Креативність - попутний вітер у вітрила бізнесу

 

Якщо хоч колись ви будували «наполеонівські плани», то, напевно, знаєте, як складно буває втілити в життя масштабний проект – нехай це стосується приватного життя чи бізнесових справ. З ідеями, до яких не знаємо як підступитися, стикаємося і в навчальній аудиторії, і на виробництві. Зрештою, всі ми залучені до проекту побудови модерної європейської держави, якою бачимо свою Батьківщину. Але зазвичай великі справи потребують великих зусиль і тривалого часу для реалізації.

 

Чи можна прискорити цей процес, зробити наші дії ефективнішими, образно кажучи, правильно поставити вітрила й піймати в них попутний вітер? Виявляється, так. Якщо навчитися застосовувати свій дар креативності. Сьогодні це мистецтво опановували викладачі й працівники Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу під керівництвом досвідченого тренера – доктора Річарда Томлінса з університету Ковентрі (Великобританія). Про програму, в рамках якої в стінах ІФНТУНГ відбувся його воркшоп із розробки швидких прототипів «Creative Spark: Higher Education Enterprise Programme Sprint rapid prototyping», пан Річард розповідає:

-Вона заснована British Council для університетів задля створення тренінгів для креативних підприємців. Ми намагаємося з’ясувати, якою має бути така програма, бо нам важлива думка місцевих. По-друге, маємо на меті поширення дуже простих технік, які можна використовувати самостійно, зокрема «Спринт». «Спринт» – це швидка побудова прототипу, який не обов’язково є якимсь фізичним предметом, а може полягати в розробці впродовж 2,5 годин певної стратегії дій.

Цю техніку можуть застосовувати студенти й підприємці, бо вона як кістяк, основа для людей, котрі вже керують бізнесом або збираються розпочати власну справу. Будь-яку, але насамперед – у царині креативної економіки, кіно, музики, театру, інформаційних технологій, архітектури…

Що це може означати для кожного з нас зокрема? Пан Річард пояснює:

-Дуже цікаво, як принципи креативної економіки можуть бути використані людьми просто для життя, для створення робочих місць. Вона може допомогти їм почуватися щасливішими, впевненішими в собі… Нас цікавить зміна статистики в місцевій економіці й житті місцевих людей як результат таких заходів. Також цікавить, скільки компаній у так званій традиційній індустрії використовують креативний підхід, адже й там є свої креативщики, як і в театральному чи музичному бізнесі. Загалом, я вважаю, елемент творчості присутній і в нафто-газовій галузі, в експериментах, спрямованих на створення інновацій.   

Чи легко віднайти в собі креативну «жилку»? Це відчули всі учасники воркшопу пана Річарда: вони не тільки генерували цікаві ідеї, корисні для мешканців рідного Івано-Франківська, але й наполегливо шукали шляхи їх реалізації. Власне те, чого деколи так бракує нашому суспільству. Проректор ІФНТУНГ з науково-педагогічної роботи проф. Максим Карпаш наголошує саме на цій складовій проекту:

-Що більше матимемо успішних підприємств у сфері креативної індустрії, тим більше їх з’являтиметься надалі. Бо хороших ідей наразі багато, але з їх реалізацією, з правильним маркетингом – проблеми. Наш проект саме покликаний заповнити цю прогалину й допомогти цим ідеям дістатися ринку. Бо часом з їх авторами трапляється як у приказці: вміла готувати, не вміла подавати.

Суть програми, фінансованої Британською радою в Україні, полягає в тому, щоб в університетах України створити центри підтримки креативного підприємництва. Креативна індустрія сьогодні має бути панівним напрямком, оскільки покликана реалізовувати потенціал, накопичений суспільством, і відповідає його потребам.

Наш університет зголосився до участі в такій програмі, пройшов конкурсний відбір і ось тепер беремо в ньому участь спільно з університетом Ковентрі. В рамках проекту передбачено онлайн-курси англійської мови від Британської ради. Окрім того, для вибраних аспірантів і магістрів практично на всіх спеціальностях буде ще додатковий спеціалізований курс англійської мови. Їм викладатимуть курс із креативної економіки, потім відбудеться конкурс  їхніх проектів англійською мовою. Автори робіт, які буде відібрано Британською радою, матимуть можливість поїхати у Великобританію і представити свої проекти журі й , можливо, отримати фінансування для їх реалізації. Наші молоді вчені, аспіранти, докторанти, від цього виграють двічі –  підвищать рівень володіння англійською, здобудуть нові знання з креативної економіки й матимуть можливість реалізувати свої проекти.

 

Презентація доступна за посиланням: sprint_ivano-frankivsk_161.pdf

 

Українська