3 січня 2016 р. пішов із життя Ігор Степанович Кісіль, доктор технічних наук, професор, відомий в Україні та за її межами вчений, непересічна особистість. Упродовж багатьох років був пов’язаний з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу.
СВІТЛОЇ ПАМ’ЯТІ ІГОРЯ СТЕПАНОВИЧА КІСІЛЯ
(1943-2016)
д-р техн. наук (1991), професор (1993), академік УНГА, завідувач кафедри «Методи та прилади контролю якості і сертифікації продукції» (1998), Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2010)
Ігор Степанович Кісіль народився 8 серпня 1943 р. в с. Дережичі Дрогобицького району Львівської області у родині робітників. З 1949 р. по 1956 р. навчався у Дережицькій семирічній школі, а з 1956 р. по 1959 р. – у Дрогобицькій середній школі №1 ім. І. Я. Франка. 1959–1964 рр. навчався на нафтовому факультеті Львівського політехнічного інституту (ЛПІ) за спеціальністю «Автоматизація і електрифікація виробничих процесів в нафтогазовидобутку» і отримав кваліфікацію інженера–електромеханіка з автоматизації виробничих процесів.
З 1965 р. працював у Всесоюзному науково-дослідному інституті транспорту нафти і газу (ВНИИСПТНефть, м. Уфа) молодшим науковим співробітником у відділі автоматизації. Свій науковий потенціал розвивав, приділяючи увагу розробленню системи контролю за процесом послідовного перекачування по одному продуктопроводу декількох нафтопродуктів (бензин, дизельне паливо) без спеціальних розділювачів. В результаті такої роботи був отриманий патент на винахід у співавторстві.
У 1966р. був переведений на роботу у Брянське районне нафтопровідне управління з метою впровадження вказаного винаходу на посаду начальника служби контрольно–вимірювальної техніки, автоматики і телемеханіки. На цій посаді працював упродовж 1966–1969 років.
У 1969 році повертається в Україну, де до 1970 року працює старшим інженером відділу автоматизації ЦНДЛ ВАТ «Укрнафта», у 1970-1971 рр. – старшим інженером відділу засобів автоматизації проектно-конструкторського технологічного інституту Міністерства деревообробної промисловості України (м. Івано-Франківськ).
Потяг до науки свідомо привів молодого інженера в аспірантуру Львівського політехнічного інституту (1971-1974) за спеціальністю 05.11.01 – «Вимірювання механічних величин». З 01 грудня 1974 р. розпочав роботу у Івано-Франківському інституті нафти і газу спочатку на посаді асистента кафедри автоматизації виробничих процесів, потім старшого викладача, доцента цієї кафедри. У 1975 році, працюючи асистентом у ІФІНГ (Івано-Франківський інститут нафти і газу), захистив кандидатську дисертацію на тему: «Дослідження і розроблення диференціальних дросельних перетворювачів для вимірювання поверхневих властивостей рідин методом максимального тиску у газовому пухирці» за спец. 05.11.01 – «Прилади і методи вимірювання механічних величин». Наукове звання доцента отримав у 1979 році.
З грудня 1982 р. працював на посаді ведучого конструктора, завідуючого сектором спеціального конструкторського бюро «Надра» при Івано-Франківському інституті нафти і газу, а з вересня 1983 р. – на посаді доцента кафедри прогресивних технологій нафтогазовидобування, доцента і професора кафедри «Методи і прилади контролю якості». У 1989 році захистив докторську дисертацію на тему «Методи і прилади контролю якості розчинів поверхнево-активних речовин шляхом вимірювання поверхневого і міжфазного натягів» у Московському інституті хімічного машинобудування за спеціальністю 05.11.13 – «Прилади і методи контролю та визначення складу речовин». У 1993 році отримав наукове звання професора, з того ж року і до своєї смерті обіймав посаду завідувача кафедри «Методи та прилади контролю якості і сертифікації продукції» (МПКЯ і СП ) ІФНТУНГ, завзято керував її роботою.
Колектив кафедри «Методи та прилади контролю якості і сертифікації продукції», 2006 р.
Ігор Степанович Кісіль викладав такі дисципліни:
1) метрологія та взаємозамінність;
2) конструювання вузлів електровимірювальних приладів;
3) науково-дослідна робота студентів;
4) методи та засоби випробувань і атестації продукції;
5) вимірювання фізико-хімічних параметрів на границях розділу фаз;
6) вступ до спеціальності.
Він був успішним, проте вимогливим викладачем, якого любили і шанували студенти, насамперед, за компетентність та високий професіоналізм.
Професор Кісіль І. С. читає лекцію студентам |
Зі студентами після військових зборів |
Професор консультує дипломників |
Особливу увагу Ігор Степанович приділяв науково–дослідній роботі студентів, готуючи їх до самостійного вирішення різних технічних задач, допомагав їм у підготовці доповідей на науково-технічні конференції.
