою та нанесенням покрить.

    Упродовж 1985-1986р.р. з метою вивчення французької мови для читання лекцій в Алжирі навчався у Московському педагогічному інституті іноземних мов ім. М.Тореза. На той момент він добре володів англійською мовою, що сприяло швидшому засвоєнню другої іноземної мови. Щоденні заняття з французької мови з досвідченим викладачем дали можливість вже перші лекції читати без проблем.

    Згодом знання мови вдалося закріпити у Франції, в університеті ім. Поля Валєрі в місті Монпельє, де Копей Б.В. перебував з групою викладачів – стажерів. Вони ходили по місту, відвідували французькі сім’ї, різні вечірки та свята, в тому числі День взяття Бастилії. Особливе враження справили екскурсії по півдню Франції – Арль, Каркасон, Нарбонн, Авіньйон (місто резиденції пап), Канни, Ніцца, Нім, Монако. Поїздка в Париж на завершенні курсів запам’яталась на все життя.

    Протягом 1986-89 рр. Богдан Володимирович  працює викладачем в Національному інституті нафти, газу та хімії у м. Бумердес (Алжир), де готує фахівців для нафтогазової промисловості Алжирської народної демократичної республіки.

   В Алжир Копей Б.В. вилетів з сім’єю 6 вересня 1986 року. Африка зустріла їх яскравим сонцем, синім небом і тропічними деревами. Вони жили в французькому п’ятиповерховому будинку (батімані) на І поверсі навпроти універмагу (сукфеллаху). Після проведення пробної лекції 18 вересня, уже з 1 жовтня Богдан Копей почав вести заняття з дисципліни «Технічне обслуговування промислового обладнання». Студенти сприймали його добре і він користувався у них авторитетом.

     Саме перебування в Алжирі сформувало Копея Б.В. як досвідченого викладача. Він видав посібник для студентів з курсу «Технічне обслуговування нафтового обладнання» та збірник методичних вказівок до практичних занять французькою мовою, написав два посібники французькою мовою. Водночас це відклало його роботу над докторською дисертацією

    Робота була дуже плідною. За три роки Копей Б.В. прочитав шість різних дисциплін, опублікував п'ять статей та прочитав чотири доповіді на міжнародних конференціях в Хассі-Мессауді, Бумердесі та Гардаї, створив лабораторію «Технічне обслуговування машин», багато працював з французькою літературою в бібліотеці INH (Національний інститут нафти, газу і хімії), освоїв теорію надійності машин, що допомогло йому в подальшому у роботі над докторською дисертацією.

    Подорожі Алжиром залишили приємні спогади на все життя. Копею Б.В. вдалося тричі  побувати в Сахарі (Ін-Аменас, Хасі-Месауд, Бу-Саада). Незабутнє враження справили   чудові краєвиди і самобутність міст  Оран та Бліду,  а також римські поселення двотисячної давності в Тіпазі і Джемілі .

    Значним є внесок Богдана Копея у науку. Він і далі активно виступає на світових наукових симпозіумах та конгресах в Алжирі, Великобританії, Китаї, Фінляндії, Франції, Австрії, Польщі, Чехії, Росії, Єгипті. На міжнародному рівні ним прочитано 86 доповідей.

    У вересні-жовтні 2001 року Копей Б.В. пройшов тритижневе стажування в Канаді, в університеті м. Ріджайна. Він читав лекції для студентів університету та організовував наукові семінари з питань надійності бурового та нафтопромислового обладнання. Копей Б.В. відвідав багато наукових центрів та організацій Канади в містах Едмонтон, Саскатун, Калгарі та Естевані.

    Заслужену славу вченому принесла розробка обертача колони насосних штанг безперервної дії, яку він у 2004 році передав канадській фірмі для впровадження.

    Протягом 2011-2014 років отримав 4 гранти Техаського інституту науки США на виконання науково-дослідних і проектних робіт.

   З грудня 2012 року професор Копей Б.В. читає лекції для студентів Краківської гірничо-металургійної академії (AGH) на тематику бурових та видобувних платформ на акваторіях морів та океанів.

    Програма лекцій, з якими виступав проф. Kопей Богдан в AGH , грудень 2012 – січень 2013 року та січень – травень – грудень 2014 року

1. Бурові установки  – склад, класифікація, функції та вибір установок

2. Підйомні системи – крон-блок, талевий блок, гак, талеві канати, кінематика, динаміка і програма перепуску каната

3. Верхній привід, вертлюг і ротор – будова і розрахунок основних параметрів

4. Лебідка – будова і розрахунок основних частин. Пневматичні муфти

5. Бурові насоси – типи насосів, розрахунок витрати, гасники пульсацій

6. Блок очистки – гамбо - ящик, вібросито, пісковідділювач, муловідділювач, центрифуги

7. Вежі і щогли – вибір і розрахунок

8. Бурильні колони і бурильні труби – типи труб, різьби, згвинчування бурильних замків

9. Долота – класифікація і будова

10. Противикидні превентори, в тому числі офшорні – типи і параметри

11. Обладнання гирла свердловини на суші і на морі

12. Штангові насосні установки – типи приводів, типи насосів, насосних штанг

13. Морські бурові платформи

14. Офшорні видобувні системи

15. Стояки, шлангокабелі, викидні лінії.

    Наукові досягнення професора Копея Б.В. визнані пріоритетними. Він є членом двох спеціалізованих рад з захисту дисертацій, підготував трьох докторів наук і сім кандидатів наук. За період своєї наукової діяльності він виступав у ролі офіційного опонента при захисті чотирьох докторських і шістнадцяти кандидатських дисертацій, в тому числі і за кордоном (Естонія).

    Копей Б.В. здійснює керівництво аспірантурою та докторантурою. За час роботи в ІФНТУНГ виконав 25 госпдоговірних та держбюджетних робіт.

     Про невтомну діяльність Богдана Копея красномовно свідчать його численні досягнення. Він є  членом редколегій збірника «Розробка та розвідка нафтогазових родовищ», «Число» НТШ та «Наукового вісника ІФНТУНГ», членом наукової ради журналів «Буріння», «Drilling, Oil and Gas» (Краків – AGH) та SWorld, членом Національної ради України з машинознавства та членом Міжнародного комітету IFTоMM з історії машин і механізмів. У квітні 2005 року Копея Б.В. обирають керівником відділення «Нафтогазове обладнання і механізми » УНГА. Також він  стає членом Президії Академії. З 2002 року Богдан Володимирович  є академіком  Нью-Йоркської Академії наук, а з 2009 року – членом-кореспондентом Гірничої Академії наук України та керівником її відділення «Нафта і газ» (2009 – 2014).

    За свої здобутки вчений нагороджений медаллю «Кращий науковець року» 2011 року, медалями ім. Г.Терсенова за впровадження винаходів у виробництво та Галицький кмітливець 2012 року.

    Як успішний науковець і громадянин України, професор Копей Б.В. прославляє нашу державу, підвищує її імідж на міжнародній арені. Ми переконані, що його багатогранна і плідна праця буде належно оцінена прийдешніми поколіннями.

                       

Копей Б.В. із співробітниками                                   Подорожі Алжиром та Єгиптом


 [S1]uapatents.com/

patents/kopejj-bogdan-volodimirovich