Контролювати – економити – передавати досвід

Ефективно управляти енергетичними ресурсами на інституційному рівні задля подолання змін клімату – основне завдання в рамках проєкту «Транскордонна мережа енергетично сталих університетів» (NET4SENERGY), над яким працюють фахівці провідних університетів: Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (Україна), Технічного університету в Кошице (Словаччина), Університету Мішкольца (Угорщина), Технічного університету Клуж-Напока (Північний університетський центр в Байа-Маре, Румунія).

Днями відбувся міжнародний онлайн-семінар, на якому науковці ІФНТУНГ ділились з іноземними партнерами кращими практиками у сфері енергоефективності. Про досвід розбудови потенціалу в сфері енергоефективності в Івано-Франківській області розповів проректор ІФНТУНГ, координатор проєкту NET4SENERGY Максим Карпаш. Так, для прикладу, в університеті з 2015 року функціонує ціла екосистема у сфері відновлюваної енергетики: навчання енергоаудиторів, функціонування наукового містечка «Нова Енергія», надання послуг з енергоаудиту, пілотні установки, лабораторії, дослідження науковцями сфери ВДЕ в Івано-Франківській області тощо. Із зібраними даними для формування плану дій сталого енергетичного розвитку до 2030 року ознайомив доцент кафедри енергетичного менеджменту та технічної діагностики Віталій Цих.

Також в рамках семінару було презентовано систему моніторингу споживання енергетичних ресурсів, яку створили відповідно до плану реалізації проєкту. Презентував її доцент кафедри енергетичного менеджменту та технічної діагностики Андрій Яворський. ЇЇ встановили в будівлі дев’ятого корпусу ІФНТУНГ. Це унікальна установка, яка дозволить отримати реальні дані по споживанню електричної та теплової енергії, холодної та гарячої води. Окрім того, в кожному навчальному приміщенні буде відбуватися моніторинг основних показників мікроклімату – температури і вологості повітря, концентрації вуглекислого газу. Окремою складовою системи моніторингу є метеорологічний модуль, що дозволить відслідковувати температуру та вологість зовнішнього повітря, напрямок і швидкість вітру, атмосферний тиск, інтенсивність сонячного випромінювання, значення і тренд зміни атмосферного тиску та величину атмосферних опадів. Усі отримані дані в процесі моніторингу доступні для перегляду в режимі реального часу на будь-якому пристрої та зберігаються для подальшого аналізу у хмарному сховищі. Веб-додаток системи дозволяє зручно представляти дані моніторингу з прекрасною візуалізацією.

Отримані дані по фактичному енергоспоживанню дозволять оцінити питомі теплові характеристики будівлі, визначити фактичну енергопотребу для забезпечення нормативних показників мікроклімату в приміщеннях будівлі, оцінити раціональність і тренди споживання енергоносіїв. Також такі дані допоможуть оцінити реальний ефект після впровадження енергофективних заходів для зменшення споживання енергоресурсів в будівлях університету.

Показово, що така практика є унікальною та передовою як в Україні, так і в європейських державах. Тому, в перспективі, Університет нафти і газу буде ділитись досвідом ефективного управління енергетичними ресурсами з іншими навчальними закладами!

Детальніше про проєкт NET4SENERGY

Українська