Проф. Кісіль І. С. проводить науково-дослідну роботу із магістрами з приладобудування |
Науково-дослідна робота із студентами спеціальності «Прилади та системи неруйнівного контролю» |
Проф. Кісіль І.С. на студентській науково-практичній конференції в НТУ У «КП» |
Для розширення наукових горизонтів студентів та обміну досвідом проф. Кісіль І. С. запрошував відомих науковців з інших університетів України й організовує зустрічі з ними студентів ІФНТУНГ спеціальності «Прилади і системи неруйнівного контролю» (ПСНК).
Зустріч зав. каф. ПСНК НТУ У «КПІ» проф. Протасова А. Г. зі студентами спец. ПСНК в ІФНТУНГ |
Зустріч проф. Маєвського С.М. (НТУ У «КПІ»), проф. Тетерка А.Я. і проф. Джали Р.М. (ФМІ НАНУ, м. Львів) із студентами в ІФНТУНГ |
Під керівництвом професора Кісіля І. С. у 1995 році в університеті відкрилась і успішно функціонує наукова школа «Дослідження поверхневих властивостей на границі розділу двох фаз». Науковці школи розробили прилади для вимірювання поверхневого і міжфазного натягів на границі розділу з пластовим флюїдом, а також для вимірювання крайового кута зношування на межі контакту рідина – газ – пористе тіло, розроблено методику вибору поверхнево-активних речовин в розчинах з метою їх використання у нафтогазовидобуванні.
Наукова школа проф. Кісіля І.С., 2011 р.
(Зліва-направо: нижній ряд − доц., к.т.н. Боднар Р.Т., проф., к.т.н. Дранчук М.М., проф., д.т.н. Кісіль І.С., доц., к.т.н. Витвицька Л.А.; верхній ряд − зав. відділом НДПІ ВАТ «Укрнафта», к.т.н. Григораш В.В., доц., к.т.н. Горєлов В.О., асист., к.т.н. Костів Б.В., асист. Біліщук В.Б., доц., к.т.н. Малько О.Г., доц., к.т.н. Стрілецький Ю.Й.)
В результаті наукової роботи членів наукової школи проф. Кісіля І. С. за час її існування крім значної кількості публікацій, авторських свідоцтв і патентів розроблено і виготовлено ряд приладів для вимірювання поверхневих властивостей на межах розділу фаз.
Прилад ПН−2 |
Прилад ППНЛ−1 |
Прилад ВМН−1 |
Прилад ВМН−1М |
Прилад ВПНС−1 |
Прилад ВМН−2 |
Прилад ВПНО−1 |
Прилад ВКЗО−1 |
Прилад ИКУС−1 |
Прилад ВКЗ−1 |
|
Всі вказані вище прилади були розроблені на замовлення виробничників і в даний час використовуються в лабораторіях і на виробництвах різних нафтогазовидобувних управлінь, в нафтогазотранспортних підприємствах України і інших країн співдружності. За допомогою цих приладів вибирають тип ПАР і їх концентрацію у різних водних і органічних розчинах відповідних технологічних процесів буріння свердловин і нафтогазовидобування, а також здійснюють неруйнівний контроль ізоляції підземних трубопроводів. Досить часто з метою удосконалення вже розроблених приладів проф. Кісіль І. С. самостійно їх досліджував, в результаті чого виникали відповідні конструктивні їх удосконалення, а також удосконалення методик проведення ними вимірювань.
Одним із прикладів ефективного використання приладів ВМН–1 і ВМН–1М є розроблення і впровадження технології ефективного використання водних розчинів ПАР для інтенсифікації нафтогазовилучення із продуктивних горизонтів, на що отримано патент України.
Професор Кісіль І. С. багато працював над науково-методичним забезпеченням навчального процесу університету: підготував і видав як самостійно, так і у співавторстві довідники, навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України і наукові монографії (2, с.13), які використовуються в навчальному процесі із студентами спеціальності «Прилади і системи неруйнівного контролю» і спеціалізації «Методи і прилади контролю якості і сертифікації продукції».
Довідники, навчальні посібники і наукові монографії проф. Кісіля І. С.
В загальному проф. Кісіль І.С. опублікував більше 250 статей (одноосібних і у співавторстві) (2, с. 21-40) у фахових виданнях України, Росії, отримав більше 40 авторських свідоцтв і патентів, які пов’язані із вказаними вище основними напрямами його наукової діяльності. У 2001 році обраний дійсним членом Української нафтогазової академії.
З 1999 року проф. Кісіль І. С. – незмінний голова спеціалізованої вченої ради із захисту докторських та кандидатських дисертацій в ІФНТУНГ (Д 20.052.03) за спеціальностями 05.11.13 – «Прилади і методи контролю та визначення складу речовин» і 05.13.07 – «Автоматизація процесів керування». Крім того, він був також членом спеціалізованої вченої ради Д 35.052.04 національного університету «Львівська політехніка» – «Автоматизація технологічних процесів».
