Як «Науково-мистецька резиденція» на базі ІФНТУНГ буде реалізовувати культурно-екологічний проєкт «Та Піарі АРТ-раут» в Старуні

8 серпня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбулась перша робоча зустріч щодо напрацювань, обговорень, внесення пропозицій для реалізації культурно-екологічного проекту «Та Піаріарт-раут» в с. Старуня, що на Богородчанщині. Саме на базі ІФНТУНГ буде створено науково-мистецьку резиденцію, до якої ввійдуть профільні науковці – геологи та екологи, а також фотохудожники, професійні тапіарники, журналісти. Планується залучити до проектних робіт й студентів університету, які матимуть змогу набути неоціненну геологічну практику в Старуні, що вже віддавна вважається геологічною пам’яткою державного значення, та практику проектування просторових ландшафтів.

Метою проєкту є комодифікація історико-культурної спадщини с. Старуня – створення Парку Льдовикового періоду в стилі тапіарі, який долучиться до об’єктів центру розвитку туризму на Прикарпатті.

Що ж це за такий проєкт? Ще на початку липня Уряд затвердив переможців конкурсу культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження», які реалізуються у 2019 році. Серед них опинилося і прикарпатське село Старуня, Богородчанського району з культурно-екологічним проектом «ТаПіарітіАРТ-раут», на реалізацію якого виділили 4,5 мільйони гривень.

Презентувати проєкт приїхала Наталія Ключник – заступниця керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад. Наталія Леонідівна, представляючи керівника проекту, голову сільської ради с. Старуня Івана Мосюка, зазначила:

Виграти серед 187 надісланих проєктів, з яких лише 74 було допущено до участі в конкурсі, нелегко. Однак експерти Міністерства культури побачили його унікальність. Це можливість, але й відповідальність зробити Старуню неповторним туристичним об’єктом, який гарантуватиме не лише сталий розвиток самого проєкту, але й сприятиме соціально-економічному розвитку цього регіону. Ми звертаємось саме до науковців ІФНТУНГ, бо саме від них виходить ініціатива дослідження та розкрутки Старунського феномену.

До слова, науковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу вивчають об’єкти Старуні ще з 1974 року. Серед піонерів-дослідників – відомий український дослідник та популяризатор науки, професор кафедри екології, доктор геолого-мінералогічних наук Олег Адаменко. Він в 2004 році запропонувати організувати тут, у Старуні, міжнародний еколого-туристичний центр – Парк Льодовикового періоду й сьогодні фонтанує ідеями наприклад, створити інфраструктуру з науковими, відпочинковими та лікувальними об’єктами, атракціонами, скульптурами викопної фауни, флори тощо.

До речі, тіпіарники надихались нещодавньою монографією «Старуня: Парк Льодовикового періоду» під редакцією доктора технічних наук, професора, академіка НАНУ Євстахія Крижанівського, фото до яких зробив відомий фотохудожник з Івано-Франківська Володимир Продеус.

На робочій зустрічі узгодили попередній перелік учасників наукової та мистецької резиденції, серед яких: перший проректор ІФНТУНГ, доктор технічних наук Олег Мандрик, проф. Олег Адаменко, доктор геологічних наук Сергій Куровець, директор інституту природничих наук і туризму Валерій Омельченко, доцент кафедри екології ІФНТУНГ Денис Зорін, який віддавна працює над проектом майбутнього парку, поєднуючи у своїй розробці природні багатства цього краю та сучасні технології, та доцент кафедри екології Микола  Мосюк. У планах - залучити до проекту польських колег та іноземних інвесторів.

На реалізацію проєкту виконавці на все про все мають 2 місяці. Вони вже заручились підтримкою не лише науковців ІФНТУНГ, але й Івано-Франківської обласної ради. Про це говорив у своєму виступі Василь Мельничук, очільник комісії облради з самоврядування.

Поки триватимуть роботи, учасники наукової резиденції ще не раз матимуть нагоду обговорювати та коректувати поточні справи. А Прикарпаття поки триматиме кулаки, щоб у них все вдалось.

Українська