Шануймо рідне слово в собі й себе у слові!

Щорічно, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови – свято, яке започатковане ще у 1997 році. В цей день відбувається багато заходів: численні книжкові виставки, нагородження українських літераторів, перекладачів та популяризаторів українського слова, видавництв, які випускають літературу українською мовою, написання Диктанту національної єдності, який сьогодні, в переддень свята, уже дев’ятнадцятий рік поспіль пишуть усі охочі.

Без сумніву, до відзначення Дня української писемності та мови долучились викладачі та студенти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Так, за ініціативою науково-технічної бібліотеки університету студенти-філологи, економісти, викладачі кафедри філології та перекладу, працівники НТБ та багато охочих долучились до написання ХІХ радіодиктанту національної єдності.

Директор Науково-технічної бібліотеки Роман Пуйда каже, що для нього це свято особливе це день єднання навколо мови: «День української писемності та мови — це свято всього українського народу, його культури, віри… Воно тісно пов’язане з християнством, адже 9 листопада за православним календарем — це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця — першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з Преподобного Нестора-Літописця і починається писемна українська мова. Незважаючи на те, що декілька століть українців переконували, що такої мови не існує, намагались придушити писемність і культуру, приховуючи величезну кількість літератури та офіційних документів, вже ж українці її зберегли. І ми повинні цим пишатись! В День української писемності та мови уже традиційно студенти, викладачі та працівники університету приєднуються до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Найголовніше в цьому – це не тільки перевірка знань, це солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, свою історію та віру. І саме в такий момент, коли вся нація одночасно пише диктант, виникають невидимі мовні промені, які об’єднують в єдиний потужний потік світла – народ».

Цьогоріч радіодиктант писали на тему «Від бересту до «цифри». Текст в прямому ефірі читав відомий мовознавець, автор підручників і посібників з української мови та літератури Олександр Авраменко, який складає текст диктанту останні 13 років.

Декілька цікавих фактів про українську мову:

  • сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів;
  • в українській мові багато синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид;
  • найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»;
  • найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.

   

Однак, це ще не всі заходи, які відбулись в університеті з нагоди відзначення Дня української писемности та мови. Студенти різних інститутів організували квест-марафон  «Один день любові до рідної мови». Особливих зусиль доклали групи МН-19-1, МН-19-2, ЕКО-19-1 (викладач кафедри філології та перекладу, доц. Марія Якібчук. Найактивнішими були: Вікторія Сабадош, Богдан Михайлів, Катерина Гаврилова, Ірина Неспляк, Андрій Костельний, Володимир Рудківський, Неоніла Липчук, Андрій Вацеба, Юрій  Рибак,Марія Маслій, Софія Веселовська. Підтримку в проведенні цього заходу надала завідувачка кафедри філології та перекладу, проф. О. В. Когут. Темою заходу зацікавились також і викладачі університету, серед яких: ректор, академік НАНУ Є. І. Крижанівський, перший проректор, проф. О. М. Мандрик, проректор з науково-педагогічної роботи, проф. Л. Т. Гораль, завідувач кафедри математики, проф. В. М. Мойсишин, заступник директора Інституту гуманітарної підготовки та державного управління А. В. Мазак. Ключовими темами обговорення були: «Нестор Літописець і українська писемність, що передбачає новий закон «Про мову»; «Люди перестають мислити, коли перестають читати»». Творчо попрацювала у квест-марафоні студентка групи ФІЛ-18-1 Веселовська Софія, яка потішила учасників цікавими світлинами.

Всього у марафоні взяло участь понад 300 учасників.

Українська