Проф. Кісіль І. С. під час головування на засіданні спец. вч. ради Д 20.052.03 в ІФНТУНГ |
Проф. Кісіль І. С. під час засідання спец. вч. ради Д 35.052.04 в НУ «Львівська політехніка» |
Професор Кісіль І. С. здійснював керівництво аспірантами і докторантами в ІФНТУНГ за спец. 05.11.13, докладає до цього багато зусиль і часу. Часто під його головуванням проводяться розширені наукові семінари, де попередньо розглядаються кандидатські і докторські дисертаційні роботи. Причому до участі в таких семінарах проф. Кісіль І. С. запрошує відомих вчених університету й інших вищих навчальних закладів України. Під його керівництвом захищено 12 дисертацій (2, с.13-14)
Проф. Кісіль І.С. проводить розширений науковий семінар |
Розширений науковий семінар під керівництвом проф. І. Кісіля |
Проф. Кісіль І.С. консультує докторанта Лютака І. З. |
Проф. Кісіль І.С. консультує аспіранта Власюка Я. М. |
Популяризації наукових досягнень самого професора, а його наукової школи науковців України та інших держав сприяли організовані ним понад 15 Міжнародних та Всеукраїнських науково-технічних конференцій, в яких черпали досвід не тільки відомі фахівці, але і молоді вчені та студенти.
Деякі конференції супроводжувались виставками сучасних приладів для вимірювання поверхневих властивостей на межах розділу фаз, для проведення неруйнівного контролю нафтогазового обладнання. Такі конференції з виставками сприяли співпраці вищих навчальних закладів, науково–дослідних, проектно–конструкторських організацій і виробничих підприємств України.
У виставковому залі під час 5-ої н/т конференції з неруйнівного контролю в 2008р. в ІФНТУНГ
Надзвичайно ретельно підходив до своїх обов’язків головного редактора науково-технічного журналу «Методи та прилади контролю якості», який проф. Кісіль І. С. організував при ІФНТУНГ у 1997 році і який входить до переліку наукових фахових видань України (галузь науки і спеціальність–технічні).
Суттєвим досягненням в своїй науковій роботі проф. Кісіль І. С. вважав налагодження тісних стосунків з вітчизняними та закордонними науковцями. З цією метою за його сприяння у 2009 році було підписано договір про співдружність між ІФНТУНГ і Донецьким національним медичним університетом, де значну увагу приділяли вивченню ролі поверхневих властивостей на межах розділу фаз в процесі діагностики різних захворювань людини. З метою взаємного обміну досягнутими результатами і можливістю спільної розробки приладів Ігор Степанович спричинився до підписання договорів про співпрацю між ІФНТУНГ і німецькими фірмами Max–Plank, Sinterface й іншими провідними у Західній Європі фірмами у сфері приладів для вимірювання поверхневих властивостей на межах розділу фаз.
Колектив німецької фірми Max−Plank, з яким співпрацював професор Кісіль І. С.
З 2013 року І. С. Кісіль був фахівцем-експертом від Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу у дискусії щодо питання видобутку сланцевого газу на території Івано-Франківської області, акцентував увагу на необхідності залучення українських науковців до процесу розвідки та видобутку сланцевого газу. Професор представляв свою позицію через свої вагомі напрацювання у цій галузі в університеті, який на той час вже став центром з дослідження цієї проблематики в Україні і до якого входили сім інститутів та університетів Академії наук України, та володів необхідним досвідом та технологічними розробками для контролю процесу видобутку сланцевого газу в Україні.
Необхідно відмітити, що проф. Кісіль І. С. був прихильником і сподвижником того, щоб Івано-Франківський національний університет нафти і газу отримав статус дослідницького, і саме на це була спрямована його науково–педагогічна робота.
Упродовж свого плідного творчого життя Ігор Степанович Кісіль неодноразово був відзначений урядовими та галузевими нагородами за вагомий вклад у розвиток науки і техніки, за розбудову своєї Батьківщини – України:
Указом Президента України від 20 травня 2011 р. йому присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки 2010 року за роботу «Створення енергоефективного комплексу добування та використання шахтного газу метану».
Джерело інформації:
- Календар знаменних і пам’ятних дат Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу на 2013 рік. – Івано-Франківськ: НТБ ІФНТУНГ, 2013. – Режим доступу: http://library.nung.edu.ua/kalendar-znamennikh-ii-pam-yatnikh-dat-iivano...
- Кісіль Ігор Степанович (до 35-річчя науково-педагогічної діяльності): біобібліогр. покажчик / відп. за вип. Витвицька Л.А., Середюк О.Є. − Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2011. − 40 с.
- Кісіль Ігор Степанович. – Енциклопедія сучасної України: веб-версія. – Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=6599
- Кісіль Ігор Степанович // Вчені. Винахідники. Раціоналізатори. – ІФОНУБ ім І. Франка. – Режим доступу: http://lib.if.ua/dbase/sciense.php?type=pru
- Кісіль Ігор Степанович // База патентів України. – Режим доступу: http://uapatents.com/patents/kisil-igor-stepanovich